J.'..?® rofs ,iii«e««Slï2!! oktober 2002 Heemschut 31 Origineel glas-in-lood raam in de kamer van Savoy Homann. hotels en openbare gebouwen, zoals de Jaarbeurs en Sociëteit Concordia. Onze taxirit voert ons langs een aantal gebou wen van Wolff Schoemaker. Als eerste de Petruskerk uit 1922. De kerk is gebouwd in een bijzondere menging van neogotiek en geome trische art deco. Even om de hoek staat de ronduit prachtige Bethel Kerk (1925) met zijn subtiel taps toelopende toren. Als wij de kerk bezoeken staat het gebouw juist in de steigers voor onderhoudswerk. Ook hier is de rustige art deco stijl goed zichtbaar in de pilaren bij de ingang en de gevelversiering. De in gebroken wit gepleisterde kerk is een juweeltje van harmonie en balans, wat nog geaccentueerd wordt door de gelaagde, 'Indonesische' dak- opbouw. De invloed van de Modern Movement en Frank Loyd IVright - wiens werk Wolff Schoemaker tijdens een reis door de Verenigde Staten gezien had - zien we als we bij de Villa Isola komen. Villa Isola (1932) werd door Wolff Schoemaker gebouw voor persmagnaat D. IV. Beretty, maar is nu in gebruik bij een onderwijsinstelling. Terwijl uiterlijk het Nieuwe Bouwen in Bandung zich aankondigt - het zal later radicaal doorgevoerd worden door A.F. Aalbers - is het door Schoemaker ontworpen interieur weer geheel in art deco stijl en van een grote schoonheid. De villa vormt een stilistische eenheid met een schitte rend aangelegde tuin die volgens dezelfde prin cipes ontworpen is met veel ronde vormen en lijnen, afgewisseld met rechthoekige accenten, veel symmetrie en art deco pilaren op de hoeken van het voorplein. Kunsthistoricus Jan van Dullemen werkt momenteel aan een boek over Wolff Schoemaker. Van Dullemen lokaliseerde in juli van dit jaar het graf van Schoemaker op de begraafplaats Pandu in Bandung, nadat een eerdere zoektocht zes jaar geleden door een van de dochters van Wolff Schoemaker zonder resultaat was gebleven. De ontdekking was nog juist op tijd: het graf stond op het punt geruimd te worden. Inmiddels is het opgeknapt en op de monumentenlijst geplaatst, onder meer door inspanningen van de Bandung Heritage Society Hotel Savoy Homann van A.F.Aalbers (1936) aan de jalan Asia-Africa. Opvallend zijn de horizontale geleding, golvende gevellijnen en het verticale accent van de doorgetrokken, ranke lifttoren. en de steun van Gumb Sukamoputra. Een ander teken van de toenemende erkenning is de restauratie van het woonhuis van Wolff Schoemaker door ir. Dibyo Hartono van de Bandung Heritage Society, een restauratiepro ject dat in 2001 een eervolle vermelding kreeg van de UNESCO. Indonesian Heritage Year In Bandung ligt de geschiedenis dicht aan het oppervlak, zoals vaak in Indonesië. De Groote Postweg werd ter gelegenheid van de histori sche conferentie van niet-gebonden landen in 1955 omgedoopt tot Jalan Africa-Asia. En zo heet de voormalige sociëteit Concordia -gebouwd in 1895, in 1921 verbouwd door Wolff Schoemaker en in 1939 door Aalbers van een uitbreiding voorzien - sinds die tijd Gedung Merdeka (Vrijheid). Even verder op Jalan Africa-Asia, schuin tegen over Savoy Homann, bevindt zich Schoemakers Grand Hotel Preanger (1929), met een wonderschone Art Deco toren. Als we richting alun-alun wandelen wacht ons een verrassing. Tijdens ons laatste bezoek was het centrale plein van de stad een gezellige ontmoetingsplaats, met plantsoentjes, bankjes en mooie struiken. Nu staat er een houten schutting die het plein volledig afsluit. Door een kier zien we dat er gebouwd wordt. Wat was er aan de hand? Thuis vernemen we per e- mail van de Bandung Heritage Society, dat de alun-alun door het gemeentebestuur aan de moskee in gebruik gegeven is. De traditionele Soendanese inrichting verdwijnt. Er is voor een erfgoedorganisatie in Indonesië veel werk te doen. Bijvoorbeeld het gevecht tegen de billboards, die op de meest ongeluk kige plaatsen opduiken. 'Een regelrechte plaag,' beaamt Frances Affandy van de Bandung Heritage Society, de oudste organisatie voor monumentenbescherming in Indonesië. Haar organisatie regelt maandelijkse lezingen en architectuurtours en helpt andere groepen die zich met erfgoed bezig houden. Het komend jaar is uitgeroepen tot Indonesian Heritage Year. Er zijn seminars en er wordt een reizende tentoonstelling ingericht. Frances Affandy: 'Misschien hebben mensen in Nederland foto's van het oude Bandung en willen ze ons een duplicaat toesturen voor ons archief? Wij horen ook graag de verhalen bij die foto's.' E-maiIfrancda@bdg.centrin.net.id Bandung in beeldrecente foto's van monumenten: www. visualtext. nl/bandung

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 33