W b 6/ tt- 4* ktl vitte* ■itt~ê*rt, Excursie naar Texel Excursie Drenthe Excursie naar Westerwolde: het andere Groningen 22 Service augustus 2002 Vervolg van pagina 17 Kosten: 29,- leden, €31,— introducés. De prijs is inclusief vervoer Amsterdam-Den Helder en v.v., de overtochten naar en van Texel, vervoer op Texel, toegang museum, rondleidingen, lunch, koffie en thee. Aanmelding door overmaken op postgiro: 162226 Commissie Amsterdam onder vermelding van: Texel Vanwege de bushuur ligt het aantal deelnemers op minimaal 40 en maximaal 45. Reserveer snel voor deze onvergetelijke tocht in de zeer comfortabele en bijzondere bus: e-mail: kmw991 l@cs.com of telefoon: 06-222 60 896 (Spreek eventueel duidelijk Uw naam, telefoonnummer en het aantal personen in). Zaterdag 14 september Op zaterdag 14 september a.s. organiseert Heemschut Drenthe voor leden en belangstellenden een excursie naar het ten westen van Hoogeveen gelegen dorp Echten. Ten oosten van het dorp loopt een riviertje, de Echtenerstroom, ook wel Oude Diep genoemd. Tussen het dorp en het riviertje ligt temidden van twee bossen het Huis te Echten in de voormalige heerlijkheid Echten. Dit Huis vormde eens het centrum van een groot niet leenplichtig gebied dat eertijds toebehoord moet hebben aan de heren van Coevorden waaruit, blijkens hun wapen, de heren van Echten stamden. Van dit bezit zijn het westelijk en zuidelijk deel in de Middeleeuwen ontgonnen en bewoond. Het oostelijk veengebied is pas in de 17de eeuw, na door Hollands kapitaal mogelijk gemaakte verve ning (vandaar ook Hollandse Veld), bewoond geraakt. Het Huis te Echten wordt al in 1262 genoemd. In 1625 maakte Roelof van Echten een begin met de ontginning van de bij het latere Hoogeveen gelegen venen. Bij het Huis stond een kapel waarheen 's zondags de veenarbeiders in optocht ter kerke gingen onder aanvoering van een nog steeds in Hoogeveen functionerende trom melaar, een tocht van zo'n 5 a 6 km. In 1971 werden huis en bossen verkocht aan de mr. H.P. van Heukelomstichting, die het complex liet restaureren ten behoeve van haar doelstelling, de verzorging van visueel en anders zins gehandicapten. Het huis bestaat thans in hoofdzaak uit een hoofdgebouw, twee bouwhuizen, een inrijhek met portierswonin gen, een duifhuis. Het hoofdge bouw bestaat uit een middeleeuws gedeelte, een zaalhuis, gelegen aan de achter(oost)kant, een vroeg 19de-eeuws voorgedeelte en een strook langs de zuidzijde die, in de 19de eeuw gesloopt, thans is herbouwd. De beide bouwhuizen zijn laat 17de- eeuws evenals waar schijnlijk het duifhuis. Het programma van deze excur siedag ziet er als volgt uit: 10.30-11.00 ontvangst bij Huize Echten (ruime parkeergelegen heid aanwezig). 11.00-13.00 inleiding tot de histo rie van het gebouwencomplex en bezichtiging. 13.00-14.00 wandeling door het park en lunch in aangrenzend café-restaurant Boszicht. 14.00-16.00 toelichting op de geschiedenis van Echten met aansluitend rondgang door de dorpskern. De kosten van deze excursie bedragen 10,- ter plaatse te voldoen. Echten is niet per openbaar vervoer bereikbaar. Het dichtstbij zijnde NS-station is Hoogeveen. U kunt zich schriftelijk opgeven voor deelname bij het secretariaat van de Provinciale Commissie Drenthe, van der Feltzpark 7, 9401 HM Assen, of telefonisch 0592 314055. Zaterdag 21 september Westerwolde heeft een karakteris tiek landschap, dat ook