Zorgelijke toekomst van de kathedraal van Paramaribo Michel Bakker De kathedraal van Paramaribo, de mamakerki van katholiek Suriname, wacht gelaten op haar lot. Aan acute problemen is iets gedaan, maar het toekomstbeeld is zorgelijk. Over scheefstand, een verkeerd advies, een tikkende tijdbom, stagnatie. 38 Heemschut oktober 2002 De kathedraal S.S. Petrus en Paulus aan de Gravenstraat in Paramaribo behoort met die van Georgetown tot de grootste houten kerken van de wereld. Op dezelfde plaats werd op 4 maart 1826 haar voorganger ingezegend, een onder leiding van architect W. de Vroome tot kerk verbouwd toneelgebouw van een Israëlitisch gezelschap. Een zeskan tig torentje duidde uitwendig op de veranderde functie. De huidige kerk (1883-1885) werd om de oude heen gebouwd. Het ontwerp is van de redemp- toristfrater Franciscus Joseph Leonard Hannes (Venlo 183 5-Paramaribo 1894). Omstreeks 1890 werden de eenvoudige tentdaken op de torens vervangen door de huidige neogotische spitsen. De basiliek heeft een kruisvormige plattegrond met een 19 meter breed front en een driebeukig schip van vijf traveeën. Het dwarsschip heeft kapellen tegen de eindgevels. De totale inhoud is 15.500 m3. Achter het koor bevindt zich nog de aangebouwde sacristie. Het kerkgebouw is grijs en geel geschilderd, een verwijzing naar hard- en zandsteen. Inwendig is de cederhouten binnenbetimmering van de kerk geheel ongeschilderd. De neoromaanse en neogotische invloeden laten onverlet dat het geheel met zijn ijle houtconstructie nadrukke lijk verwant blijft aan de tradities van de Surinaamse architectuur. Erg solide was het gebouw niet. Zo baarde het onderhoud vanaf het begin veel zorgen, lekka ges en rottingen vormden een voortdurende bedreiging. In de jaren '70 van de vorige eeuw was de kerk aan een grondige restauratie toe. Daartoe werd in 1974 de Stichting Beheer R.K. Kathedraal (Stibeka) opgericht. Doel was 'het conserveren, beschermen en onderhouden van de kerk'. De stichting voegde de daad bij het woord en startte met een restauratie. Helaas, tijdens het werk begon het gebouw steeds meer scheef te trekken, de kerkdiensten moesten zelfs worden stopgezet. Stabilisatie van het gebouw was nodig. Maar het ontbrak aan de vak technische kennis en de benodigde financiën. Temminck Groll adviseert In 1989 werd prof. C.L. Temminck Groll gecon fronteerd met het probleem. Sedert 1962 was De St. Petrus en Paulus. Foto: Jos van den Berg (1971).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 40