Onafhankelijk cultuurhistorisch ondernemen Luite Moraal Eeuwigdurende subsidie-loketten marathon? Een gegarandeerde en langdurige instandhouding van ons erfgoed is beter gediend met een gezonde exploitatie, die gebaseerd is op Cultuurhistorisch Ondernemen dan een constante afhankelijkheid van onvoorspelbare subsidiestromen. 36 Heemschut oktober 2002 Een tijdje geleden had ik op Kasteel de Haar de heren C. Verhaar en J.F.K. Kits Nieuwenkamp van de provinciale commissie Heemschut op bezoek naar aanleiding van een artikel in Heemschut van februari 2002 rond de toekomstplannen van Kasteel de Haar in Haarzuilens. Ik overtuigde de heren ervan, dat de toekomst plannen voor Kasteel de Haar tot doel hebben, conform de stichtingsstatuten, het behoud en de instandhouding van de cultuurhistorische waarden ervan blijvend te garanderen. De manier, waarop dat het beste kan, is erg belang rijk. Het instandhouden van cultureel erfgoed is een taak waarvoor vele eigenaars, stichtingen, besturen en instanties in Nederland met veel energie en gedrevenheid staan. Het veruit belangrijkste thema voor deze organen is hoe het erfgoed te behouden binnen de beschikbare (financiële) middelen. Voor het merendeel van deze erfgoederen geldt dat er zonder een substantiële bijdrage van de overheid, subsidies en /of fondsen geen slui tende begroting te realiseren is. Het besturen, instandhouden en beheren van cultureel erfgoed verwordt dan ook tot een activiteit die voornamelijk bestaat uit het frequent en voortdurend kloppen op de deur(en) van mogelijke subsidiegevers en spon soren. En dat met eigenlijk al vooraf de weten schap dat de verstrekte bijdrage(n) onvoldoende zullen zijn om de instandhouding blijvend te garanderen. De enige zekerheid die verkregen Kasteel De Haar in Haarzuilens. Foto A.A. Dullé. wordt, is die van het opnieuw op zoek moeten gaan naar financieringsbronnen. Een analyse van de (financiële) jaarverslagen van de wat grotere stichtingen en instellingen die het behoud van cultureel erfgoed tot doel hebben leert bovendien nog dat: - de kosten die gepaard gaan met de verwer ving van sponsoren (loon- en advieskosten, facilitaire diensten en de kosten voor de aan vraag zelf) vaak ternauwernood gedekt worden door de verworven sponsor/fonds bijdrage, - de vorm en inrichting van de organisatie alsmede de 'core competence' ervan vaak volledig geëquipeerd zijn op het verwerven van subsidies en fondsen, wat uiteraard niet onlogisch is gegeven de voortdurende behoefte aan subsidies en fondsen, - het inkomen uit activiteiten c.q. exploitatie van het erfgoed vaak zo marginaal is dat de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 38