wel Klein- Drenthe wordt genoemd: het is kleinschaliger dan het Drentse landschap. Lange tijd was Westerwolde geïsoleerd van de rest van de provincie Groningen door de uitbreiding van het veen. Tijdens het vroege Neolithicum, voordat de vervening optrad, werd geheel Westerwolde bewoond; dat blijkt uit sporen van oude neder zettingen, grafvelden en celtic fields. De vervening begon in het late Neolithicum. In de Middeleeuwen was alleen nog landbouw mogelijk op de zandgronden op de afge vlakte rivierduinen langs de Ruiten Aa en een deel van de Mussel Aa; dit gebied vormde als het ware een eiland in het veen. Hier ontstonden in de 12 de eeuw de dorpen Wedde, Vlagtwedde, Onstwedde en Sellingen. Op de zuidelijke punt van de zandrug tussen Ruiten Aa en Mussel Aa ontstond het dorp Ter Apel bij het in 1464 gestichte klooster. Westerwolde maakte ook een aparte politieke ontwikkeling door. Van 1597 tot 1795 was het een generaliteitsland; maar ook de stad Groningen had grote invloed in Westerwolde: in 1619 kocht de stad Groningen de heerlijke rechten van Westerwolde. Tijdens de excursie bezoeken we een aantal unieke monumenten, waaronder twee met een nieuwe 'aanbouw'. De excursie zal plaats vinden op zaterdag 21 september. We verzamelen ons om 10.15 bij de bus voor de oostelijke vleugel van het Groninger Hoofdstation. Om 10.30 vertrekken we per bus naar Ter Apel, waar we ontvangen worden met koffie op de voorma lige Rijks-HBS, Oudeweg41. Leerlingen leiden ons rond door dit schoolgebouw, een fraaie voor beeld van de Amsterdamse Schoolstijl. Vervolgens rijden we naar het Boschhuis, het voorma lige Commandeurshuis, waar we de lunch gebruiken. Van 13.30 tot 14.30 bezoeken we het nabijgele gen klooster onder leiding van onze technisch adviseur Wim Barneveld. Daarna rijden we via het A.G.O-dorp en Ter Haar naar Sellingen. Bij Ter Haar passeren we een bijzondere molen, een standerd koren- en pelmolen. In Sellingen bezichtigen we de vroeg-gothische kerk, die rond 1300 is gebouwd. Re int Wobbes zal ons iets zal vertellen over de geschiedenis van de kerk en over de bijzondere 15de-eeuwse schil deringen. Via het essenzwermge- hucht Smeerling (een dochteme- derzetting vlakbij Onstwedde) waar opeenvolgende typen van de Westerwoldse boerderij te zien zijn, rijden we naar Onstwedde, bekend om haar Juffertoren. Hier sluiten we de dag afin het Slaait'n Hoes, een koffieschenkerij in een gerestaureerde en verbouwde Saksische boerderij. Om 17.30 zijn we weer terug bij het Hoofd station in Groningen. De kosten van de excursie: voor leden 25, voor niet-leden 30. Opgave door het overmaken van dit bedrag uiterlijk 6 september naar rekeningnummer 402628489 t.n.v. de P. C. Groningen van de Bond Heemschut, 9406 EC Assen onder vermelding van: excursie Westerwolde. (Onze penning meester woont in Assen). Het aantal deelnemers is beperkt tot 50 personen. De aanmeldingen worden in volgorde van binnen komst van de betaling behandeld. Bij overintekening wordt onmid dellijk gerestitueerd. Wilt u tege lijk met het overmaken van het bedrag bericht sturen naar onder staand adres, zodat we het aantal deelnemers zo snel mogelijk weten? U krijgt in de week voor 21 september bericht of u aan de excursie kunt deelnemen. Meer informatie kunt u krijgen bij M.J.A. Vooijs (050-3181645), Haddingestraat 24, 9711 KD Groningen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 24