m «sss aio's® 12 Heemschut Uit: Hoogbouwvisie Den Haag. dynamisch gebied in ontwikkeling (Scheveningen-Bad en Hoog Hage plus) dynamisch gebied in voorbereiding (Binckhorst) dynamisch gebied op middellange termijn (spoorzone LvNOI-Moerwijk en A4/A12-zone) stedelijke boulevards ('kralensnoeren') ontspannen Den Haag de stedenbouwkundige capaciteit kan worden over wogen. 'Olievlek werking' Het 'rommelen' aan de stedenbouwkundige capaciteit is niet alleen gevaarlijk omdat het kan leiden tot inci dentele verstoringen van de stedenbouwkundige struc tuur, maar vooral omdat de 'olievlek werking' een vervelend en vaak onderschat bijkomend verschijnsel is. Olievlek werking is het verschijnsel dat de implanta tie van één hoogbouwelement een verdere verzwak king van de vaak al zwakke stedenbouwkundige struc tuur tot gevolg heeft, die de keuze voor een volgend hoogbouwproject voor de hand doet liggen. Casus Den Haag Aan de casus Den Haag is een en ander goed toe te lichten. Na de eerste hoogbouw elementen aan de Zwarte Weg en de Turfmarkt Schedeldoekshaven, eerder in dit artikel genoemd, bleek het Spuigebied op de nominatie te staan grondig veranderd te worden. Het steden bouwkundig plan van Carel Weeber effende de weg voor de realisatie van het Ministerie van VROM aan de Rijnstraat en de bouw van de in Den Haag zo bekende Zwarte Madonna, het complex Danstheater Anton Philipszaal en later het Stadhuis. Nu bleek het gebied Fluwelenburgwal Muzenstraat wel ernstig in verval te zijn geraakt en het 'ruimtelijke geweld' van de om geving niet meer aan te kunnen, waardoor begonnen werd met het planproces van het Bank-gebied of De Resident, zoals het nu is gaan heten. Toen ik bij de eerste fase van dit planproces betrokken was, bestond er op voorhand geen enkel bezwaar tegen de uitbrei ding van de hoeveelheid hoogbouw in dit gebied. Het argument was, dat de bestaande hoogbouwelementen zo dominant waren dat gestreefd moest worden naar een 'verfijning' van de hoogbouw door toepassing van de in het planteam genoemde Needie Strategy'. Hoe lofrijk het ook was te streven naar een tegenwicht tegen het botte hoogbouwgeweld van Jan Lucas, Jan Hoogstad, Carel Weeber en Richard Meier, het was wel een impliciete keuze voor nog meer hoogbouw waar voor later Michael Graves, CesarPelli, Rob Krier, Sjoerd Soeters en vele anderen tekenden. Het is nu De Resident waar nog steeds meer hoogbouwelementen aan worden toegevoegd, waaronder de projecten rond het Centraal Station en de Utrechtse Baan. De olievlek werking lijkt duidelijk. Merkwaardigerwijze waren bij deze cruciale steden bouwkundige veranderingen nauwelijks stedenbouw kundigen van professie betrokken. Alleen Rob Krier, de coördinerend vormgever van De Resident is een sterk stedenbouwkundig georiënteerd architect. Alle anderen werken vanuit de architectonische discipline, die per definitie altijd meer gebouwgeoriënteerd is, dan dat ze laten zien oog te hebben voor stedenbouw kundige samenhangen. Het zijn met name stedenbouwkundige samenhangen die bij een juist beheer van een historische steden bouwkundige entiteit een rol dienen te spelen. Legitimatie achteraf Deze redenering volgend is vast te stellen dat de ontwikkelingen binnen het 'omhoogstrevende' gedeelte van Den Haag nadelige gevolgen moeten hebben voor het behoud van waardevolle elementen in de rest van de Haagse binnenstad. De olievlek zou zich kunnen uitbreiden naar gedeelten van de binnenstad die we heden nog stellig zouden willen vrijwaren van schaalverstorende elementen. Moeten we nu echt de recent gerealiseerde hoogbouw weer gaan slopen of moeten we op een andere manier de mogelijke gevaren indammen? De Gemeente Den Haag heeft er met het uitbrengen van de 'Hoogbouwvisie Den Haag 2001' in november 2001 voor gekozen achteraf een beleid te gaan ont wikkelen de bestaande hoogbouw in te passen in het stedenbouwkundig beeld en vast te stellen waar liever niet en waar eventueel wel verdere hoogbouw kan worden gerealiseerd. Amsterdam en Rotterdam maakten eerder soortgelijke studies, maar daar gingen de studies vooraf aan politieke keuzen voor schaal vergroting. Den Haag lijkt een legitimatie achteraf na te streven. De 'Hoogbouwvisie Den Haag 2001' De Hoogbouwvisie Den Haag geeft wel zeer letterlijk een beeld van de hoogbouw in Den Haag. Slechts in oktober 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 14