hiSjfi Heemschut 11 bouwproject een incidentele gebeurtenis is, die verder geen nadelige invloed heeft op stedenbouwkundige elementen in de omgeving die men soms zeker wel beschermingswaardig acht. Dit is absoluut een misvatting. Laat ik dit toelichten. Iedere bestaande nederzetting is een systeem waarbij binnen een bepaalde stedenbouwkundige structuur een specifiek soort en 'aantal' functies is kunnen ontstaan. Zo is de opnamecapaciteit van bijvoorbeeld het wegen net binnen een nederzetting nadrukkelijk gerelateerd aan de behoeften die door de aanliggende functies worden gedicteerd. Wordt nu door vergroting van de bouwmassa het aantal functie-eenheden, afhankelijk van de bestaande stedenbouwkundige infrastructuur vermeerderd, dan leidt dit tot congestieverschijnselen, hetgeen op den duur tot een aanpassing van de steden bouwkundige structuur zal leiden. Volgend dit mecha nisme zijn in het verleden veel nieuwe doorbraken in binnensteden gerealiseerd en zijn waterstructuren (grachten en havens) gedempt. Het voorbeeld maakt duidelijk dat verandering van de stedenbouwkundige capaciteit een teloorgang van oorspronkelijke elementen van de stedenbouwkundige structuur tot gevolg heeft. Het is daarom van belang bij de keuze voor hoogbouw in ieder geval aandacht te besteden aan de begrenzing van het gebied waarbinnen wellicht een verstoring van De torens uit het plan van B en W ingetekend in een foto van het Plein. Foto Joris Wijsmuller. Zicht op Mauritshuis vanaf Lange Vijverberg. Foto Theo Böhmers. oktober 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 13