een enkele zin wordt ingegaan op de kenmerkende hoogten in de historische gedeelten van de stad. Daarna wordt direct vastgesteld dat er een 'Haagse hoogte' van 50 tot 60 meter zou bestaan en dat er hoogbouw in de 'buitencategorie' is met hoogten van 100 tot 140 meter. Bovendien wordt meegedeeld dat "gebouwhoogten tus sen 70 en 100 niet gewenst zijn, omdat deze de heldere drieledige hoogteopbouw van Den Haag aantasten". Bij de hoogbouwontwikkeling per gebied wordt geluk kig vastgesteld dat in de historische binnenstad en binnen als Beschermd Stadsgezicht aangewezen gebie den hoogbouw nadrukkelijk wordt tegengehouden. Dan zijn er gebieden waarin hoogbouw van in principe ongewenst tot incidenteel mogelijk wordt beoordeeld. In zogenaamd 'dynamisch Den Haag', 'Hoog Hageplus' en Scheveningen Bad wordt hoogbouw in enkele geval len zelfs "ingezet om intensieve stedelijke milieus te creëren". Met de nota is nu in vage contouren af te leiden tot welke gebieden de hoogbouwmanie wordt beperkt en in welke mate ontwikkelaars en architecten zich te buiten mogen gaan aan 'verticale elementen', 'sky- scrapers', 'groundscrapers' en 'slabs'. Waar de nota niet in slaagt is duidelijk grenzen te stellen aan het gebied waar een vorm van hoogbouw kan worden overwogen en een evaluatie te maken hoe het bestaande stedelijke gebied op al dit hoogbouwge- weld zal reageren. Zo moet stellig voor de mogelijk heid de schaal van het gebied tussen Spui Zieken en Rijnstraat Lekstraat te behouden worden gevreesd. Ook wordt onvoldoende ingegaan op de manier waarop de hoogbouw vanuit de al of niet historisch belangrijke omgeving wordt ervaren. In het Haagse is ten aanzien hiervan nog steeds weinig waardering voor de wijze waarop bijvoorbeeld De Resident zich opdringt aan het Plein. De voorbeelden leren dat bij het toelaten van hoog bouw vooral veel aandacht moet worden besteed aan 'vervolgschade' voor het stedelijk milieu in de omge ving van hoogbouwgebieden. Kan een subtiel histo risch milieu de confrontatie aan met een binnen 'dyna misch Den Haag' gerealiseerde 'skyscraper'? Hoe gevaarlijk het is niet duidelijk grenzen te stellen aan hoogbouwinitiatieven blijkt uit de gang van zaken rond de 'torenplannen' voor het Wijnhavenkwartier ('Meiers Manhattan'). De stedenbouwkundig onvoldoende ingebedde plannen roepen allerlei tegenkrachten op die evenmin gezond zijn. Om voor te stellen de Ministerietoren A en B te behouden en ze een andere functie te geven lijkt mij even onbezonnen als aan te nemen dat een verdere uitbreiding van het hoogbouwareaal goed zou zijn voor het stedenbouwkundig welzijn van Den Haag. Aanbevelingen om met hoogbouw om te gaan De dialectische discussie tussen 'monumentenzorgers' en stadsontwikkelaars 'met krachtige gebaren in hun ransel' is niet van hier en nu alleen. Brussel heeft allang het pleit verloren ten koste van het historisch milieu, Londen concentreert hoogbouw in bepaalde gebieden, maar is te soepel in het toelaten van hoog bouw buiten deze gebieden en Parijs lijkt na de Tour Montparnasse de lessen geleerd te hebben en hoog bouw alleen toe te staan in La Défense en gebieden buiten de Périphérique. Hoogbouw hoeft niet op gespannen voet te staan met de belangen die monumentenzorgers en heemschut ters nastreven. Niet goed stedenbouwkundig inge bedde hoogbouwinitiatieven staan dat wel. Den Haag zou over de functie, de vorm, het profiel en de plastiek van de stad, kortom over de gewenste stedenbouwkundige ontwikkeling, nog beter moeten nadenken, alvorens verder te gaan op het pad van het toelaten van hoogbouwinitiatieven Dordrecht, 1 september 2002. Prof.dr.ir. R.A.F. Smook is architect en stedenbouwkundige te Dordrecht. Plan gemeente ter vervanging torens BiZa en Justitie en Zwarte Madonna tussen CS en Stadhuis. Literatuur Smook, R.A.F., Binnensteden Veranderen, atlas van. het ruimtelijk veranderingsproces van Nederlandse binnensteden in de laatste anderhalve eeuw, Zutphen 1984. Gemeente Den Haag, D.S.O., Hoogbowwvisie Den Haag, Den Haag 2001. oktober 2002 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 15