december 2002 Heemschut 11 été d'usage qu 'il a eut une Eglise du rit Greco-Russe prés de la tombe des Grandes-Duchesses de Russie mortes et ensevelies a Pétranger. C\st donc dans la chapelle qui restera après mot dans les Pays-Bas, que je désire que soient conservés les vases sacre's et autres objets destinés au culte divinde mème que les chasubles, sans en pouvoir jamais rien distraire, ni considérer comme objets d'héritages. Ook in het testament van de erfgenaam van Rustenburg, Prinses Sophiegroothertogin van Saksen Weimar Eisenbach (1824-1879), werden bepalingen opgenomen dat de objecten uit de kapel geen onderdeel uitmaken van haar nala tenschap en dat de kapel beschikbaar diende te blijven voor de Russisch-orthodoxe eredienst in Den Haag. Rustenburg werd in 1903 verkocht en maakte plaats voor het Vredespaleis. De kapel verloor de financiële steun vanuit Rusland en de bouw van een nieuwe kapel ter nagedachtenis aan Anna Pavlovna bleek niet meer haalbaar. De voor nieuwbouw bestemde grond werd verkocht en met de opbrengst werd het pand aan de Interieur van de Russisch-orthodoxe kerk in Den Haag. Er is weer veel goud wat er blinkt. Bij de verschillende restauraties worden lijsten verguld en ook de balustrade werd van nieuw bladgoud voorzien. Links op de foto de mogelijk door Anna Pavlovna zelf geweven voorstelling van Moeder Gods met kind. Er voor staat haar stoel, die ook op de foto van de kapel op Rustenburg staat. Foto Ed Brandon, 2002. Sweelinckstraat gekocht. In 1937 kreeg de inventaris van de kapel daar uiteindelijk onder dak. Veldkerk De inventaris maakte oorspronkelijk deel uit van de veldkerk van Tsaar Alexander 7(1777-1825), de broer van Anna Pavlovna, en heeft dienst gedaan tijdens de veldtochten tegen Napoleon. De voorwerpen waren eenvoudig te vervoeren en werden naar behoeve in een tent opgesteld voor de viering van de eredienst. Vlak na het huwelijk van Anna en Willem is de inventaris naar Nederland overgebracht. De gevel van de kerk aan de lacob Obrecht- straat met de entree voor de parochianen. Ook het kerkje is aan renovatie toe. De daklijsten zijn van kunststof en het dak is slecht. Het schilderwerk van de gevel verdient in ieder geval een verantwoorde kleurstelling. Foto Ed Brandon, 2002.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 13