Hoe nooit nooit nooit kan betekenen -mm. Jan Derk Gerritsen Hoe hoger de ambities bij nieuwbouwplannen, hoe groter kans op mislukking Hoe komt het toch, dat nieuwbouwplannen er zo veelbelovend uit zien, maar dat er in de praktijk zo weinig van terecht komt? Dat gebruikers zich verbaasd afvragen hoe gebouwen ooit tot stand konden gekomen? Daarover gaat het proefschrift 'Ongeplande planning' van Johannes van der Weiden. Uitvoerig beschrijft hij de gang van zaken rond de Haarlemse wijk Zuiderpolder, waar van alles mis ging. "-ï december 2002 Heemschut 27 'b \1hM< Hoe hoger bij nieuwbouwplannen de ambities zijn, hoe groter de kans op mislukking, schrijft Johannes van der Weiden in zijn proefschrift 'Ongeplande planning'. Vaak zijn die ambities niet alleen hoog maar ook tegenstrijdig en voor meerdere uitleg vatbaar. Niet alleen ambte naren raken daardoor verdeeld, maar in hun kielzog ook de politici. Onbedoeld maar veelal ook bedoeld zijn zij in staat het proces te ontre gelen of zo te vertragen, dat het 'over de ver kiezingen heen getild' kan worden. Daardoor krijgen ook de provinciale en nationale over heden de kans zich ermee te bemoeien. Intussen verandert de politieke en economische conjunctuur en ontstaat de ene modegril na de andere op het gebied van stedenbouw en archi tectuur. Een klimaat, waarin de projectontwik kelaar uitstekend kan gedijen. Dertig jaar geleden was het nog ondenkbaar, dat hij het voortouw kon nemen. Toen ontwikkelde de gemeente zelf nog een plan, legde dat aan de politici en de burgerij voor, zocht daarbij archi tecten en aannemers en dan kwam pas het Bouwfonds in beeld. Nu neemt de projectont wikkelaar het initiatief en bouwt alvast schade claims in. Met doorgaans nadelige gevolgen voor milieu, landschap en cultuurmonumenten. De Haarlemse Zuiderpolder Het proefschrift kreeg de volgende ondertitel mee: 'de totstandkoming van een nieuwe stads wijk'. Daarmee bedoelde Van der Weiden de Zuiderpolder bij Haarlem. Haarlem groeide uit zijn jasje en het plan deze oer-hollandse polder te bebouwen zou wel eens de laatste kans kunnen zijn de stagnerende bevolkingsgroei van begin zeventiger jaren lucht te geven. Maar dan moest het ook een bijzondere wijk worden, waartoe het bestuur in 1975 besloot. Uitgangspunten waren: experimenteel, eigen inbreng van toekomstige bewoners, ingepast in het bestaande groene polderlandschap, waar ook het eeuwenoude veenriviertje een plaats moest vinden, integratie van wonen en werken, van woonwagens en woonhuizen, en autoluw want de stad ligt op korte loopafstand. Dit alles kon en moest snel gebeuren. Oorspronkelijke veeboerderij langs het Liewegje, Haarlem. Foto's Henk Vijn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 29