Heemschut 33 hun architectenbureau in Nederland ontwor pen AoorB.J.F. Klinkhamer en J. Ouëndag, is op sterven na dood. Toch was de redding enkele jaren gelden heel nabij. Tutu Suharto, de vermogende dochter van de ex-president, had het plan opgevat er een hotel in te vestigen. Door de gebeurtenissen van twee jaar geleden is het project in de ijskast gezet. Maar het plan bestaat nog steeds en de Indonesiërs die we spreken, geven de moed niet op. Afbraak van Lawang Sewu zou in elk geval een zeldzame vernietiging van cultureel erfgoed zijn. Op sterven na dood Semarang is mooi, maar niet lang meer, als er niets gedaan wordt. Semarang is in feite op sterven na dood. Het beeld dat achterblijft na een bezoek aan deze wijk: een deprimerend besef van desinteresse in monumentenbehoud. Ouwe troep van de Hollanders, we hebben wel wat beters te doen. Als panden al gebruikt worden, is het veelal slechts als opslagplaats, niet het meest ideale gebruik voor een goede conservering. Er zijn lichtpunten. 'Tot 2 jaar geleden was hier niet eens straatverlichting,' zegt ir. Wirjani Raharjo. 'Die is er nu wel. En kijk eens naar de bestrating. De gemeente opteerde voor asfalt, maar kon overtuigd worden stevige klinkers te plaatsen, wat veel beter bij deze wijk past, maar die ook voor een betere afwatering zorgen bij een stevige regenbui.' Een tweede lichtpunt is de beslissing onlangs van het gouvernement van Midden Java om de oude stad van Semarang aan te wijzen als een van de speerpunten van het toeristisch beleid. Er worden faciliteiten en budgetten beschik baar gesteld, maar externe investeringen blijven absoluut noodzakelijk. Last but not least is er het beleid van de gemeente Semarang zelf. De gemeente is wel degelijk geïnteresseerd in monumentenbe houd. Ze heeft aan het eind van de vorige eeuw 101 bouwwerken aangewezen tot beschermd monument, er mag niets veranderd worden zonder toestemming van het gemeentebestuur. Bijna alle belangrijke gebouwen van de kolo niale periode zitten daarbij. In 1993 gaf de gemeente aan stedenbouwkundig bureau PT Wiswakharman opdracht een totaalplan op te stellen voor het behoud en herstel van de bene denstad. In 1995 kwam het ambitieuze plan gereed. Grootscheepse restauratie, herbestem ming, toerisme zijn daarvan de sleutelwoorden. Uniek voor Indonesië was een verkeersplan, waarin auto's zoveel mogelijk geweerd worden. DeJI. Letjen. Suprapto (Heerenstraat) zou zelfs geheel voetgangersdomein worden. Een flaneerboulevard met café's en terrassen, beelden, fonteinen en gietijzeren krullantaarns. Maar zeven jaar later lijkt de droom van het totaalplan ver weg. Het geld moet van het bedrijfsleven komen, dat in Indonesië helaas niet staat te trappelen zijn geld te spenderen aan het oude en kleinschalige. Suspect Dr. Andy Siswanto, directeur van PT Wiswakharman, schudt het hoofd. Nee, een goed klimaat voor monumentenbehoud is er niet. 'Zelfs als het geld voor restauratie al binnen is, krijg je nog klachten: waarom dat geld niet besteed aan nieuwbouwprojecten voor arme mensen? In die monumenten woont niemand, waarom dan geld erheen? Maar wij willen juist dat er mensen gaan wonen, dat er iets mee gedaan wordt! Behoud van monumen ten uit de koloniale tijd is bovendien enigszins suspect. Nee, er wordt hier vooral eindeloos gepraat over behoud van de Oude Stad. Maar er is nu actie nodig. Helaas is er sprake van een prisoners dilemma, en niemand wil de eerste zijn die investeert.' Siswanto's bedrijf stopt alle mogelijke energie in monumentenbehoud in Semarang, en elders in Indonesië. En bepaald toch niet zonder succes. Zijn bedrijf plaatste