De tropische art deco van Bandung Ruud van Soest en Bert Franssen Het Parijs van Java is Bandung al lang niet meer. Maar een tocht langs de tropische art deco van Bandung is veel meer dan de moeite waard. Je maakt kennis met het werk van grote architecten C.P. Wolff Schoemaker en A.F. Aalbers. Deel twee van een Indonesische architectuurreis. oktober 2002 Heemschut 29 niet altijd even gelukkige verbouwingen. De tropische binnentuin in het hart werd vervan gen door een betegelde ruimte met op regel matige afstanden een palm. Savoy Homann slaat zich nu door de dip in het toerisme heen met betaalbare familiearrangementen in de weekends. Eigenlijk wijken we af van ons reisschema. In het vliegtuig naar Jakarta lezen we in onze reis gids dat Bandung 'een van de drie steden met tropische art deco' is - naast Miami in Florida en, onvermoed, Napier in Nieuw-Zeeland, waar zelfs een art deco McDonalds blijkt te zijn. Onze nieuwsgierigheid is gewekt en we besluiten na Semarang (zie het vorige nummer) ook Bandung te bezoeken. De aangewezen verblijfplaats is ongetwijfeld Grand Hotel Savoy Homann, dat in rijke art deco stijl inge richt is. Savoy Homann is in 1939gebouwd doorarchi- tect A.F. Aalbers. Het hotel was gelegen aan de Groote Postweg van Daendels, die dwars door Bandung liep. Aalbers ontwierp een markant gebouw. Karakteristiek zijn de terugwijkende gevel die een voorplein creëert, de slanke, iets decentrale toren in een binnenhoekvan de gevel, de horizontale geleding en lange golvende gevellijnen. De bouwstijl is gebaseerd op Het Nieuwe Bouwen, maar wordt ook wel aangeduid als streamline art deco, of ocean liner art deco naar de luxueuze inrichting. Zo zijn kolommen en plafónd in de ruime ontvangsthal zeldzaam mooi gedecoreerd. Ook binnen het gebouw is Aalbers gevoelig omgegaan met de ruimte. We krijgen een mooie suite met deels originele betimmeringen, glas in lood ramen, vloertegels in art deco design, en teakhouten kopieën van oude meubels. Nasser, Charly Chaplin, Yasser Arafat, Nehru en een sleep andere prominenten logeerden er. En nog in 1993 verbleven Prins Claus en Willem- Alexander in het hotel. Maar de gloriedagen van Savoy Homann zijn sleets geraakt. Er waren Tropenstijl Wat is nu eigenlijk die 'tropische art deco', zoals onze reisgids het noemde? Op de eerste plaats gaat het om aanpassing van de moderne westerse bouwwijze aan de extreme klimatolo gische omstandigheden van de tropen. De zon schijnt genadeloos op onbeschermde objecten. Bijna van het ene op het andere moment kan er dan een tropische stortbui losbarsten, soms complete wolkbreuken, die een brede straat binnen een kwartier in een kniehoge, snel Villa Isola (1932), een van de markantste werken van C.P. Wolff Schoemaker, wordt momenteel gerestaureerd. In de cylinder- vormen is het Nieuwe Bouwen herkenbaar. Het interieur heeft een stijlvolle art deco inrichting. Foto's auteurs

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 31