Brinkgreve's strijd tegen 'golven van lelijkheid' Jaap Kamerling 'Er bestaat een tekst van Luther "Als ik wist dat morgen het Laatste Oordeel komt, dan zou ik vandaag toch nog een appelboom planten." Een zo sterk vertrouwen in de toekomst breng ik niet op.' Dat schreef een van de allergrootste monumentenbeschermers uit de hoofdstedelijke historie Geurt Brinkgreve in Heemschut van oktober 2000. Ter gelegenheid van zijn 85ste verjaardag verscheen een bundel opstellen van zijn hand. december 2002 Heemschut 9 Het citaat in een artikel naar aanleiding van de toekenning aan hem van de Heemschut Persprijs 1999 onthult iets van het geloof van Geurt in de recente en toekomstige architec tuur. Daarvan heeft Brinkgreve geen hoge pet op. Dat blijkt weer eens uit zijn bundel opstellen 'Het hart van Europa', dat deze maand verschijnt ter gelegenheid van Geurts 85ste verjaardag. In zijn opstel Het gezonken schip roept hij voor de lezer het gestrande schip op, van waaruit Robinson Crusoe steeds op en neer zwom naar zijn eilandje om de voor zijn overleving waar devolle onderdelen te redden en naar het eiland te vervoeren. Zo moet je volgens Brinkgreve ook de heden daagse monumentenbeschermer zien. Telkens redt hij met zijn inspanningen tijdelijk of permanent een stukje monumentale stad van het zinkende schip van ons gebouwde erfgoed. Geurt beseft zelf ook wel, dat je deze beeld spraak in politiek-correct gezelschap nauwelijks kunt gebruiken, maar hij gebuikt het beeld toch maar. Zijn beeld van het gezonken (en zinkende) schip van architectuur en landschap is intussen veelzeggend, want er zijn volgens de auteur vooral sinds het Monumentenjaar 1975 'golven van lelijkheid' over ons werelddeel gegaan, zoals hij in het opstel Urbes nostrae noteert. Hel op aarde En hij citeert daarbij ook nog eens Wiek Röling, die in zijn afscheidsrede als hoogleraar de verwachting uitsprak, dat 'Nederland op Los Angelos zal lijken.op enkele gebieden aan zee na.de hel op aarde. Overal hoor je en bijna overal zie je de zes-, acht- of tienbaanswegen als serpentines tussen de huisjeszee.' In het genoemde oktobernummer van Heemschut stelde hij ook al vast, dat stad en landschap 'per jaar lelijker, uniformer en karak- terlozer worden.' Zelfs oud-staatssecretaris Rick van der Ploeg, van wie Geurt geen hoge pet op heeft, had dat begrepen toen hij de nota Belvedere liet schrijven. In hetzelfde Heemschut-nummer zei Brinkgreve in een interview, dat ik met hem had, over de Letterenfaculteit van Theo Bosch aan het Singel in Amsterdam: 'lelijk, past niet, te groot' en over de veel geprezen invulling van Cahen aan het Singel: 'het heeft een eigen accent maar één ervan is genoeg, het moeten er niet meer worden.' Geurt is een typische cultuurpessimist, althans waar het de eigentijdse cultuur betreft. Er zijn, zegt hij, nog heel wat gezonken schepen in onze Europese wateren, waaruit kostbaar- De beeldhouwer Brinkgreve vervaardigde deze penning met de beeltenis van Henk Zandkuijl, een andere grote Amsterdamse monumenten zorgen toen deze in 1985 afscheid nam als hoofd van het Bureau monumentenzorg in Amsterdam. Geurt Brinkgreve. Foto Maarten Brinkgreve. heden kunnen worden opgevist. Een eigen schap is daarbij onmisbaar: men moet geen last hebben van het stupide vooroordeel, dat actuali teit een kwaliteit inhoudt, een misvatting, die het sterkst geformuleerd is door de Italiaaanse futuristen: alles wat bewonderd wordt mede omdat het oud is moet weg en kapot gemaakt, want 'wij zijn de nieuw tijd, wij bepalen de toekomst.' Dat soort futurisme, dat grenst aan fascisme, is inderdaad stupide. Mededogen Maar Brinkgreve heeft wel erg weinig vertrou wen in het hedendaagse en toekomstige kunnen van de architecten. Kijk eens naar de schitterende voorbeelden van moderne baksteenarchitectuur met zijn prachtige sculp turale vormen (Gebouw Piraeus van Kolhoff en Rapp). Of naar het gebruik van moderne mate rialen als titanium in de beeldende vormentaal van Liesbeth van der Poll (nieuwbouw depot bij Amsterdams Scheepvaartmuseum). Geurt is met recht een groot bewonderaar van het zuivere ambacht. Geurt, die 6 december afscheid nam als secretaris van Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad, kan beschouwd worden als de grootste strijder ooit tegen de verlelijking van Amsterdam. Hulde daarvoor maar strenge meester, heb mededogen met en meer vertrouwen in de moderne architect. Het hart van Europa, opstellen van Geurt Brinkgreve. Te verkrijgen via Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad, e-mailadreswab@amsterdamsebinnenstad.nl of tel. 020-6172735. Voor Heemschut-lezers is de prijs 17.50 euro. Drs. J.Kamerling was tot 1 november eindredacteur van Heemschut en blijft als medewerker eraan verbonden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 11