8 Heemschut oktober 2002 Kerkwerf, gezien vanaf de Boulevard. Links Hotel Rauch, rechts Hotel Zeerust. die zich toespitsen op de werkgelegenheid en de negatieve effecten van de toeristische druk zoals de parkeerproblematiek. Op basis van een 'masterplan' hopen alle partijen in goed overleg tot bevredigende oplossingen te komen. Schevenings erfgoed Is er, na al die hierboven kort weergegeven turbulente ontwikkelingen, in Scheveningen- dorp en Scheveningen-badplaats nog wat over aan architectonisch erfgoed? Oog daarvoor hadden het gemeentebestuur en een man als Zwolsman immers niet. Veel, wat herinnert aan het Scheveningen van vroeger, resteert dan ook niet. Toch is in Scheveningen nog steeds een aantal interessante monumenten bewaard gebleven en wie goed kijkt, zal ook nog wel wat meer ontdekken van dat Scheveningen van vroeger, in de Anker- en Zeilstraat bijvoor beeld. Het oudste monument is de Oude Kerk aan het einde van Schevenings hartader, de Keizerstraat (wellicht vernoemd naar keizer Karei V). Het Paviljoen Von Wied - waar sinds 1918 de Nieuwe of Littéraire Sociëteit de Witte haar (zomer)onderkomen heeft - bestaat nog steeds en Ter Navolging ook. De Nieuwe Kerk aan de Duinstraat (1893, architect R. Kuipers) en het gebouw van de Sophia- stichting aan de Gevers Deynootweg 21 (1879, architect H.P. Vogel) wachten op een nieuwe bestemming. Het vroegere hotel Zeerust, oorspronkelijk dus van A.E. Maas, later door een groter gebouw vervangen, staat er - helaas vervallen en zonder functie - nog en in de Keizerstraat kan men enkele oude panden be wonderen, nr. 112 bijvoorbeeld, het voormalige weeshuis uit 1775 óf het winkelpand 213-215 uit 1903 van architect C.J.M. van Duyne. Sloop Duindorp Veèl deining gaf recent het voornemen van de gemeente in Duindorp 1100 woningen te slopen waaronder twee uit 1916/17 daterende, van rijkswege beschermde hoven, de Pluvierhof en de Meeuwenhof. Na enige bijstelling worden deze plannen thans toch uitgevoerd. In en om Museum Scheveningen aan de Neptunustraat 92 concentreert zich het Schevenings verleden. Het is de thuisbasis van zowel de Stichting Oud Scheveningen als van de Historische en Genealogische Vereniging Scheveningen en de Stichting Behoud Scheveningse Monumenten. Op 25 mei j.1. kon het museum opgewekt stilstaan bij het 50-jarig bestaan. Plannen van de gemeente om het museum samen met het Zeebiologisch Museum in een nieuw gebouw in het havenge bied te huisvesten moesten onlangs - tot grote vreugde en opluchting van de Scheveningse bevolking - worden afgeblazen omdat er geen financierder voor was te vinden. Het museum gaat nu hopelijk weer een goede en gezonde toekomst tegemoet. Het museum bewaart in hoofdzaak de realia, die herinneren aan dat wat zolang de enige bedrijfstak in Scheveningen was, de haringvisserij met alles wat daarmee samen hangt. Jarenlang heeft de Stichting Behoud Scheveningse Monumenten bij de gemeente Den Haag ervoor gepleit méér oog te gaan hebben voor hetgeen nog resteert van het Scheveningse gebouwde verleden: 'Verricht meer en grondi ger (bouw)historisch onderzoek en maak een beter en intensiever gebruik van het instrument 'bescherming'. Immers, de zo typerende Scheveningse cultuur, bepaald als zij was door de (haring/visserij, is nagenoeg verdwenen. En dat geldt ook voor de klederdracht. 'Laat niet alléén (de collectie in) Museum Scheveningen herinneren aan dat verleden', zo luidde het dringende appèl. Het pleidooi werd uiteindelijk niet tegen dovemansoren gezegd. Beschermd stadsgezicht Van het gebied Keizerstraat en omgeving werd een bouwhistorische inventarisatie gemaakt. Een deel van het oude dorp zal als stadsgezicht worden beschermd. De (gemeentelijke) monu- Het Vredehofje achter Keizerstraat 210. Circa 1925. mentenlijst voor Scheveningen zal worden uitgebreid, hopelijk ook met het oude school gebouw, waarin het museum is gevestigd. Laten wij er maar dit van zeggen: beter (wat erg) laat, dan helemaal nooit. Ik wil afsluiten met een oproep aan Heemschut een excursie naar Scheveningen te organiseren. U zult vast hartelijk worden ontvangen door directeur Gabriël Groenewoud in Museum Scheveningen. Loop vandaar naar Ter Navolging. Daarachter liggen de Nieuwe Kerk, het Appeltheater en, mooi gerestaureerd, de Derde Ambachtschool. De architecten J. Duiker en B. Bijvoet tekenden in 1930 voor dit functio nalistische gebouw, dat vorig jaar nog werd geëerd in het kader van de Heemschut Pers prijs. Schuin tegenover Ter Navolging staat het aan de Heilige Antonius Abt gewijde kerkgebouw uit 1925/27 van architect Jos. Cuypers, vooral bezienswaardig vanwege een mozaïeken de gebrandschilderde ramen van Anton Molkenboer en Chris de Moor. Loop dan door de Keizer straat naar de Oude Kerk voor wellicht een muzikaal intermezzo. En misschien valt een beklimming van de nabij gelegen vuurtoren (1875, architect Q. Harder) te regelen. Of richt uw schreden naar het mooie Van Stolkpark. Aan het visserijbedrijf in het havengebied herinnert weinig meer. Horeca en plezier1 vaartuigen bepalen hier nu het beeld. En met een beetje geluk komt u wellicht ook nog een Scheveningse in dracht tegen. Dat dragen nog ongeveer 250 vrouwen in Scheveningen. Wie goed kan kijken, zal ervaren dat Scheveningen ook voor de (cultuurhistorisch geïnteresseerde toerist nog heel wat te bieden heeft. Dus, Heemschutters, wat let u: óp naar (het andere) Scheveningen! Mr. G. van Henvaarden is bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 10