Steenbakkerij Randwijk Anno 1839 Maakt alle soorten vormen en stenen zoals De nog enige klassieke steenbakkerij waar het gehele productie pro ces ambachtelijk wordt uitgevoerd. Dat maakt ons tot dè specialist en fabrikant van restauratiestenen en bijzondere soorten voor geheel Europa. - Vechtformaat - Rijnformaat - IJsselformaat - Hilversumsformaat - Romaansformaat - Lilliput 1 - Lilliput 2 - Kloostermop - Friese drieling - Kraalstenen - Keelstenen - Tekst- en ornament stenen geëngobeerd - glazuren Tel. Wilt u meer informatie? 026 47 22 389 ofwww.steenbakkerij-randwijk.nl of e-mail: steenbakkerij.randwijk@wolmail.nl Deel opgaand muurwerk van het opgegraven badhuis. Foto auteur. ook qua landschappelijke situatie gave Romeinse landbouwbedrijf ooit in Nederland opgegraven, geeft niet alleen een schat aan bouwhistorische informatie - funderingen vrijwel geheel en zelfs nog delen van opgaand muurwerk aanwezig - maar toont ons ook een substantieel deel van de Romeinse bouw- cultuur. Het is niet zo, dat alle betrokken partijen het belang van deze villa niet inzien. Rijk, provin cie, gemeente en projectontwikkelaar partici peren in de opgravingskosten ad 2,2 miljoen. (Rijk 1 min, provincie/0,1 min, gemeente ƒ0, 85 min, projectontwikkelaar/0,25 min). De gemeente tracht een zeer klein deel van het hoofdgebouw (bad en kelder) te sparen, mits er geld voor beschikbaar komt! De deskundigen zijn het er over eens: drs. Gerard Tichelman, opgravingsleider van het Archeologisch Diensten Centrum (ADC), acht het hoofd gebouw zonder meer monumentwaardig. De nederlandse deskundige bij uitstek voor romeinse bouwhistorie dr.ing. Kees Peterse meent, dat de kwaliteit en compleetheid zodanig is, dat hier een rijksmonumentenstatus voor het hoofdgebouw op zijn plaats is. Het al jaren bekende standpunt van de ROB is dat na opgraving, inventarisatie en in tekening brengen, de wetenschappelijke waarde is vast gelegd en verdere monumentenstatus om die reden onnodig zou zijn. Daargelaten de vraag of wij nu op voorhand een latere stand van kennis in het vakgebied de toegang tot de bron -het bouwwerk - moeten onthouden, (dat is in ieder geval niet de visie in Italië), gaat die opvatting geheel voorbij aan de essentie van de monumentenbescherming, rentmeesterschap over het erfgoed: bewaren voor volgende gene raties! Drs. J.J. Bollebakker is lid van de redactieraad. Literatuur Peterse, K. Steinfachwerk in Pompeji. Bautechnik undArchitecturAmsterdam 1999. Vitruvius, Handboek bmmikunde. Vertaling Ton Peters. Amsterdam 1999.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 35