Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate tyij; <:jïs[PnwÊ oktober 2002 Vereniging 23 Hilversum Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Hilversumse Historische Kring 'Albertus Perk' verscheen 1Oorden van schoonheid; buitenplaatsen en landgoederen in Hilversum' onder redactie van Ton Coops, Joop Branger, Eddie de Paepe e.a. In twaalf hoofdstukken wordt de geschiedenis van de buiten plaatsen, landgoederen, enkele villa's en hun bewoners verteld. Vooral vooraanstaande families uit Amsterdam vonden in de 19de eeuw hun weg naar Hilversum. Zoals de rijke bankier Benjamin Blijdenstein, een belangrijke figuur in de plaatselijke geschiedenis, die door I. Gosschalk de villa Vogelen- sang liet ontwerpen en een prach tig park liet aanleggen door Copijn met het beroemde Pinetum, dat in tegenstelling tot de villa behouden is. Een tiental landgoederen en hun parken wordt beschreven. Ook is er veel aandacht voor de tuin en landschapsarchitectuur. Intensief archiefonderzoek ging aan de beschrijvingen vooraf. Vele afbeeldingen en kaarten, zowel oude als nieuwe, vergezellen de tekst. In een bijlage wordt nogmaals een aantal genoemd, die door de omvang van het boek niet aan de orde kon komen. Een zekere droefenis bekroop me bij het lezen van dit boek: veel van de indrukkende bouwwerken zijn gesloopt en de terreinen verkaveld. Hilversum, Verloren, 2000. 216p. ISBN90 6550 618 7. Prijs €22.25. Middachten Op 2 8 maart vond op het kasteel de presentatie plaats van het boek 1 Kasteel Middachten; Huis en heer lijkheid'. Het boek is een uitgave van de Nederlandse Kastelen stichting in samenwerking met uitgeverij Matrijs. Het bevat bijdragen op wetenschappelijk niveau van o.a. Nicolaas Conijn, Ronald van Immerseel, Koen Ottenheym en Heimerick Tromp. Er wordt aandacht geschonken aan de bouwkundige ontwikke ling, het interieur en de geschiede nis en terreinexploitatie van tuin, parken landgoed. Bijzonder is dat het huis al vier eeuwen lang in handen van dezelfde familie is. De vorm van het middeleeuwse kasteel is voor een deel te reconst rueren aan de hand van de in het gebouw bewaard gebleven funda menten. In de laatste jaren van de 17de eeuw werd het kasteel grondig verbouwd tot een prach tig onderkomen voor Godard van Reede, vriend van koning-stadhottder Willem. III, die grote sier wilde maken. De inboedel is nagenoeg compleet; linnen, kleding, meubi lair, inventarissen en vooral het complete archief zijn van onschat bare waarde. Wij mochten een kijkje nemen in de kledingkasten op zolder, waar de mooiste livreien en jachtkleding dik in de motten- ballen hangen. Ook hangt daar de baljurk van de vorige gravin, waarin zij werd afgebeeld op het portret dat in de salon hangt. Het is een kasteel met geheimen en bijzonderheden. Een last, zo bleek, voor de eigenaren want het onderhoud is nagenoegnietmeer op te brengen. Toch probeert de familie met alle macht het hoofd boven water te houden. Steun van de overheid zal daar in de toekomst in grotere mate noodzakelijk zijn. Momenteel is er een proef- exploitatie gaande, vooruitlopend op de nieuwe instandhouding regelingen die per 2005 van kracht zullen worden. Er wordt gezocht naar nieuwe economische dragers, want te grote aantallen bezoekers aan tuin en huis en te veelvuldig verhuren is uit den boze. Utrecht, Matrijs, 2002.136p. ISBN 90 5345 200 1. Prijs €14,95. Kasteel Middachten. Foto A.A. Dullé. Dronrijp Bouwhistorisch onderzoek is bij restauratie van rijksmonumenten voor het krijgen van rijkssubsidie inmiddels verplicht. In 'Sint Salvms op de terpen; Dronrijps heer lijk hoogtepunt' wordt behalve van dit bouwhistorisch onderzoek, verslag gedaan van vele ontdek kingen, wetenswaardigheden, archeologische vondsten en plaat selijke geschiedenis. De kerk beheerst al eeuwenlang het schil derachtige dorp en de wijde om geving. Vanaf 1997 tot 2001 heeft de restauratie van 'D'Alde Wite' geduurd. Het bouwhistorisch onderzoek vond plaats onder leidi ng van D.J. de Vries van de Rijksdienst, tevens eindredacteur van deze uitgave. Vele auteurs met een indrukwekkende staat van dienst zijn verantwoordelijke voor de tien bijdragen, die samen dit lijvig boekvormen. Leeuwarden, Friese Pers Boekerij, 2002. 212 p. ISBN90 3391255 3. Prijs €27,50. Vijftig jaar AWN Ter gelegenheid van 50 jaar AWN verscheen Archeologie in veelvoud; vijftig jaar Archeologische Werk gemeenschap voor Nederland' onder redactie van A.P. van den Band en E.H.P. Cordfunke. De AWN is door pioniers in 1951 opgericht als vereniging voor amateur archeologen in de tijd van de wederopbouw, waarin een deel van Nederland in sneltreinvaart op de schop dreigde te gaan. Het doel van de verenging was om in samenwerking met bevoegde instanties te redden hetgeen de bodem rijk was. Het boek vertelt in het eerste deel de Joop van de geschiedenis, van pioniers naar hechte samenwerking met de professionele archeologie. In het tweede deel komen de afdelingen aan het woord en wordt een repre sentatief beeld geschept van het spectrum aan archeologisch werk waaraan de AWN de afgelopen vijftig jaar een bijdrage heeft gele verd. Vele bijzondere vondsten worden afgebeeld en beschreven. Utrecht, Matrijs, 2001. 254p. ISBN90 5345 198 6 Prijs €18,00. In het kort - 'Middelburg zo was het' door Willy Leijnse. De uitgave bevat prentbriefkaarten uit het verleden, voor velen onbekende beelden van het vooroorlogse Middelburg. Hoogeveen, Slingenberg Boek producties, 2002. 63 p. ISBN90 5900 041. Prijs €5,98. Bij de Europese Bibliotheek verschenen onlangs vier deeltjes in herdruk: - 'Molens in Noord Brabant, in oude ansichtendoor H.A. Visser. - 'Molens in Zuid-Holland in oude ansichten'de.e\ 1 en 2 door Z,. van Lambalgen en H.A. Visser. - 'Molens in Noord-Holland in oude ansichten' door H.A. Visser. De eerste drukken in de serie Toenboekjes dateren uit de jaren zeventig en tachtig. Zaltbommel, Europese Bibliotheek B.V. 2002. ISBN respectievelijk 9028815169,90288 0088 3, 90 288 0162 6 en 90 2881089 1. Prijs per deeltje €15,95. Molen De Vlieger in stadspoldertje in Voorburg. Foto Kamerling. - 'Op ontdekkingstocht door West- Brabant; Baronie en Markizaat, kroniek van een millennium.' door Geert de Bruijn en Frank van den Hoven. De schrijvers willen met dit boek het gebied op de kaart zetten en met name het onbekende buitengebied. Vele heemkundige kringen doen streekgericht cul tuurhistorisch onderzoek, wat vaak 'lokaal' blijft hangen. Schrijvers hopen in dit boek die verworven kermis aan een breder publiek te presenteren en dat is gelukt. Het boek is ingedeeld in veertien gemeenten, volgens een vast stra mien zijn 700 locaties beschreven. Leerdam, Filatop, 2001. 991 p. Prijs €39,95

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 25