Li oktober 2002 Heemschut 15 jan van Call de Oude (1656-ca. 1706), Vue et perspective de La Maison Royale De Honsellaerdijck en Hollande, ca. 1690, zwart krijt, bruine inkt, penseel in kleur, 213 x 296 mm; linksonder gesigneerd I. van/Call f. zijn hofdignitarissen in het paleis onder te brengen. Na de dood van deze koning was het zo goed als gedaan met de Pruisische belang stelling voor Honselaarsdijk. Die toestand duurde tot 1754, toen Anna van Hannover, weduwe van prins Willem IV, het slecht onder houden paleis terugkocht. Na Anna's dood diende het enkele jaren als zomerverblijf voor haar dochter Carolina. In de Franse tijd raakte het steeds verder in verval en tenslotte werd Honselaarsdijk in 1815 afgebroken. Een onbekende afbeelding Uit circa 1690, de tijd dat de koning-stadhouder eigenaar was, dateert een tekening van Honselaarsdijk door Jan van Call de Oude (1656-ca. 1706), een bekend tekenaar van land schappen, riviergezichten en kastelen." De tekening van Honselaarsdijk dook vorig jaar plotseling op, werd in november 2001 geveild en kon aangekocht worden door de Stichting Historische Verzamelingen van het Huis Oranje-Nassau.' Een niet alledaagse aankoop, en een zeer welkome aanwinst, want de teke ning vormt een interessante aanvulling op aanwezige archivalia, prenten en een maquette van Honselaarsdijk in het Koninklijk Huis archief. De tekening was niet bekend uit eerdere publicaties; waarschijnlijk is het blad lange tijd in particulier bezit geweest. Van Call tekende het vooraanzicht en - sterk verkort - de noordwestelijke zijgevel van het paleis, omzoomd door geboomte en met een elegant gezelschap op de voorgrond. Een koets, getrokken door vier paarden, enkele ruiters, fraai geklede dames en heren en hazewindhon den vormen een passende stoffering. Op de brug staan twee beelden, die we terugvinden in een rekening als de hardstenen honden door Pieter V Hooft. De kruisvensters, later vervan gen door schuiframen, zijn voorzien van groene luiken. Het geheel is kleurig weergegeven, al is het papier en een deel van het groen in het loof van de bomen bruin verkleurd. In vergelijking met de tekening door Arbaham Beerstraten van circa 1647 en prenten uit het einde van de 17de en begin 18de eeuw (Blooteling naar Bega, Allard, Stoopendaal en Het vroegere stalgebouw van Paleis Honselaarsdijk, thans Nederhof.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 17