12 Heemschut december 2002 Foto uit het begin van de 19e eeuw van de kapel op huis Rustenburg, landgoed Sorgvliet, waar Anna Pavlovna na de dood van Willem II woonde. Links op de foto de bidstoel en de stoel die in de huidige kerk op dezelfde plaats staat. Rechts nog net zichtbaar de lijst van het geweven doek. Foto uit: Th Morren, Zorgvliet, Buitenrust en Rustburgh, 's Gravenhage, 1904. Voormalig huis Rustenburg, waar Anna Pavlovna woonde na de dood van Willem II. Foto uit het boek van Th. Morren, zie boven. De iconostase van deze 'reiskerk', inmiddels prachtig gerestaureerd, is geschilderd op doek in plaats van op het gebruikelijke hout. In het midden de zogenaamde koninklijke deur en aan de uiteinden twee deuren, eveneens van doek, die naar het heilige gedeelte voeren. Oude foto's zoals van Rustenburg geven een indruk hoe de kapel in de 19de eeuw was inge richt. Vele van de afgebeelde objecten worden ook in de boedelinventarissen beschreven en zijn nog grotendeels aanwezig. De inboedel bevat schilderijen, iconen (op hout en doek), vaatwerk van goud, vermeille en zilver, kazui- fels en een religieuze bibliotheek, voornamelijk in de Oud-Slavische taal. Voorts bevat de inboedel een kroon, kandelaars en zilveren lampadas. Dit zijn de kandelaars die aan een ketting voor de iconen hangen en waarin de vele dunne kaarsjes branden. De kris tallen kroonluchter werd door vaklieden van Museum Paleis het Loo zorgvuldig schoonge maakt en hersteld. De geweven afbeelding van de Moeder Gods met kind (links op de fotozou, aldus overlevering, gemaakt zijn door Anna Pavlovna en haar hofdames. Het kind zou Peter de Grote moeten voorstellen. Het is onlangs gerestau reerd en bij toeval werd het enorme gouden ornament bovenop de lijst in een huis in Amsterdam teruggevonden. Bij verschillende restauraties werd het gebrui kelijke overvloedige Russische verguldwerk weer aangebracht. Donaties De kapel viel voor de Russische Revolutie onder de jurisdictie van de metropoliet van Sint Petersburg, die zorgde voor de onkosten en het levensonderhoud van de archimandriet en het koor. Nu valt de parochie van de H. Maria Magdalena onder de jurisdictie van Parijs. Zo'n zestig parochianen brengen het levensonder houd op van archimandriet vader Nikon, die al bijna twintig jaar aan de Haagse kerk is verbon den. Noch collectie noch gebouw genieten enige vorm van bescherming en het financiële draagvlak is sedert de Russische Revolutie zeer beperkt. Er is dus geen geld voor onderhoud en herstel. De rijksoverheid heeft tot nu toe geen financiële ondersteuning gegeven. Dit komt door de frictie tussen conserveringseisen en gebruiks tradities. Met herstel van het gebouw - kapel en pastorie - en verdere conservering van de inboedel is in elk geval nog 205.000 gemoeid. Inmiddels is 57.000 aan donaties ontvangen van diverse stichtingen zoals het Prins Bernhard Cultuur fonds en de Stichting Katholieke Noden. Met die gelden zijn de eerste noodzakelijke herstel werkzaamheden en restauraties verricht, maar er is absoluut meer geld nodig om dit stukje levende Russische traditie in Nederland te behouden. Informatie De tekst van N. W. Conijn over de Russisch- orthodoxe kapel verscheen in 'Interieurs belicht; Jaarboek van de RDMZ 2001Zwolle, Waanders, 2001, p. 118-121. Informatie is in te winnen bij N.W. Conijn, penningmeester van de Stichting tot steun van de Russisch-orthodoxe Kerk van de H. Maria Magdalena in Den Haag. Tel (070) 5114343, n.w.conijn@wanadoo.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 14