HOE VEILIG IS ERFGOED Bij DE PROJ ECTONTWIKKELAAR? Veenendaal en Ede: regie van de gemeente bleek doorslaggevend In Nederland is het heel gewoon om in de binnenstad te winkelen. Met beiaardklanken en doorkijkjes op een historisch straatbeeld. Een luxe, die je leert waarderen na verblijf elders in de westerse wereld. Maar functiebehoud met respect voor het stedelijk erfgoed gaat bepaald niet vanzelf. Want met het onroerend goed van de binnenstad zijn belangen en geld gemoeid. Lees het maar na in Rosenboom's Openbare Werken: hoe de Amsterdamse vioolbouwer guldenstekens in de ogen krijgt als hij tegenover zijn huis in het IJ een Centraal Station gerealiseerd ziet. Kortom, is het stedelijk erfgoed veilig in handen van de projectontwikkelaar? Hoe belangrijk is daarbij de regie van de gemeente? Hoe in Veenendaal de historische binnenstad redelijk in stand bleef. Hoe dat in Ede mislukte. december 2002 Heemschut 13 Jan Groenendijk vertegenwoordigen een grote geldelijke waarde want de huren zijn hoog. Een stratenpatroon dat er nooit voor bedoeld was, heeft een vorm en een plek die, zeker sinds de auto's eruit verdreven zijn, bijzonder geschikt is voor het winkelend publiek, dat er ook terecht kan voor horeca en ontspanning. Als er in de binnenstad belangrijke functies gevestigd zijn, is er ook geld voor onderhoud. Je hoeft maar te kijken naar verwaarloosde historische stedelijke centra in de USA die hun functies verloren en daardoor een spookachtig aanzien kregen. Een zeker verlies van functies in het traditionele centrum staat ons wel te wachten. De bereikbaarheid per auto kan de doorslag geven. Je kunt dat al zien in Amsterdam Zuidoost, maar ook in de ontwikkeling van suburbane centra. Voor de gemeente als hoeder van het publieke belang heeft het behoud van centraal gelegen stedelijke func ties prioriteit. Behoud vraagt actie, maar in dit deel van de stad heeft een gemeente meestal weinig onroerend goed. Bij die actie moet dus worden samengewerkt met vele marktpartijen. Daartoe is het gemeentelijk apparaat niet altijd toegerust, en de markt zit ook niet stil. De projectontwikkelaar is bij uitstek degene die een bepaalde plek weet te benutten voor functies die geld opbrengen. Bij de herontwikkeling van een stukje centrum kan hij de partijen bij elkaar brengen. De risi co's zijn niet gering. Bij succes weet hij een nieuwe investeerder te vinden voor een plan dat hij ontwik kelde; de baten moeten dan ruimschoots tegen de kosten opwegen. Om daarover zekerheid te krijgen De markt in 1930. Foto Stadscentrum en binnenstad vallen in ons land meestal Gemeente Archief Ede. gedeeltelijk samen. Tot het stadscentrum reken je het centraal gelegen en daardoor goed bereikbare gebied waar tal van publieksfuncties gevestigd zijn. Voorzieningen met een groot invloedsgebied zijn er op htm plaats. Kantoren vind je er ook. Meestal is er sprake van cityvorming als een uitbreiding van de historische kern, de binnenstad. In een gedeelte van de binnenstad zijn historische gebouwen aangepast of gaten in de bebouwing gevuld voor nieuwe functies. Veel van onze drukke winkelstraten zijn deel van die historische stad. De projectontwikkelaar spreekt van Al locaties om daarmee aan te geven dat de winkels daar vanwege het vele publiek tot de top behoren. Ze

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 15