augustus 2002 Heemschut 15 Nog een panorama. Rondleidingen Staatsbosbeheer organiseert diverse activiteiten rond de Nieuwe Hollandse Waterlinie om de cultuurhistorische waarden te laten zien. Er worden fiets- en wandelroutes uitgezet, rond leidingen georganiseerd en op verschillende plaatsen langs de Waterlinie zijn informatie panelen geplaatst. Ook is Staatsbosbeheer hoofdsponsor en medeorganisator van de Utrechtse fortenmaand, die elk jaar wordt gehouden in de maand september. Over de Nieuwe Hollandse Waterlinie wordt op dit moment overigens druk gediscussieerd. In april is het Voorontwerp Ruimtelijk Perspectief Nieuwe Hollandse Waterlinie, het zogeheten Panorama Krayenhoff, gepubliceerd. Landschapsarchitecten, cultuurhistorici en burgers hebben samen nagedacht hoe het nationale project de Nieuwe Hollandse Waterlinie een nieuwe vorm moet krijgen. Alle ideeën, perspectieven en visies zijn gebundeld in het voorontwerp. De Waterlinie heeft haar militair-strategische waarde verloren, maar is bezig een cultuurhistorisch monument van internationale allure te worden en wordt ook als zodanig erkend in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening en de Nota Belvedere. De voor dracht als monument voor de werelderfgoed- lijst van UNESCO is in voorbereiding. Spoorbrug Moerputten Een kleiner maar ook recent voorbeeld van de bemoeienissen van Staatsbosbeheer met het cultureel erfgoed is het restauratieproject spoorbrug Moerputten. Staatsbosbeheer is eigenaar van een van de mooiste spoorbruggen van Europa. Deze spoorbrug is echter hard aan restauratie toe. Staatsbosbeheer heeft een bidbook gemaakt waarmee ze co-financiers probeert te interesseren. Deze unieke spoorbrug ligt vlakbij het centrum van Den Bosch. De brug ligt over het natuurge bied de Moerputten. Dit is een restant van het moerasgebied dat eeuwen geleden de vesting stad Den Bosch omsloot. In 1890 reed hier de eerste trein op het traject Lage Zwaluwe- 's-Hertogenbosch. De lijn werd in 1972 opge heven en eind jaren '80 van de slopershamer gered. In 1995 werd de brug op de Rijks monumentenlijst geplaatst. Als de restauratie doorgaat, wordt een wandelpad over de brug aangelegd. In de toekomst kan het publiek dan vanaf een bijzondere monumentale plek genie ten van het schitterende natuurgebied. Bij alle drie genoemde projecten staat de bele ving van de cultuurhistorie centraal. Zien en gezien worden. Het genieten van het uitzicht vanaf de Duivelsberg, het bezoeken van de forten van de Nieuwe Hollandse Waterlinie of het wandelen over de spoorbrug Moerputten. Cultuurhistorie en natuurbeleving gaan steeds hand in hand. Met deze projecten laat Staatsbosbeheer zien dat het zijn taak ruimer wil invullen dan alleen beheer. Een actief beleid komt het erfgoed ten goede. De hierboven genoemde projecten lijken mij goede voorbeelden hiervan. Voor excursieprogramma tel. (030) 6926213. Met dank aan Harry Koenders, hoofd sectie recreatie en landschap van Staatsbosbeheer. Drs. M. Berkers is geograaf, ■werkzaam bij Berkenr ér Grootenhuis te Kaalte.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 17