Hoe veilig is erfgoed bij de projectontwikkelaar? Hoe springt de projectontwikkelaar om met stedelijk erfgoed? Hoe belangrijk is daarbij de regie van de gemeente? Hoe in Veenendaal de historische binnenstad redelijk in stand bleef. Hoe dat in Ede mislukte. 13 Herbouw Paleis voor Volksvlijt? Orthodoxe kerk zoekt sponsors Interview jaap Kamerling Actie in het Drentse Erica Brinkgreve's strijd tegen golven van lelijkheid Hoe nooit nooit nooit kan betekenen Opgetutte boerderijen en boerderettes in Friesland Ikonen van Bollenstreek in gevaar De Amsterdamse School in Heerlen De Weerribben en de Wieden En verder december 2002 Heemschut 1 In het Haagse statenkwartier vind je achter een herenhuis aan de Eerste Sweelinckstraat een Russisch-orthodoxe kerk. De geschiedenis, verbonden met koningin Anna Pavlovna, is op papier gezet; voor de restauratie is men op zoek naar sponsors. 10 Jaap Kamerling is na zeventien jaar opgehouden als eindredacteur van Heemschut. Een afscheidsinterview. 24 Reconstructie van het in 1929 verbrande Paleis voor Volksvlijt in Amsterdam. Niets minder dan dat beoogt de 'Stichting voor de herbouw en exploitatie van het voormalige Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam'. 2 Verslag van een succesvolle Heemschut-actie tot behoud van een bijzondere woning in Erica, een veenkoloniaal dorp in Zuidoost- Drenthe. 6 Van Geurt Brinkgreve, een van de grootste monumentenbeschermers uit de hoofdstedelijke historie, verscheen ter gelegenheid van zijn 85ste verjaardag een bundel opstellen. 9 Hoe komt het toch, dat nieuwbouwplannen er zo veelbelovend uit zien, maar dat er in de praktijk zo weinig van terechtkomt? Daarover gaat het proefschrift 'Ongeplande planning' van Johannes van der Weiden. Over de Haarlemse wijk Zuiderpolder, waar van alles mis ging. 27 HEEMSCHUT BESCHERMING CULTUURMONUMENTEN ISSN 0017-9515 JAARGANG 79 NO. 6 DECEMBER 2002 Heemschut verschijnt 6x per jaar TIIDSCHRIFT VAN DE BOND HEEMSCHUT FOTO OMSLAG opgericht in 1911Beschermvrouwe: H.M. de Koningin. Russisch-orthodoxe kerk H. Maria Magdalena te Heemschut is een uitgave van de Bond Heemschut, Den Haag. Foto Ed Brandon. de vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland. Het Friese land is met een feestelijke confetti van boerderijen bestrooid. Maar het boeren landschap gaat in versnelde mate naar de knoppen, de klassieke boerderij dreigt teloor te gaan. 29 Bijna een derde deel van de meest waardevolle bollenschuren in de Bollenstreek is in vier jaar tijds verloren gegaan. De verontrustende conclusie van een onderzoek. 32 De gemeente Heerlen kwam in het bezit van een leegstaand patronaatsgebouw uit 1920. Het bleek een van de mooiste voorbeelden van de Amsterdamse School buiten Amsterdam te zijn. 34 De Weerribben en de Wieden zijn samen aangewezen als een Belvedere-gebied. Ideaal voor fietsen, wandelen en varen in een fluisterboot.37 Vereniging: Publieksactiviteiten 1 9 Heemschut actief 20 Boeken 22

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 3