6 december 2002 Heemschut 25 Jaap Kamerling (I) met DB-lid Willem Wolters. Foto Ruud van Soest. Kamerling. 'Maar daarnaast is de koers van het blad de laatste jaren vernieuwingsgerichter geworden. Onderwerpen als Belvedère, stads vernieuwing, de wederopbouw, het industriële erfgoed, het nieuwe welstandsbeleid, het is alle maal aan de orde geweest. Dat is deels ook de verdienste van de redactieraad, die met veel positieve impulsen kwam en van het Heemschut kader, de provinciale commissies, die de redac tie voeden met nieuws uit de regio'. Kamerling noemt voorts het artikel over het nieuwe stadhuis in Zutphen dat tot sterke reac ties leidde binnen het conservatieve deel van de Heemschut-leden. 'Wij vonden het destijds nodig dat Heemschut met meer durf over nieuwbouw in een historische omgeving ging publiceren. De provinciale commissie Gelderland ging trouwens onder voorwaarde akkoord met het nieuwbouwplan. Maar de vele Het Hogewegplein voor het huis van Jaap Kamerling in 1930, toen nog mèt fontein. boze reacties maakten al snel duidelijk dat de progressieve inbreng van sommige redactie leden niet door iedereen op juiste waarde werd geschat. Naderhand bleek dat dit artikel het denken over nieuwbouw binnen Heemschut sterk heeft gestimuleerd. Zo staan in het laatste nummer een aantal redelijk genuanceerde arti kelen over de hoogbouw in Den Haag. En in een column pleit de vertrekkende eindredacteur zelfs voor behoud van de Zwarte Madonna. 'De Woestijn Leeft' Op de vraag naar enkele hoogtepunten in zijn lange loopbaan als eindredacteur van Heemschut schudt Kamerling moeiteloos enkele voorbeel den uit zijn mouw. 'De instelling van de Heemschut Persprijs in 1986 naar aanleiding van het vijfenzeventig jarig bestaan van Heemschut. Ik heb dat al die jaren met veel plezier georga niseerd. Hoogtepunt was de uitreiking aan het AT5 programma van Theo van Gogh en Max Pam, 'De Woestijn Leeft' in 1994. Dat programma ging over de verwaarlozing van de openbare ruimte. Dat was publicitair een schot in de roos want daarmee haalde Heemschut de Casten op Jaap Kamerling's afscheidsreceptie. Foto Ruud van Soest. landelijke pers. Ik herinner me ook nog de bekroning van een artikel over de Hef in Rotterdam, dat met sloop bedreigd werd, in het Rotterdams Nieuwsblad. Door de publiciteit die daaruit voortkwam bleef de Hef gespaard.' Nu de constante factor uit de Heemschut redactie er niet meer is, dringt zich de vraag op waar het met Heemschut naar toe moet. Ligt er een opdracht voor de nieuwe eindredacteur? 'Die vraag is lastig te beantwoorden', zegt Kamerling, 'maar wat ik wel belangrijk vind, is dat het blad zijn onafhankelijkheid zoveel mogelijk kan bewaren. Daarover is af en toe discussie. Maar Heemschut mag geen bestuurs- blad worden. Er zijn veel verschillende menin gen binnen de vereniging. Het tijdschrift is opgezet als een discussieplatform, waarin al die meningen kunnen worden uitgewisseld. Dat is essentieel, want als je die opinievorming niet de ruimte geeft, is dat de doodsteek voor het blad'. Kamerling zal op verzoek van het bestuur als backbencher bij Heemschut betrokken blijven en artikelen blijven schrijven. En als deelraad politicus zal hij zich blijven inzetten voor de openbare ruimte in zijn stadsdeel. Momenteel is hij betrokken bij de herinrichting van een voormalig gasfabriekterrein. De planvorming verloopt nog niet helemaal zoals Kamerling het graag ziet. 'Nieuwe plannen kunnen aantrekke lijker worden gemaakt als waardevolle onder delen van de oorspronkelijke bouw erin ver werkt worden. Dat is precies wat hier gebeurd is. In de oude koolgasstokerij komt een winkel centrum en de schoorsteen blijft gehandhaafd als symbool van een vroegere tijd. Maar ik blijf de ontwikkelingen volgen, want helemaal tevre den ben ik niet. Een oud vakwerkhuisje zou ik graag behouden zien en het voortbestaan van het voormalige Dierenasyl, van de architect Ouëndag, is ook nog onzeker.' Drs. F. van de Poll is architectuurhistoricus en publicist te Haarlem.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 27