De Oude Zuivelfabriek van 's-Heerenbroek Wibo Burgers 's-Heerenbroek, lieflijk dorpje onder de rook van Kampen, herbergt een industrieel monument van formaat: de uit 1914 daterende voormalige fabriek met schoorsteen van de zuivel- coöperatie 's Heerenbroek. Side by site http://whc.unesco.org/heritage.htm Jaap Kamerling vertrekt als eindredacteur oktober 2002 Heemschut 25 De zuivelfabriek is het eigendom geweest van een kleine zuilvelcoöperatie, die in 1979 met de verwerking van zuivel stopte nadat ze was over genomen door Coberco. In 1980 kocht T. van Veldhuizen het fabrieksgebouw. De bijbeho rende (directeurs)woning werd apart verkocht. Van Veldhuizen is ook nu de eigenaar van de fabriek, die hij zeker ook heeft gekocht omdat hij oog had voor de schoonheid ervan. 'Het ontwerp is van Broekema', vertelt hij. Broekema is een in deze omgeving zeer bekend architect, die vooral in Kampen faam heeft verworven met zijn Jugendstil-panden. Van Veldhuizen woont in het hoofdgebouw, verder houdt hij zich bezig met de productie van eipoeder in een van de bijgebouwen van het complex. De overige ruimten worden gebruikt De voorzijde van de oude zuivelfabriek met kastanjebomen voor opslag, soms zijn er ook culturele manifestaties in de oude fabriek. De eigenaar voelt weinig voor een monumentale status van het fabrieksgebouw. 'Dat levert weinig geld op, maar veel problemen', meent hij. Aan de andere kant wil hij zeker niet dat het gebouw verloedert en op den duur verloren gaat. Samen met familieleden bekommert hij zich om het onderhoud van het gebouw, dat in zeer redelijke staat verkeert. Helemaal gaaf is het overigens niet meer. Volgens de eigenaar zijn er kort voor de Tweede Wereldoorlog veranderingen in de voorgevel aangebracht. Sfeer vorige eeuw Toch ademt het kleine complex aan de Bisschopswetering hele maal de rust en de sfeer van de eerste helft van de vorige eeuw. De voorgevel van de fabriek wordt enigszins aan het oog onttrokken door drie forse kastanjebomen. In het recente verleden hebben gemeenten en projectontwikkelaars met begerige ogen gekeken naar de oude fabriek - op deze grond binnen de bebouwde kom zouden immers prachtig woningen kunnen komen. 'Ik heb ze afgehouden', zegt Van Veldhuizen. 'Sinds kort valt 's-Heerenbroek onder de gemeente Kampen en daar zijn ze wat beter op de hoogte.' Kampen is maar liefst 500 monumenten rijk. De eigenaar mag dan de monumentenstatus niet zo zien zitten, hij zal alles doen om de oude fabriek te laten voortleven. Met het oog op de toekomst denkt hij erover om op den duur het complex in een stichting onder te brengen. W. Burgers is journalist te Hoofddorp. Wel eens op de pagina's van de World Heritage List gekeken? Technisch stelt de website niet veel voor. Het duurt heel lang voor een aange- klikte pagina te voorschijn komt. Plaatjes zijn topzwaar en matig van kwaliteit. Maar de info is heel behoorlijk. Monumenten worden op adequate wijze beschreven. En het is leuk om te weten welke objecten en ensembles tot wereld monument zijn verklaard. Is de Borubudur een wereldmonument? Ja. De Tai Mahal? Ook. Het centrum van Florence? Zeker. De centra van Venetië, Siena, Napels, Pienza, Vicenza, Urbino, Verona en San Gimignano trouwens ook. En, misschien een echelonnetje lager, in elk geval wat minder bekend, het klooster van Batalha in Portugal? Wereldmonument! Terecht, want daar ga je op gepaste Heemschut- wijze een beetje uitje dak, de noordwand van het Groningse Grote Markt eventjes helemaal naar de achtergrond verdringend. De verwoeste reuzenboeddha's in Afghanistan? Die niet. Afghanistan, het eerst genoemde land op de lijst, telt tot nu toe één wereldmonument, de 65 meter hoge Minaret van Jam. Maar ik heb het vermoeden dat de monumentenzorg van dat land in de afgelopen jaren niet zoveel voorstelde. In Marokko zijn de prachtige medina's van Marrakech, Fes, Meknes, Essaouira tot wereld monument verklaard. En zo hoort het ook. Maar dan Nederland. Heeft Nederland monu menten? Dacht het wel. Prachtige ensembles? Nederland is één grote collectie van pittoreske stadjes. Laatst was ik in Broek in Waterland. Zo mooi, zo gaaf, ik dacht: bijna wereldmonument. Maar de World Heritage List kan het ons precies zeggen. Schokland, wereldmonument. De Beemster, wereldmonument. Het Wouda- gemaal, wereldmonument. Broek in Waterland zit er nog net niet bij maar wij blazen ons partij tje mee. Bert Franssen Jaap Kamerling neemt per 1 november afscheid van Heemschut als eindredacteur. Hij gaf bijna 17 jaar leiding aan de redactie. In die tijd werd de redactieformule verbreed en ontwikkelde het tijdschrift zich van vooral verenigingsorgaan tot opiniërend tijdschrift. In het december nummer een interview met hem. Jaap zal als medewerker aan het blad verbonden blijven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 27