Het terrein van het voormalige blokhuis van Harlingen Meindert Schroor La principale fortresse de Frize Het gaat niet goed met het terrein van het voormalige 16de- eeuwse blokhuis in de monumentale Friese havenstad Harlingen. Een groot deel van de - overigens recentere - bebouwing is inmiddels gesloopt. Daarnaast bestaan voornemens om het voormalige Weeshuis te slopen in het kader van verregaande plannen tot een herstructurering van het gehele Havenkwartier. Hoewel in de loop der tijden veel aan het oude blokhuisterrein is vernield, rechtvaardigen de nog aanwezige bouwkundige en archeologische resten een diepgaand onderzoek. Het in 1500 opgetrokken blokhuis markeert immers een draaipunt in de Friese geschiedenis als symbool van het in 1498 over Friesland ingestelde centrale gezag door de hertogen van Saksen. 6 Heemschut juni 2002 Maar meer nog is het terrein van belang voor de Harlinger historie. Zo consolideerde het weerwerk letterlijk de vooruitgeschoven positie van Harlingen aan de Friese westkust en blok keerde zijn aanwezigheid een proces van ruim drie eeuwen kustafslag. Een in mei 2000 door bureau RAAP uitgevoerde archeologische verkenning toonde op ruim twee meter onder het maaiveld de resten van een overslibde terp aan, die minstens teruggaat tot de Romeinse tijd. In 15 00 werd op last van de hertogen van Saksen te Harlingen een blokhuis of artillerie fort gebouwd. Dit blokhuis lag ten zuiden van de havenmond en het beheerste zowel de stad en de haven als de toegangen tot het achter land. Daarmee werd de strategische ligging van deze meest noordelijke Zuiderzeehaven van Friesland en daarmee van de latere Nederlanden onderstreept. In de eeuw die volgde groeide Harlingen uit tot de belangrijkste haven van Friesland en de tweede stad van het gewest. Het Harlinger blokhuis werd tijdens de opstand tegen de Spanjaarden alleen maar belangrijker. Het grootste gevaar kwam destijds immers van de op de Noordzee, de Wadden en de Zuider zee opererende Watergeuzen. Toen het met Spaansgezinde troepen bezette blokhuis begin februari 1580 door list in handen van de opstandelingen viel, verzuchtte de Spaanse landvoogd Parma, hiermee zijn 'principale fortresse de Frize' te zijn kwijtgeraakt. Voor de handhaving van hun macht over Friesland waren de blokhuizen van Harlingen, Leeuwarden en Stavoren onmisbaar, zowel De ontgraven poort van het voormalige blokhuis in Harlingen, Rijksarchief Fryslan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 8