Het bosachtige landschap van de landg- oederenzone, in de richting van Wassenaar gezien. tot rust te komen. Veel mensen zullen hier ronddwalend toch het gevoel krijgen in 'de vrije natuur' te verkeren terwijl, met uitzondering van de natuurlijke waterlopen en plassen, het hele gebied van a tot z door mensenhanden is gemaakt. Het gebied is bij uitstek een cultuur monument, en dan nog een van de eerste orde. Dat legt ook aan mensen de verplichting op het zo ongeschonden mogelijk door te geven aan volgende generaties. Het zou jammer zijn als door versnippering van visies en beleid na een peperdure HSL-tunnel de aanpak bovengronds uiteindelijk toch nog tot de ondergang van rust, ruimte en cultuurhistorische verscheidenheid in dit gebied zou voeren. De adel als vormgever Zijn we in het hierboven beschreven gebied van Oud-Ade ons vooral bewust van vele eeuwen hard werken en zwoegen om het dagelijks (boeren)brood, het gebied ten zuidwesten van Leiden richting Den Haag - tussen de binnen- duinrand en het Rijn-Schiekanaal - ademt op meer dan een plaats een zorgeloos adellijk verpozen. Jagen, picknicken en paardrijden lijken hier de aangewezen bezigheden, en pet af als de baron langskomt! Zo was het tenminste vroeger. Ook hier zijn boerderijen - soms is er nog echte boerenkaas te koop - en hoorden de pachters in het najaar de geweren knallen als de patrijzen, hazen en snippen het moesten ontgelden ter meerdere eer en glorie van de dis op landhuis of kasteel. De overheersende indruk hier is toch veel meer bosachtig. Grote, eeuwenoude eiken en beuken bepalen hier de sfeer en zetten met hun verschietend gebladerte het gebied in oktober in vlammende kleurenpracht. Ik geniet toch altijd het meest van kasteel Duyvenvoorde bij Voorschoten met zijn omringende landerijen en bossen. Het kasteel is een groot gedeelte van het jaar te bezichti- Vanaf de oostelijke oever van de Vliet: landgoed Duyvenvoorde met rechts de Knipmolen en geheel rechts tussen de bomen het kasteel. gen, en fietsers en wandelaars kunnen hier vrijwel het gehele jaar terecht net als op het nabijgelegen Koninklijke landgoed 'De Horsten'. In Wassenaar zelf is over de N44 heen zelfs een landgoederenroute uitgezet. Wie op warme zomerdagen de hitte en de drukte van strand, zwembad of plas wil ontsnappen en toch niet binnen wil blijven zitten, kan hier al wandelend of op de fiets genieten van schaduw en rust en vaak mooie doorkijkjes op heel verschillende landhuizen. Dit gebied loopt in het zuiden via de buiten plaats Marlot over in het Haagse Bos en het park rond Huis ten Bosch, de woonstee van onze beschermvrouwe. Dankzij het ijveren van de Provincie Zuid- Holland is hier tussen Leidschendam en Voorschoten op meerdere plaatsen via fietstun- nels onder de provinciale weg of rijksweg door en twee fietsbruggen een verbinding ontstaan tussen de landgoederenzone en het weidege bied van Zoeterwoude en Stompwijk, een ander Belvedere-gebied dat hopelijk in de toekomst nog eens onder de loep genomen wordt. Ook het fietspaden netwerk is rond Leiden geweldig uitgebreid zodat beheer en behoud van al deze gebieden in ieder geval als immaterieel genot bieden aan de actieve recre ant. De Randstad, het westen vol?! Ga toch fietsen!! De omgeving van Leiden bewijst dat de term 'buitengebied' geen loze kreet is. Ook hier zal echter de toekomst nog moeten leren of we er in slagen datgene wat hier waardevol is veilig te stellen met behoud van een zekere dynamiek. Het is in het belang van alle Randstedelingen, dat de nota Belvedere hier niet in mooie woorden en goede bedoelingen blijft steken! Drs. L. van der Meule is lid van de Provinciale Commissie Heemschut Zuid-Holland. Langs de Doeswipmolens in opvallend rood. oktober 2002 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 37