De Romeinse villa rustica in Kerkrade Hans Bollebakker Opgegraven, geïnventariseerd en verloren. Valt de Romeinse villa, een landbouwbedrijf dat nu wordt opgegraven, nog te redden? Het ziet er niet naar uit. De gemeente Kerkrade gaat in september over tot de verkoop van het gebied als bouwterrein. Het klinkt onwaarschijnlijk, maar de meest complete en uitzonderlijk goed geconserveerde romeinse villa in Nederland zal ten prooi vallen aan projectontwikkeling. Conservering van archeologische bouwhistorie is, in tegenstelling tot Italië, in dit land klaarblijkelijk niet populair! 32 oktober 2002 Luchtfoto opgraving Romeinse villa te Kerkrade. Foto W.H. Metz. Toen de gemeente Kerkrade een bouwplan voor 216 kavels ontwierp op het gebied 'Holzkuil' was uit de jaren '20 van de vorige eeuw bekend, dat zich daar Romeinse bouw resten bevonden en er dus bebouwing moet zijn geweest. Nu er wordt opgegraven blijkt een ongekende schat aan Romeinse bouw historie vrijwel in tact aanwezig. Wie denkt dat dit bouwhistorisch artefact en monument in stand blijft vergist zich. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) lijkt niet van zins om het hoofdgebouw als rijksmo nument aan te wijzen, hoewel dat tot zijn taak en bevoegdheid behoort. De gemeente gaat in het najaar over tot verkoop van bouwkavels op dit terrein, de planvorming is al te ver gevor derd. Maar waarom is een bouwplan voor dit gebied ontwikkeld, voordat verder vooronder zoek heeft plaats gevonden? De ROB beschikte wel over de gegevens van de vondsten rond 1925, maar geregistreerd op naam van het gebied (Holzkuil) en niet op coördinaten. Omdat het huidige terrein ca. 200 meter verder ligt is het aan de aandacht ontsnapt. Het totale gebied van het villa-complex beslaat 5,2 ha. Het bestaat uit een hoofdgebouw met bad ca. 45 x 20 m, twee U-vormige benen naar het zuiden gericht (zie luchtfoto), voorlopig te dateren ca. derde eeuw na Chr. Op het omslo ten terrein een waterput en een drinkplaats. Verder nog ca. 15 tot 20 bijgebouwen daarbui ten. Het hoofdgebouw - voorzover thans zicht baar - is uit steen opgetrokken, mogelijk met een houten opbouw op de verdieping. De hoofdingang ligt aan het binnenterrein en is gericht op het zuiden. Vanaf deze ingang loopt het veld af naar een riviertje. Vergelijking met de aanwijzingen die Vitruvius geeft, levert dit als resultaat, dat in grote lijnen die aanwijzin gen in het grondplan zijn terug te vinden. Compleet en gaaf Het bijzondere van deze opgraving is, dat deze in één keer plaats vindt en derhalve een totale wetenschappelijke inventarisatie van het gehele gebied omvat. Dat is hier van belang omdat de grondlagen vrijwel niet aangetast zijn door dat het is gebruikt als weiland en niet als akker, die omgeploegd wordt. Het meest complete en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 34