de lantaarns en sfeervolle klinkers in de Oude Stad. Twintig panden konden al opgeknapt worden. Om het redden van oud-Semarang op te tillen boven het bedrijfsbelang en breder te organiseren werd een stichting opgericht, de al genoemde Yayasan Kota Lama Semarang, met ook mensen van buiten het bedrijf in het bestuur. De stichting wordt kleinschalig gesponsord door bedrijven in de toeristische en horeca branche. Ook uitgever Asia Maior van het (uitverkochte) boek Semarang, beeld van een stad, sponsort de stichting. Er is internationale samenwerking met onder meer Unesco en de universiteit van Darmstadt. Siswanto's reddingsactiviteiten kwamen vooral na het rampjaar 1993 op gang. In dat jaar was de regenval in Semarang zo dramatisch, dat de volledige ondergang van de Oude Stad binnen enkele jaren op handen leek. 'Kota Lama is sinking' vertellen de mensen die we spreken. Iets daarvan konden we ons de dag na onze aankomst al voorstellen na een ongenadige hujan. Op het trottoir voor ons hotel hielden we het niet droog, het water kwam tot onze enkels en de rijbaan stond zelfs decimeters onder water. In de oude stad is het onder die omstandigheden allemaal nog een graad erger, de wijk is dan zo goed als onbereikbaar. Monumenten verzakken, fundamenten worden aangetast door het zeewater. Toko Oen We eten verschillende malen in restaurant Toko Oen, onder meer huzarensalade, die als zodanig op de kaart staat. Je kunt ook kroketten, saucij zenbroodjes, enz. eten, naast Indonesische gerechten. OokMalang op Oost-Java heeft zijn Toko Oen, maar alleen deze hier, aan de Jl. Pemuda, wordt nog gerund door de familie Oen, sinds 1936. De inrichting - glas in lood, stijlvolle lampen en meubels, veel hout - heeft dezelfde stijl als toen, een kapotte stoel wordt vervangen door een getrouwe kopie. Aan de muren nostal gische foto's met bekende bezoekers, onder anderen koningin Juliana en zelfs Wieteke van Dort. We zitten in het aircongedeelte, met live optredens van locale bands, het bekende zoute loze evergreen repertoire. Voor de zoveelste keer 'Yesterday', 'Are you lonesome tonight', 'My Way'. Beschaafd klappen we af en toe. Om 10 uur 's avonds zijn we de enige overge bleven klanten. Of we nog een verzoeknummer hebben. Jawel, 'Es lilin', zeggen we, ons een hartverscheurend oud Sundanees lied herinne rend, dat we ooit hoorden op een Jakartaans terras vol lawaaierige bierzuipende Australiërs. Verbazing, langdurig gegraai in partituren, even wat akkoorden oefenen, maar daar komt Es lilin. Ontroerend mooi uitgevoerd en met onverwacht succes. Want uit alle hoeken van het restaurant komt verbaasd personeel tevoor schijn. Koks en serveersters staan stralend in de deuropening van de eetzaal mee te luisteren, en beginnen sierlijk mee te deinen. Toko Oen: goed eten, unieke sfeer, maar de muziek mag ook best van yesterday zijn... De stichting Yayasan Kota Lama Semarang is bezig met een expositie over de Oude Stad. Het is op zoek naar documenten, oorspronkelijk tekeningen, foto's, nostalgie-objecten. Literatuur, websites B. Brommer e.a.: Semarang, beeld van een stad. Asia Maior, 1995. Het oude Semarang op foto's: www.semarang.nl. Huib Akihary: Architectuur it Stedebouw in Indonesië. Waanders, 1988. H. Colijn (red): NederlandsIndië. Elsevier, 1913. Drs. H. Akihary: Ir. F.J.L. Ghijsels. Seram Press, 1996. Haryoto Kunto: Balai Agung di Kota Bandung. PenerbitPT Granesia Bandung, 1996. Mochtar Lubis: Het land onder de regenboog. Sijthoff, 1979. Semarang in beeld, recente foto's van monumenten: www.visualtext.nl/Semarang augustus 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 35