16 Heemschut oktober 2002 mmtm.msrsêm Vogelvlucht van Honselaarsdijk, eind 17de eeuw, gravure, uitgave C. Allard. Danckerts) is het gebouw nauwkeurig weerge geven. Ook de maquette van Honselaarsdijk uit de tweede helft van de 18de eeuw is bij de vergelijking betrokken. Dat is een fors model, vervaardigd uit hout, papier en zeildoek. Eigenlijk is het geen maquette, maar een verkleinde weergave van de voorgevel waar zijwanden en een achterwand aangetimmerd en dakdelen op geplaatst zijn. De voorgevel is opgebouwd uit blokken die beplakt zijn met bedrukt papier. De herkomst van dit wonder lijke model is helaas onbekend.'1 Restanten Uit diverse vermeldingen blijkt hoe luxueus Honselaarsdijk was, niet alleen het interieur, maar het hele complex. Stallen, kassen, boom gaard en moestuin waren vooral nuttig, maar met een bloementuin, oranjerie, fonteinen, prielen, tuinbeelden, speelhuisjes, karpervijver, grote bosvijver, volière, fazanterie, hertenwei en kolfbaan moet het er uiterst aangenaam verpozen zijn geweest. Er was zelfs nog een menagerie en niet te vergeten het bos, waar voor van heinde en verre bomen aangevoerd werden. Tussen 1634 en 1640 zijn hier duizen den elzen, eiken, beuken, iepen en abelen aangeplant. Behalve enkele toponiemen, de Bospolder bijvoorbeeld, heeft niets van dit Honselaarsdijk de tand des tijds doorstaan. Alleen een van de bijgebouwen, de Nederhof aan de oostzijde van het paleis, bleef bewaard, maar ook dat ontkwam ternauwernood aan de slopershamer.1' Uiteindelijk werd het gebouw in 1977 gerestaureerd, en tegenwoordig func tioneert het als gezinsvervangend tehuis. Opgravingen in de omgeving van het vroegere paleis hebben in de jaren 1994, 1995 en 1997 interessante vondsten opgeleverd. Leden van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland, afdeling Westland, hebben het muurwerk van een brug naar de oprijlaan, een deel van die oprijlaan zelf en de waterloop van een watermolen blootgelegd.5 Diezelfde molen komt voor op een manuscriptkaart van omst reeks 1711, in de noordwestelijke hoek van het terrein. Dit prachtige Plaan van Huijs, Tuijn en Bos van Sijn Coningl. Majestijt van Pmijsen tot Honsholredijk, toegeschreven aan landmeter B.D. Baas, werd gemaakt in opdracht van koning Frederik I/' Wie zich in de historie van paleis Honselaarsdijk verdiepen wil, heeft de beschikking over een flinke hoeveelheid bronnen in tekst en beeld. Een bezoek ter plaatse, onder meer aan archeo logische vindplaatsen, voegt daar het nodige aan toe. Nu vrijwel alle zichtbare sporen van het paleis van Frederik Hendrik verdwenen zijn, is er de aangename verrassing van een onbekende afbeelding, die zo'n drie eeuwen na vervaardi ging opnieuw voedsel geeft aan de verbeelding van Honselaarsdijk. M.S. Jansen is als medewerker verbonden aan het Koninklijk Huisarchief te Den Haag. Noten 1Die spiegel is nu te bewonderen in Nationaal Museum Paleis het Loo in Apeldoorn. 2. Gisbert Brom, 'Een Italiaanse Reisbeschrijving der Nederlanden (1677-1678)' in: Bijdragen en mededelingen van het Historisch Genootschap (Utrecht) 36, Amsterdam 1915, p. 101-103, met dank aan Marten Loonstra, conservator kunstverzameling Koninklijk Huisarchief. Zie ook: Kees van Strien, De ontdekking van de Nederlanden. Britse en Franse reizigers in Holland en Vlaanderen, 1750-1795, Utrecht 2001. Op p. 71 wordt Joseph Marshall vermeld, die Honselaarsdijk bezocht in 1768. 3De bezittingen van deze stichting worden beheerd door het Koninklijk Huisarchief in Den Haag; de tekening is hier opgenomen onder inv.nr AT/0216. 4. Inv.nr MU/447 3collectie St. Historische Verzamelingen van het Huis Oranje-Nassau, Den Haag. 5. Zie Historisch Jaarboek Wesdand 1995, p. 101-103 (brug), 1996, p.117-118 (oprijlaan) en 1998, p. 101-109 (waterloop en waterkoker). Met dank aan de heer A.A.G. Immerzeel, beheerder van het Westlands Museum en auteur van de archeologische kroniek in dit jaarboek. 6. Bibliotheek Rijksuniversiteit Leiden, Collectie Bodel Nijenhuis, inv.nr P 17 N 59 a. Van deze Van Call is ook een tekening van Paleis Huis ten Bosch bewaard gebleven die zich nu in de collectie van het Haags Gemeentearchief bevindt. b. Dr. R. van Luttervelt De laatste restanten van Honselaarsdijk bedreigdHeemschut jg. 34, No 1, februari 1957, blz. 8-10. Literatuur Bezemer Sellers, Vanessa, 'Condet aurea seacula. De tuinen van Frederik Hendrik'. In: Marika Keblusek en Jori Zijlmans (samenst. en red.). Vorstelijk Vertoon. Aan het hof van Frederik Hendrik en Amalia, Zwolle, 1997, p. 130-133. Drossaers, S.W.A. en Th. H. Lunsingh Scheurleer (bew.), Inventarissen van de inboedels in de verblijven van de Oranjes en daa-nnede gelijk te stellenstukken 1567-1795, Rijks Geschiedkundige Publicatiën, Grote serie 147 en 148, 's Gravenhage, 1974. Elzinga, Eelco, 'Stadhouderlijke architectuur en tuinaanleg'. In: Schacht, Markus enJörgMeiner (red.) Onder deii Oranjeboom. Nederlandse kunst en cultuur aan Duitse vorstenhoven in de zeventiende en achttiende eeuw, München, 1999, p. 131-153. Hoof, M.C.J.C. van, E.A.T.M. Schreuder, B.J. Slot (red.), De Archieven van de Nassause Domeinraad 1581-1811 met retro-acta vanaf de dertiende eeuw, Den Haag, Algemeen Rijksarchief, 1997. Morren, Th., Het huis Honselaarsdijk .Met aanvul lingen van R. Meischke en Jhr H.M.W. van der Wyck, Alphen aan den Rijn, 1990. Facsimile van de oorspronkelijke uitgave Leiden, 1905. Ottenheym, Koen, "'van Bouw-lust soo beseten", Frederik Hendrik en de Bouwkunst'. In: Vorstelijk Venoon (zie boven) p. 111-116. Slothouwer, D.F., De paleizen van Frederik Hendrik, Leiden, 1946.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 18