8 Heemschut december 2002 De portiek is betegeld met, van boven naar beneden, Landréruiten, een Justitiarand en Horstbladeren. Foto Hans Ladrak. In bet grotendeels nog originele interieur bevat het fries van de kroonlijst boven de schuifdeuren tegels, een zeldzaamheid. Foto Bernard Stikfort. tenstatus aan bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Helaas werd de afhandeling van deze aanvraag zo vertraagd, dat op grond daarvan de sloopvergunning niet meer uitge steld kon worden. Wel heeft de regioconsulent, mevrouw Y. Attema, zich erg ingespannen voor het behoud, door gesprekken met de betrokken partijen en door de aanvraag voor de monu mentenstatus in ieder geval nog door de Raad voor Cultuur te laten beoordelen. De uitslag daarvan was positief, maar kon sloop niet meer verhinderen. Ook de Stichting Het Drentse Landschap heeft zich ingezet, door gesprekken, brieven en aandacht in de pers. Kortom, hoewel de sloop steeds meer onafwendbaar leek en de juridische mogelijkheden daar iets tegen te doen nihil waren, werd er toch steeds weer opnieuw aan dacht voor het pand gevraagd en besteedden de media er menig bericht aan. Zoals helaas vaak het geval is, als een huis lang leeg staat en men denkt dat het toch gesloopt gaat worden, bleek een groep jongeren in de weekends de woning te gebruiken voor allerlei activiteiten die de conditie ervan niet ten goede kwam. Ruiten werden ingeslagen, waaronder twee waardevolle geëtste glazen, binnendeuren ingetrapt en spuitbussen leeggespoten. Gelukkig heeft dit vandalisme niet te lang geduurd, want onverwacht kwam er een gelukkige wending in het lot van het pand. Toch behouden De woningstichting Inter Pares, voor de ontwikkeling van haar plannen aangewezen op samenwerking met een andere woningstichting, die het naastliggende perceel gekocht had, bleek bereid de woning alsnog te verkopen, mede omdat de planvorming van de buren veranderde. De gemeente Emmen had intussen een potentiële koper op het oog, projectbureau DBF, een organisatie die zich bezighoudt met aankoop en exploitatie van industrieel erfgoed in het noorden van het land. Omdat het huis als directeurswoning van de Friesche Veen Maatschappij gebouwd is, paste het precies in zijn portefeuille. De beslissing tot aankoop werd snel genomen, er werden hekken om het pand geplaatst zodat het vandalisme gestopt kon worden en onmiddellijk werden de proce dures gestart voor restauratie en verbouwing van het pand. Op een open dag kon de bevolking van Erica een kijkje binnen nemen. Menigeen die aanvankelijk sceptisch tegenover behoud van het huis stond - het huis was aan de buitenkant jarenlang slecht onderhouden -, veranderde ogenblikkelijk van mening bij het zien van het nagenoeg geheel gave interieur, waarin ook de nodige tegeldecoraties waren toegepast. Het meeste hang- en sluitwerk was nog origineel, evenals de betimmeringen rond de vensters met binnenblinden en vensterbanken, een neo- renaissance omlijsting van de schuifdeuren en de kartonnen platen, versierd met sjablonen tegen de zoldering van de achterkamer. De gemeente Emmen completeert de actie tot behoud van deze woning nu door het bestem mingsplan voor het centrum van het dorp rond de brug zodanig te wijzigen, dat het ensemble beschermd wordt. De moraal Wat in het begin haast niet mogelijk leek, blijkt uiteindelijk toch succes te hebben. Toen we met onze actie begonnen, was dat meer uit principe om niet werkeloos toe te zien hoe het cultuurhistorisch erfgoed verder erodeert, dan uit de overtuiging dat de kans van slagen groot was. Moge dit voorbeeld velen inspireren zich vasthoudend in te zetten voor het behoud van ons erfgoed, ook als de kansen erg klein lijken! Drs. H. Ladrak is lid van de Provinciale Commissie Heemschut Drenthe.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 10