Belvedere rond Leiden en Den Haag W Leo van der Meule De inwoners van de regio Leiden-Den Haag zijn waar het kwaliteit van het buitengebied betreft wel heel rijk bedeeld, en dan doelen we nu eens niet op de nabijheid van strand en duinen. Het gaat in deze bijdrage om twee van de drie Belvedere- gebieden die zo ongeveer driekwart van de Leidse stadsrand omsluiten. Om uit te waaien of de schaduw te zoeken: het gebied rond Oud-Ade en de Wassenaarse landgoederenzone. 34 Heemschut De beste manier om het landschap rond Oud- Ade en de Wassenaarse landgoederenzone te verkennen is natuurlijk wandelend of per fiets. Voor het eerstgenoemde gebied is er dan ook nog de mogelijkheid per schip varend door de veelal hoger gelegen waterlopen van de omge ving te genieten. De mobiliteit eist al vele jaren zijn tol, door het oude weidelandschap ten noordoosten van Leiden loopt de A4 en de landgoederenzone wordt in de lengte doorsneden door de N44 die meer noordelijk weer uitkomt op diezelfde A4. Op dit ogenblik zien we dan op sommige plaat sen, met name ten zuiden van Hoogmade, dicht tegen de A4 aan het werken aan de Hoge Snelheids Lijn (HSL). Hier wordt begonnen met het boren van de tunnel onder het Groene Hart, en de tijdelijke voorzieningen zijn geheel in lijn met het enorme werk in uitvoering. Het Tijdelijke tegenstelling: grote bouwwerken en kranen t.b.v. de aanleg van de HSL met op de voorgrond de Doeshofmolen uit 1830. Foto's Leo van der Meule. grootste formaat hijskranen, cementsilo's en tunnelsegmenten bepalen hier vlakbij kleine, rustieke windmolens de sfeer. Begeleid door het al decennia klinkende verkeersgeronk. Visdiefje Het lijkt bijna onmogelijk hier rust en ruimte te ervaren en toch kan dat wel degelijk. Een van de mooiste fietspaden in dit gebied loopt op eerbiedige afstand langs de Hondsdijkse molen in de richting van Koudekerk aan den Rijn en daar is behalve het ruisen van wat riet en boom bladeren, begeleid door vogelgeluiden vrijwel niets te horen. Nederland heeft alweer geruime tijd geleden de fiets herontdekt en dat houdt in, dat het op zondag hier soms behoorlijk druk kan zijn. Met name op de eerste zondagen in het voorjaar wil iedereen erop uit, maar door deweeks of in het naseizoen is het veel rustiger, en lijkt dat visdiefje er speciaal voor die ene fietser boven het water te zweven. Het veenweide gebied rond Oud-Ade, inge klemd tussen Kagerplassen en Brasemermeer en aan de zuidkant begrensd door de Oude Rijn, voldoet in alles aan het beeld dat ook veel buitenlanders van ons land hebben, maar dat ook door velen onder ons gekoesterd wordt als écht Hollands. Weilanden, op sommige plaat sen inderdaad nog zover het oog reikt en recht gegraven sloten, uitmondend in bredere, natuurlijke waterlopen, die een slingerend beloop hebben. Koeien te over, ze zijn soms letterlijk de hoogst geplaatsten in dit zeer platte land naast natuurlijk de windmolens. Tientallen molens We lezen onder andere in de nota Belvedere, dat dit gebied de hoogste dichtheid van water molens heeft van heel Nederland. Dat is met name te danken aan de onvolprezen Rijnlandse Molenstichtingdie vaak onder zeer moeilijke omstandigheden de trouwe wiekendragers bedrijfsvaardig houdt. Vooral dat regelmatig draaien is belangrijk, regenwater wordt uit het wiekenkruis geventileerd en in het binnenwerk zorgt al dat gedraai en getril ervoor dat boktor ren en houtwormen het voor gezien houden. Rust roest niet zozeer, maar rot des te meer als het om windmolens gaat. Draaiend leveren ze bovendien een bijdrage aan het waterbeheer en het landschap krijgt er een levendig accent door zonder dat de rust eronder lijdt. Het gaat in dit gebied dan veelal om wipmolens, maar er zijn ook zes- of achtkante met riet gedekte of kunstig opgemetselde bakstenen exemplaren bij. Bij Rijpwetering staan twee wel heel bijzon dere twaalfkante stenen watermolens. Op de meest onverwachte momenten komt de fietser dan een oude boerderij of landarbeiderswoning tegen en steevast wijst aan de horizon wel een kerktoren hemelwaarts. Minder natuurlijk dan het lijkt Ondanks de hoogbouw aan de horizon van Leiden en Alphen aan den Rijn en de vliegtui gen richting Schiphol boven het hoofd is dit toch een uitstekend gebied om uit te waaien en oktober 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 36