december 2002 Heemschut 33 Met stoop bedreigde oude bollenschuur in Hillegom. Het aardewerkfabriekje Velsen Keramiek in Sassenheim, sinds 1955 gevestigd in een oude bollenschuur. Het bedrijf moet wijken voor de bouw van een supermarkt. aardewerkfabriekje Velsen Keramiek aan de Kerklaan, dat in het midden van de jaren '50 werd ondergebracht in een voormalige bollen schuur. Het bedrijf werd in de jaren '30 in Velsen gesticht. Toch zijn er ondanks de verontrusting over de voortgaande sloop van bollenschuren ook posi tieve geluiden. Warmenhoven: 'Het dringt tot de overheid door dat met dit cultureel erfgoed zorgvuldig moet worden omgegaan. En ook de bollenboer zelf kijkt nu met meer waardering dan vroeger naar zijn bollenschuren. Hij is eerder geneigd om ze op te knappen.' Ensemblewaarde Bij het onderzoek is ook gekeken naar de zoge heten ensemblewaarde van bollenschuren. Warmenhoven: 'Soms liggen er een stuk of wat bij elkaar, een soort nest van schuren, in het buitengebied is er vaak ook water bij, dat vroeger werd benut voor het vervoer van bollen.' Hij wijst ook op de Leidsestraat in Hillegom, waar een reeks bollenschuren staat. Een klein aantal heeft een nieuwe bestemming gekregen en omdat het een gebouw voor opslag is, zijn andere vormen van opslag het meest voorkomend bij hergebruik: voor meubelen en antiek, als onderdeel van een tuincentrum. Maar ook zijn er bollenschuren, waarin appar tementen zijn gebouwd. Aandacht is er in het onderzoek ook voor andere gebouwen, die met de bollenteelt te maken hebben, zoals veilinggebouwen, koel huizen, tuinbouwscholen, laboratoria. Bescherming Dat er nog betrekkelijk veel bollenschuren over zijn is mede toe te schrijven aan de agrarische bestemming van de grond waarop ze staan. Er is dus altijd een wijziging van het bestemmings plan nodig, bijvoorbeeld voor de bouw van woningen of villa's. Een handjevol bollenschuren (waaronder een tweetal zeer fraaie aan de Teylingerlaan in Sassenheim/Voorhout, nabij de ruïne van Teylingen) is rijksmonument geworden en enkele gemeenten hebben bollenschuren op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Op basis van de huidige A-lijst zal een aanvul lende selectie voor bescherming via de monu mentenstatus moeten worden gemaakt, zo vinden de onderzoekers. Het huidige bestand aan top-schuren moet nauwgezet bewaakt worden. Warmenhoven: 'Gelukkig hebben we bereikt dat wanneer om de sloop van een bollenschuur wordt gevraagd men zich tot ons wendt om advies.' Met 'ons' doelt hij dan op de commissie tot behoud en herbestemming van bollenschu ren, van het museum De Zwarte Tulp in Lisse. In dat museum komt waarschijnlijk ook een digitale database, waarin alle bollenschuren zijn opgenomen. Als man van het eerste uur zegt Warmenhoven: 'Wij moeten ons blijven inspannen voor de bollenschuren, deze zo functionele gebouwen. Anders zullen deze ikonen van de Bollenstreek op termijn verloren gaan.' W. Burgers is publicist te Hoofddorp.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 35