december 2002 Heemschut 39 Spinnekopmolen in de Weerribben. 'De kloosterkooi'. De Wieden De ontginningsgeschiedenis van De Wieden is dezelfde als de Weerribben. Met een belangrijk verschil: in De Wieden werden de legakkers te smal gemaakt. Logisch, de verveners wilden zoveel mogelijk turf winnen. Door de kracht van het water sloegen de legakkers weg. Uiteindelijk ontstonden grote meren zoals de Beulakerwijde en de Belterwijde. Wijde spreek je uit als wiede. Vandaar de naam van het gebied: De Wieden. Het veen in de Weerribben kwam later aan snee. Hierbij werd beter gecontro leerd op de minimale breedte van de legakkers. Een verkenning van De Wieden begint in Sint Jansklooster. Het korte natuurpad bij het bezoekerscentrum van Natuurmonumenten laatje in een notendop de belangrijkste kenmerken van De Wieden zien. Het pad slin gert zich door de rietlanden naar de oever van de Beulakerwijde. Dwars door het moeras dus. Maar wees gerust. Je loopt over houten vlon ders. Via kleine bruggetjes steek je de uitge- veende trekgaten over. Giethoorn Het bekendste dorp van De Wieden is natuur lijk Giethoorn. Het langgerekte dorp is ontstaan door het samengroeien van drie afzonderlijke buurten: Noordeinde, Middenbuurt en Zuideinde. Het dorp Giethoorn is enkele keren verplaatst. Door ontwatering klinkt veen in. De grond werd te drassig en de bewoners waren gedwon gen hun huizen te verplaatsen. Een ander gevolg was dat akkerbouw op deze drassige gronden niet meer mogelijk was. Door de over stap naar veeteelt hadden de boeren voor de opslag van hooi grotere schuren nodig. De ruimte was beperkt. Ze kozen voor een eigen lijk heel simpele oplossing: het dak van de schuur werd verhoogd. Vanaf het woonhuis werd de nok schuin omhoog doorgetrokken. De voor deze omgeving zo typerende kanteel ruggen waren het resultaat. Kies, om de Wieden te verkennen, voor een kuierroute. Kuieren heeft in Overijssel een dubbele betekenis, namelijk wandelen en praten. Een kuierroute is een flinke wandeling van zo'n 25 kilometer met in de meeste geval len een mogelijkheid om de route in te korten. De kuierroutes zijn beschreven in compacte gidsjes die onder andere verkrijgbaar zijn bij de VW. Een uitgebreide toelichting en de gede tailleerde topografische kaart achter in het routeboekje wijzen u de weg. De kuierroute start in Giethoorn en leidt u langs de Bovenwijde en de Beulakerwijde uiteindelijk naar Dwarsgracht en Jonen. Dwarsgracht en Jonen waren tot voor enkele decennia alleen via het water en een smal fiets pad te bereiken. Ook hier net als in Giethoorn, grachten en bruggetjes, maar het verschil is dat de nederzettingen lang niet zo overspoeld worden door toeristen als Giethoorn. De Toutenburgh Genoeg te zien dus in een paar dagen. Tijd te kort om Vollenhove te bezoeken om de resten van kasteel De Toutenburgh te bekijken, of de haven van Blokzijl met zijn 17de-eeuwse koop manswoningen. In de Kop van Overijssel is nog veel meer van de rijke cultuurhistorie te beleven. Veel meer dan in het bestek van dit artikel vermeld kan worden. Er zit dus niets anders op dan er zelf er naar toe te gaan. Drs. M. Berkers is hoofdredacteur van de internet site Natuurlijk.Overijssel! en werkzaam bij Berkers <fr Grootenhuis te Raalte. Informatie: Natuurlijk.Overijssel!: http://www.namurlijk.nl Kuierroutes: http://www.kuierroutes.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 41