Russisch-orthodoxe kerk zoekt sponsors r m - Anne-Marie ten Cate Haagse kerk met de inventaris van Anna Pavlovna's orthodoxe kapel Cb K/ HAMH COTb. SSP'fcuitauiinü1* In het Haagse statenkwartier vind je achter een herenhuis aan de Eerste Sweelinckstraat een Russisch-orthodoxe kerk. De geschiedenis ervan is verbonden met koningin Anna Pavlovna, want de kerk herbergt de inventaris van haar Grieks (Russisch) Orthodoxe kapel. De heer N.W. Conijn, penningmeester van de Stichting tot steun van de Russisch-orthodoxe Kerk, heeft de geschiedenis van de kerk van de H. Maria Magdalena op papier gezet en hij probeert op projectbasis sponsors te werven. Het totale bedrag nodig voor conservering van het gebouw en verder herstel van de inboedel bedraagt ruim twee ton euro. 10 Heemschut Wekelijks komen naar de dienst van de H. Maria Magdalenakerk in Den Haag zo'n 50 a 60 parochianen, die na afloop de pastorie tot laat in de middag vullen. Maandelijks wordt er een huwelijk gevierd en met Kerst en Pasen is het er een drukte van jewelste. De kerk wordt intensief gebruikt en de inventaris behoeft dan ook na 150 jaar enig onderhoud, opdat dit stukje bijzonder levend erfgoed voorlopig weer meekan. In 1816 trouwde grootvorstin Anna Pavlovna, dochter van Tsaar Paul I, met de Prins van Oranje, later koning Willem 11. De traditie wilde dat grootvorstinnen van de Romanovfamilie tot aan hun dood trouw bleven aan hun geloof. De iconostase is de wand die gelovigen scheid van de geestelijkheid. De onlangs gerestaureerde iconostase is een grijsblauwe op doek geschilderde draperie met afbeeldingen uit het oude en nieuwe testament. Op de linker deur (ook van doek) de beschermheilige van de kapel Maria Magdalena. Op de rechter deur de heilige Simeon en de profetes Anna. In het midden, de zogenaamde koninklijke deur, zijn de verkondiging van Maria en de vier evangelisten afgebeeld. Links en rechts daarvan Maria met kind en Christus met het kruis. Foto Ed Brandon, 2001. Anna Pavlovna had dan ook in al haar paleizen een Russisch-orthodoxe kapel: in het Paleis Kneuterdijk, in Paleis Soestdijk, en later na de dood van Willem II, wanneer zij zich op het landgoed Sorgvliet terugtrekt, in het huis Rustenburg. Bij legaat liet koningin Anna bepalen dat de inventaris van de kapel behou den diende te blijven voor de eredienst. Haar testament zegt daarover: 'Article 8 Dispositions relatives a ma chapelle et a ma sépulture. II a toujours december 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 12