Afscheid Jaap Kamerling Mogelijkheden en onmogelijkheden van een eenmanspost Frank van de Poll Vanaf 1 november 2002 zal Heemschut het zonder Jaap Kamerling moeten doen. Zeventien jaar lang was hij de onverwoestbare eindredacteur die aan het roer stond van Nederlands oudste monumentenblad. Nu is hij toe aan iets anders. Mn mijn ogen behoort Heemschut een onafhankelijke journalistiek te voeren. Het mag geen bestuursblad worden. Het tijdschrift is opgezet als een discussieplatform/ 24 Heemschut december 2002 Kamerling zit thuis in zijn woning in Amsterdam. De setting is enigszins guur: in de hoek van de gang staan twee enorme zinken gootdelen die door de westerstorm van 2 7 oktober naar beneden zijn gekomen. En ook vanaf zijn balkon op de tweede verdieping zijn de verwoestende sporen van het onstuimige weer nog duidelijk zichtbaar. De rij bomen voor zijn huis hebben het geweld overleefd, maar even verderop is nog net de enorme stronk van een omgevallen iep zichtbaar. 'Die bomen gaan mij zeer aan het hart. Het stadsdeel wil helaas twee van deze bomen kappen. Ik heb bij de wethouder bepleit om in de plaats ervan volwassen iepen te herplanten en de plek niet op te vullen met jonge exemplaren'. Als bestuurslid van Groen Links in het stads deel Oost/Watergraafsmeer is Kamerling zeer begaan met de inrichting van de openbare ruimte in zijn woonbuurt. Hij wijst naar het plein schuin voor zijn huis. 'Daar stond tot 1932 een gietijzeren fontein. Met een aantal buurt bewoners heb ik geprobeerd te achterhalen of dat ding nog bestaat. Dat is niet gelukt. We gaan nu proberen een replica of anders een moderne fontein te plaatsen. De wethouder is voorstander van dit plan.' Zijn interesse voor straatmeubilair komt niet uit de lucht vallen. Het eerste artikel dat Kamerling schreef voor Heemschut, in 1985, ging over dit onderwerp. 'Dat was tamelijk nieuw in die tijd, om over urinoirs en lantaarnpalen te schrijven en een lans te breken voor hun behoud. Het was een interview met het hoofd van de stedelijke dienst Beheer, Rob vanMaarschalkerwaard, die daar ook wel oog voor had.' Veranderingen Terug in de huiskamer komt het gesprek op de enorme verandering die Heemschut, vooral uiterlijk, in zeventien jaar heeft ondergaan. Van een weinig opvallend, bijna flets verenigings blad tot een volwaardig tijdschrift met een kleurige, enigszins glossy fotografie. Kamerling heeft naar eigen zeggen met de redactie lang druk op het bestuur uitgeoefend om het karige budget, dat beschikbaar was voor de produktie van het blad, flink op te schroeven. Dat lukte uiteindelijk in het midden van de jaren '90 toen de net opgerichte Vereniging Open Monumenten (VOM) met een nieuw en vrij kostbaar uitgegeven blad op de markt kwam. Kamerling kon het bestuur van Heemschut ervan overtuigen de concurrentie met dit nieuwe blad aan te gaan en het budget te ver hogen. Weer later ging Heemschut een fusie aan met de VOM waardoor het tijdschrift zijn huidige vormgeving kon behouden. Ook inhoudelijk is er volgens Kamerling het nodige veranderd. 'Heemschut is in de eerste plaats een verenigingsblad en dient zich dan ook in eerste instantie te richten op datgene waar de vereninging voor staat en dat is actie voeren tegen ongewenste ontwikkelingen', zegt De scheidende eindredacteur. Foto Ruud van Soest.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 26