Het grootste moeras van West-Europa Math Berkers De Weerribben en de Wieden De Wieden en de Weerribben kennen hun gelijke niet in Nederland. Samen vormen ze het grootste aaneengesloten moerasgebied van West-Europa. Het zijn, zonder overdrijving, natuurgebieden van Europees formaat. Echter, het zijn allebei door de mens gemaakte natuurgebieden. Ze zijn het resultaat van een eeuwenlange ontginningsgeschiedenis. Een geschiedenis van turfgravers, veeboeren en rietsnijders. Veenhut St. Jansklooster. Foto's Math Berkers. Als hoofdredacteur van de internetsite Natuurlijk.... Overijssel! kom ik vaak, en graag, in de Kop van Overijssel. Om foto's te maken, om wandel- en fietsroutes te beschrijven, maar zeker ook om gewoon te genieten. Niet in de zomer, dan is het mij er te druk. Maak in de herfst eens een stevige wandeling in de Weerribben. Geniet van de herfstkleuren, de paarse pluimen van het wuivend riet. Of bezoek in het vroege voorjaar de Wieden. Het riet is net gemaaid. Vanaf het bezoekerscen trum De Wieden heb je een grandioos uitzicht over de Beulakerwijde. Het gebied heeft een rijke geschiedenis. Een typisch Nederlandse geschiedenis. Een verhaal van water en veen. Van het geploeter van de bewoners om een karige boterham te verdie nen. Van het bedenken van oplossingen op steeds weer nieuwe problemen. Het gevolg: een markant en uniek landschap in het noordelijk ste deel van Overijssel. Een tip: overnacht een paar dagen in een vervenershuisje van Staatsbosbeheer. Staatsbosbeheer heeft enkele van deze authen tieke vervenershuisjes gerestaureerd. Via de Stichting Stevast zijn ze te huur. Je wordt enkele eeuwen terug in de tijd geplaatst, met behoud van comfort, dat spreekt. Maar toch, je merkt dan pas hoe klein zo'n huisje is. En slapen in een bedstee blijft een belevenis! De vervenershuisjes van Staatsbos beheer liggen aan de Hogeweg, midden in de Weerribben. Vanaf hier kun je met de fiets of wandelend uitstekend de Weerribben verken nen. Een routesuggestie van zo'n 15 km: volg de Hogeweg naar het bezoekerscentrum van Staatsbosbeheer. Dan via Blokzijl langs de Kalenbergergracht naar Kalenberg en dan tenslotte via het Kalenbergervoetpad terug naar de Hogeweg. Onderweg krijg je een goed beeld van de Weerribben.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 39