Ikonen van Bollenstreek in gevaar !Sb Wibo Burgers Voortgaande sloop van bollenschuren Bijna een derde deel van de meest waardevolle bollenschuren in de Bollenstreek is in vier jaar tijds verloren gegaan. Dat is de verontrustende conclusie van een onderzoek naar de stand van zaken betreffende dit cultureel erfgoed, dat vorig jaar is uitgevoerd. In het midden van de jaren '90 ontstond er aandacht voor de bollenschuren, het voor de Bollenstreek zo karakteristieke erfgoed. Architect Jos Warmenboven uit Voorhout herinnert zich dat nog heel goed. 'In 1996, het jaar van het industrieel erfgoed, besefte ik dat er wat zou moeten worden gedaan om de meest waardevolle bollenschuren te behouden.' Die schuren, van origine bestemd voor de opslag en het drogen van bloembollen,verdwe nen namelijk in hoog tempo; ze waren onprak tisch geworden voor de nieuwe droogtechnie- ken in de bollenteelt. Vanaf 1997 werd er onderzoek gedaan en een jaar later verscheen het boek Beelden van bollenschurenhet cultureel erfgoed van de Bollenstreek 1850-1940. Daarin zat ook een A-lijst van 3 3 evident waardevolle schuren en een B-register van 143 andere, ook waardevolle bollenschuren. Een nieuwe inventarisatie, uitgevoerd door Jos Bollenkwekerswoning in Voorhout, daterend van 1894 en rijksmonument. Foto's auteur. Warmenhoven en Peter Nijhof expert op het gebied van het industrieel erfgoed, onder de titel Bollenschuren Revisited 2002, heeft uitgewe zen dat tien schuren (bijna een derde deel van de A-lijst) zijn gesloopt, vrijwel zeker worden afgebroken, of zijn verminkt door ondeskun dige behandeling. Warmenhoven: 'Gelukkig hebben we tijdens onze rondtocht nog enkele ontdekkingen gedaan in de streek. Ook is een klein aantal schuren opgewaardeerd. Dat was een meevaller.' Daardoor kon de A-lijst met negen schuren worden uitgebreid. Van de 143 schuren op de zogeheten B-lijst zijn er 2 5 gesloopt, met 12 schuren zal dat waar schijnlijk nog gebeuren en vier schuren zijn ernstig verminkt. Ook in deze groep is dus ongeveer een derde deel verdwenen, zal nog worden gesloopt of is ernstig aangetast. Verder mag worden aangenomen, dat de groep van resterende, minder karakteristieke schuren minstens eenzelfde teruggang zal vertonen. Warmenhoven wijst op de situatie in Sassenheim, waar als gevolg van de vernieu wingsplannen voor het centrum een flink aantal bollenschuren zal sneuvelen. Daarbij is ook het Bollenschuur in Sassenheim, nabij de ruïne van Teylingen, waarin appartementen zullen worden gebouwd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 34