Spannende architectuur in Den Haag Jaap Kamerling Leuke contrasten op stadswandeling Een stadswandeling door het huidige Den Haag is een avontuur geworden. Zelf opgegroeid in het naburige Voorburg maar al 25 jaar weg uit de Residentie, kijk ik m'n ogen uit. Het lef van de Haagse stedenbouwers roept enerzijds bewondering op, maar treft soms het hart en doet pijn aan het oog. De historische binnenstad is ingepakt in heuse wolkenkrabbers. ff 4 Heemschut oktober 2002 En er zijn echt mooie exemplaren bij zoals de Zürich-toren van Cesar Pelli met zijn art deco- achtige bekroning, ook wel in plat haags 'De Tampon' geheten. En met de bouw van Castalia of 'de Twee Tieten' van Michael Graves is een wens bijna in vervulling gegaan. Niet dat die twee superhoge zadeldaken nu zo vreselijk mooi zijn maar ze zijn in elk geval beter dan dat weerzinwekkende Transitorium, dat twee deccennia lang de Haagse binnenstad heeft verpest en werd verbouwd tot het huidige Castalia. De even lelijke dozen van Binnenlandse Zaken en Justitie staan er nog steeds maar die worden dan toch eindelijk afgebroken. De torens worden echter vervangen door vijf nieuwe torens. In mijn column op pag.3 schets ik mijn eigen droombeeld. Ik arriveer vandaag met de trein op Den Haag Centraal en wordt bij het verlaten van uitgang Rijnstraat direct geconfronteerd met de bouw van de nieuwe Hoftoren. Hoogte: 142 meter en ontworpen door Kohn, Pedersen en Fox. Uit deze ingang van CS komend is het een somber gezicht. De toren is grijs en crème-achtig van kleur en de gevel vertoont weinig detaillering. Achter de lage licht oplopende vleugel verheft zich een sterker oplopende hogere en vanaf het nieuwe plantsoen aan de overkant van het Bezuidenhout is de toren met zijn golvende lijnen heel aardig om te zien. Wel gigantisch voor een stad als Den Haag, dat toch lang een wat provinciaals karakter heeft vertoond. Aan de Rijnstraat staat ook het mooie transpa rante VROM-ministerie van Hoogstad, dat een beetje begint weg te vallen tegenover al die hogere torens. De ondertunneling van de Rijnstraat is een enorme verbetering. Aan het Malieveld is een prachtig stuk groen toege voegd, waar je kunt wandelen, ongehinderd door auto's. Alleen wel uitkijken voor de fietsen want de wandelaars hebben kennelijk geen zin door het voor hen bedoelde losse grint te waden en wandelen gewoon over het fietspad. De kolossale grijze voorgevel van het Centraal Station blijf ik een lelijk en saai ding vinden. Met nostalgie denk ik aan het wit gepleisterde Staatsspoor van weleer in Waterstaatsstijl. In de plannen van de Haagse oppositie wordt er tegen die gevel een terrasvormige aanbouw De Calliopestraat, schuin oplopend naar het Muzenpleintje, met zijn nieuwe, gave gevelwanden. Foto's auteur. Gekopieerde trapgevel in winkelcentrum De Haagse Bluf.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 6