14 Heemschut De lommerrijke Markt was een van de mooiste plekjes van Ede. Opname uit 1 960, Gemeente Archief Ede. moet wel het nodige bekend zijn over de ruimtelijke omgeving waarin het project moet gaan functioneren. En niet alleen die van het centrum, maar ook van de randen van de stad. Die zekerheid kan alleen geboden worden door een vaste hand van de gemeentelijke overheid in de ruimtelijke regie. Gemeente en project ontwikkelaar: ze zijn van elkaar afhankelijk. De muziektent op de Markt te Ede in 1956. Foto Gemeente Archief Ede. Binnensteden bleven behouden De gemeente moet zelf beleid ontwikkelen waarin de randvoorwaarden voor de marktpartijen duidelijk zijn. Niet elke gemeente blijkt daartoe even goed in staat te zijn. Het resultaat hangt bovendien af van de uitgangs situatie. De ene historische kern biedt eenvoudiger aanpassingen aan toename van winkelvloeroppervlak en overige centrale voorzieningen dan de andere. Voor Nederland is dit een kwestie die overal speelt. Centra van grote en kleine steden en dorpen zijn in ons land in het algemeen goed bewaard gebleven. Dit omvangrijke stedelijk erfgoed hebben we enerzijds te danken aan het feit dat ons land in de 17de-eeuw economisch aan de top stond. Anderzijds bereikte industrie ons in een late fase en bleef handel overheer sen. De vroege moderne fase is ons bespaard gebleven. Daardoor zijn binnensteden behouden gebleven. Ook de automobilisering heeft ons niet vroeg bereikt. Spectaculaire plannen om de binnensteden voor de auto toegankelijk te maken (demping van de Utrechtse singels) waren al achterhaald door nieuwere inzichten over de waarde en de gebruiksmogelijkheden van de historische stad voordat ze konden worden uitgevoerd. Vóór de Tweede Wereldoorlog was al gebleken dat de binnenstad in Nederland op een andere manier bereik baar kon blijven: de fietsdichtheid nam toe van 125 per duizend in 1914 tot 430 in 1939. De aanpassing van de binnenstad aan de detailhandel is meestal geleidelijk verlopen. De omvang van de veran dering is er niet minder om. Pas in de loop van de 19de eeuw zien we de overgang van marktkraam naar winkel. Huis voor huis heeft de aanpassing geleid tot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 16