Schevenings erfgoed: bleef er wat van over? üsr. PiMiÜ&ftHI Gijs van Herwaarden In een special, dat voor een groot deel aan Den Haag is gewijd, mag de parel in de kroon van de Hofstad, de badplaats Scheveningen natuurlijk niet ontbreken. We vroegen monumenten- deskundige en Hagenaar Gijs van Herwaarden iets te vertellen over de historie van de badplaats en eens op een rij te zetten, wat er in de loop der tijd aan Schevenings erfgoed is verdwenen, vervangen of verkwanseld. Geen opwekkend verhaal maar wel met liefde geschreven. MMmfprr-iiwr"! gr BfeMMfgiMMiMMii 6 Heemschut oktober 2002 Scheveningen komt voor het eerst voor in de tijd van de Hollandse Graaf Floris V, eind 13de eeuw. In de loop der jaren heeft het dorp, dat in 1514212 haardsteden telde waarvan 56 armlas tig, steeds zwaar te lijden gehad van stormen, waardoor telkens huizen werden weggespoeld. Zo ging door de St. Elisabethsvloed in 1470 meer dan de helft van de huizen verloren. Op initiatief van Constantijn Huygens werd in 1665 een verharde straatweg tussen Scheveningen en Den Haag aangelegd, de nog altijd bestaande Scheveningseweg. Aan deze weg ligt de ingang van de begraafplaats 'Ter Navolging' uit 1780. Wanneer Stadhouder Willem Kin 1795 de wijk neemt met een visserspink van het Scheveningse Gevers Deynootplein met Kurhaus ca. 1960. Foto's Coll. Museum Scheveningen. strand naar Engeland telt Scheveningen 2638 inwoners, die in 200 huizen wonen. De vissers vloot omvat dan 65 pinken. Badplaats in ontwikkeling In 1818 opent Jacob Pronk ten noorden van het dorp de eerste zeebadinrichting, het Stedelijk Badhuis. In 1826/27 bouwt architect A. Noordendorp in opdracht van Koning Willem I een zomerverblijf op een duin boven het strand, het latere Paviljoen Von Wied. Daaruit bleek - en niet voor het laatst - welk een aantrek kingskracht de zee en de duinen (ook) op de Koninklijke familie uitoefenden. Badonder- nemerH.E. Maas kocht in 1844 het Heeren logement op de kop van de Keizerstraat en opende daarin het hotel annex badinrichting Zeerust, een geduchte concurrent van het Stedelijk Badhuis. In de loop van de 19de eeuw komt de badplaats verder tot ontwikkeling met de bouw van een aantal grote hotels zoals Hotel Garni (1858), het latere Grand Hotel, het Oranjehotel met de Oranjegalerij (1860, archi tect C. Outshoom, in 1952 gesloopt), Hotel Rauch (1875), Hotel Savoy en Hotel des Galeries (1876, architect J.J.C. de Wijs). Op de plaats van het oude Stedelijk Badhuis, dat in 1867 door architect Z. Reijers nog wat vergroot met twee vleugels en toen Grand Hotel des Bains heette, verrees het luxueuze Kurhaus (1885, na een brand herbouwd in 1887, architec ten F. Ebert en J.F. FLenkenhajf). Het café restaurant Seinpost werd in 1886 door architect H. Westrajr. gebouwd en het Palacehotel in 1903 door architect W.B. van Liefland. A.E. Maas spande zich zeer in om de visserij op een hoger plan te brengen, o.a. door het intro duceren van betere netten en de logger, en om de toegankelijkheid van het dorp te vergroten door de aanleg van een kanaal en een tram. Aan zijn pleidooi om Scheveningen te voorzien van een haven werd pas jaren na zijn dood en als reactie op de stormramp van 1894 gehoor gegeven. In 1904 kon de haven in gebruik genomen worden. Scheveningen heeft dan ca. 25.000 inwoners, in 1918 44.318. In 1901 komt het Wandelhoofd Wilhelmina, de (eerste) Pier, tot stand, ontworpen door Van Liefland en ir. E. Wyhofski. Van Liefland is ook de architect van het Circustheater aan het Gevers Deynoot plein, dat zijn deuren eveneens in 1904 opent. In het 'ledige duingebied' rondom het dorp werden aangename villawijken aangelegd, zoals het Van Stolkpark en het Belgisch Park. Veel schilders actief Intussen groeide de kloof tussen de florerende, veel, vooral ook buitenlandse, bezoekers trek kende badplaats en het oude vissersdorp dat met zijn als romantisch, authentiek en schilder achtige oude huisjes, zijn in klederdracht gehulde bewoners, de zee en het strand met daarop de vissersschuiten op schilders van de Haagse School als J. Israels,J. Weissenhruch, H. W. Mesdag, die het oude Scheveningen voor eeuwig vastlegde in zijn Panorama aan de Zeestraat in Den Haag, Ph. Sade'e, A. Artz, J. en W. Maris, A. Mauve, B. Blommers, W.B. Tholen, J. de Jonge en anderen een onweerstaanbare aantrekkingskracht had. De werkelijkheid was echter veel minder romantisch. De leef- en werkomstandigheden van de meeste Scheveningers waren in veel gevallen ronduit armzalig. De armoede in de vaak met veel kinderen gezegende vissersgezinnen in hun

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 8