De redding of ondergang van oud-Semarang Bert Franssen en Ruud van Soest Wandelend door Kota Lama, de Oude Stad van Semarang, val je van de ene verbazing in de andere. Ooit gedacht dat hier zoveel monumenten uit de Hollandse tijd bij elkaar stonden? Van zo'n kwaliteit? Nee, natuurlijk niet. Semarang, dat aan de noordkust van Midden-Java ligt, valt buiten het pakket van vrijwel iedere toerist, die liever afreist naar Yogjakarta, Bali of het Toba-meer. En onze architectuurhistorische horizon reikt niet veel verder dan de sluizen van IJmuiden. Dat is bijna beledigend voor Semarang, een van de mooiste steden van Java. Intussen is het alle hens aan dek geblazen voor monumentenbeschermers. De Oude Stad is zeer ernstig vervallen. Dat mag geen Nederlandse monumentenorganisatie onberoerd laten. 30 Heemschut augustus 2002 luutX tM. Het postkantoor van Semarang. Met een air-con bus waren we van Surabaya naar Semarang gereist, voor een groot deel over de Groote Postweg, dejalan Raya Pos, die gouverneur-generaal Daendelsvanaf 1808 over een lengte van 1000 km langs de noordkust van Java liet aanleggen. Het is een smalle twee- baansweg, de bus vocht zich naar voren in het ratjetoe van transportmiddelen die in het dicht bevolkte Java allemaal hun recht claimen op gebruik van de Postweg: een alternatief is eenvoudig niet voorhanden, Daendels' weg is tot op de dag van vandaag dé weg van west naar oost. Een monument van de eerste orde, dat zeker. De grote schrijver Pramoedya Ananta Toer wijdde er enkele jaren geleden een essay aan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 32