Excursie Nieuwe Hollandsche Waterlinie Excursie Zeeland Excursie naar Hoorn Service 23 Zaterdag 28 september Op Zaterdag 28 september vindt weer de jaarlijkse ledenexcursie van de Provinciale Commissie Utrecht plaats. Centraal staat de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, de historische verdedigingsgordel die sinds enkele jaren weer volop in de belangstelling staat. Grootscheepse herstel -en verbou wingsplannen staan er voor de komende jaren op stapel, bedoeld om de linie enerzijds te behouden en anderzijds een zinvolle functie te geven. Redenen genoeg om te besluiten een deel van de fortenlinie in zijn huidige toestand te bekijken. Programma Na vertrek met de bus vanaf het Jaarbeursplein in Utrecht wordt u ontvangen in het pittoreske dijk- dorpje Everdingen, waar koffie en thee met cake zal worden geser veerd. In de naastgelegen Petrus -en Pauluskerk word de dag geopend door de loco-burgemeester van Vianen, de heer H. van Bruggen. Vervolgens zal de heer Fox, direc teur van het vestingmuseum Naarden spreken over de leefom standigheden op de forten en hun huidige functie, toegelicht met veel uniek diamateriaal. Daarna is het tijd om in de bussen te stappen, waarbij gidsen van Staatsbosbeheer gedurende de dag uitleg zullen geven over wat u langs de route over de prachtig gelegen Diefdijk aan bezienswaar digs kunt bezichtigen. Om een aantal onderdelen te noemen: de inlaatsluizen bij Fort Everdingen, de ingenieuze en unieke schuiven- constructie ter plaatse van de A2, en de uitneembare spoorbrug voor Leerdam. Waar mogelijk zullen we de objecten van nabij gaan bekijken. Na de lunch gaat het richting Fort Rhijnauwen, een van de mooiste en grootste forten in de hele Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Nu een afgesloten natuurterrein, geeft het een levendig beeld van hoe de manschappen zich onder barre leefomstandigheden gereed moesten houden om de vijand de doorgang te beletten. Tenslotte staat fort Honswijk op het programma, een nog grotendeels in authentieke toestand verkerend verdedigingswerk, en qua type sterk afwijkend van Rhijnauwen. De dag word weer afgesloten in Everdingen met een hapje en drankje, waarna u per bus weer teruggebracht wordt naar Utrecht, na een ongetwijfeld plezierige én leerzame dag. Hoe kunt u zich opgeven De kosten per deelnemer zijn 30 euro, inclusief vervoer en alle consumpties. U kunt zich aanmelden door dit bedrag over te maken naar reke ningnummer 33.60.19.327 van de Rabobank Vianen t.n.v. Excursie Waterlinie. Datum: Zaterdag 28 september Vertrektijd: 8.45 uur vanaf het Jaarbeursplein te Utrecht. Vertrek vanuit Everdingen naar Utrecht: 17.00 uur. Aankomst in Utrecht: 17.30 uur. Algemene forteninformatie vindt u op http://www.forten. nl/ Meer informatie over de Nieuwe Hollandsche Waterlinie vind u op http://www. hollandsewaterlinie, nl/ home De jaarlijkse excursie van Heemschut Zeeland zal plaats vinden op zaterdag 12 oktober en staat ditmaal in het teken van 400 jaar VOC. Zeeland had immers een belangrijk aandeel in deze eerste multi-national, die in dit gewest veel welvaart en rijkdom heeft gebracht. Toch zal het bij deze excursie niet in de eerste plaats gaan over schepen of verre tochten, maar de aandacht zal uitgaan naar de woonomstan digheden van de bewindvoerders en andere welgestelden uit de tijd van de VOC. We zullen een kijkje nemen in het gereconstrueerde interieur van een drietal stadswo ningen van rijke kooplieden en we maken per bus een rondrit langs een aantal van hun riante buiten plaatsen op het Walcherse platte land. Het programma luidt als volgt: 10.45 uur: ontvangst in de Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13 te Middelburg. 11.00 uur: inleiding door mevrouw C.E. Heyning over het wooninterieur van de Zeeuwse regenten in de 17de en 18de eeuw. 11.45 uur: wandeling langs een drietal gereconstrueerde interi eurs in monumentale panden in de Middelburgse binnenstad. 13.30 uur: lunch. 14.30 uur: tocht per bus langs buitenplaatsen op het platteland van Walcheren. De door de handel rijk geworden kooplieden lieten op het Walcherse platteland hun buitenplaatsen bouwen. De prilste sporen van de Walcherse buitenplaatsen treffen we evenwel al aan in de zestiende eeuw. In de zeventiende en acht tiende eeuw komt de aanleg van buitenplaatsen in Nederland en op Walcheren als gevolg van de economische voorspoed pas goed op gang. In de omgeving van Domburg en Oostkapelle is er sprake van een bijna aaneengeslo ten reeks van buitenplaatsen. De revolutie van 1795 maakt een eind aan de macht van de ambachtsheren. De Walcherse dorpen worden gemeenten met benoemde burgemeesters en gekozen gemeenteraden. De Franse tijd en de periode vlak daarna is voor Walcheren een periode van diep verval. Als gevolg van de economische en bestuur lijke crisis vertrokken velen naar elders. Veel buitenplaatsen worden gesloopt. De uitgebreide tuin- en boscomplexen worden verwaar loosd. Een kleine opleving kan rond 1840 worden waargenomen. Peter Blom, kenner van de Veerse geschiedenis, zal u tijdens deze circa twee uur durende rit voeren langs een aantal buitenplaatsen. De excursie eindigt om 17.30 uur bij het NS-station van Middelburg. U kunt zich aanmelden voor deze excursie door overmaking van het deelnemersgeld ad 25 per persoon voor Heemschutleden en 30 per persoon voor niet-leden op postrekening 8317882 van Bond Heemschut Zeeland, M. Smallegangesbuurt 24, 4461 AT Goes, onder vermelding van 'excursie'. Er zijn nog enkele plaatsen voor de excursie: 'VOC cultuur - 400 jaar dynamiek van verleden via heden naar toekomst.' Zaterdag 12 oktober organiseert de Commissie Noord-Holland van Heemschut een excursie voor ca. 35 personen in oud Hoorn. Onder deskundige leiding wordt ingegaan op de vraag hoe cultuur voortdurend in beweging is. Het tastbare moois wordt d.m.v. muse- umbezoek en een kleine wande ling in het centrum bekeken. Ook de Heemschut beschermingsacties krijgen aandacht.. Hoe wij, bij bedreiging, het cultureel erfgoed kunnen behouden. De excursie eindigt onder het genot van een drankje in het museum van de 20ste eeuw. Het programma onder voor behoud start om ca. 10.30 in centrum Hoorn met een kopje koffie en een Hoomse Broeder. Informatie en uitleg van de dag. Halverwege de dag een buffet- lunch, koffie/thee. Om ca. 16.30 uur afsluiting met een drankje in het museum van de 20,tc eeuw, waarbij wij weer terug blikken op 400 jaar cultuur-dyna- miek. Kosten voor dit arrangement €32.75 p.p. U kunt zich telefonisch aanmelden bij het secretariaat: Comissie Noord-Holland: (0297) 522801 U verneemt dan of er nog plaats is en de wijze van betalen. In volg orde van binnenkomst van betaling wordt uw deelname geho noreerd en u ontvangt 10 dagen van tevoren de bevestiging, het definitieve programma en een routebeschrijving. augustus 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 25