Vijfde nota RO juni 2002 Heemschut 3 Een hal met drie gigantische glazen platen waarin de God van de Zee geslepen is. Je ziet het interieur van het Scheepvaarthuis met zijn glas in lood, beeldhouwwerk en houtsnijwerk. Veel lol met de paternosterlift ('die lift, ja man, dat was tof.)'. Een andere groep bezoekt een fort van de Stelling van Amsterdam. En een molen, 'niet zo suf als je wel denkt,' zegt een Nederlands meisje. Twee piepjonge meisjes bellen aan bij de Vondelkerk in Amsterdam: 'Goedemiddag meneer, wij zijn van monumenten..eh..zorg en we komen voor een rondleiding.' Mooie verhalen over monumenten slaan aan. En zonder verhaal is het niks. 'Als er niks over wordt verteld,' zegt een Marokkaanse jongen, 'als je er alleen maar naar kijkt, dan denk ik: shit, wat saai.' 'Onwetendheid, dat maakt het minder interessant om monumenten lief te hebben,' zegt een jongen van Surinaamse afkomst. Houten café Kortom, aan verhalen over monumenten is geen gebrek op de video. Over de Waag, dat Amsterdammers daar al 550 jaar tegen de gevel aan pissen. Over het oudste houten huis van Amsterdam, café In het Aapje aan de Zeedijk, waar volgens de barkeeper zeelieden na een bezoek aan de hoertjes hun roes kwamen uit slapen en soms uit een ver land een aapje meebrachten - aldus de verklaring van de uitdrukking 'in de aap gelogeerd'. Over de koepelgevangenis in Haarlem, dat je daar vanuit je cel niet met je buurman kunt praten, omdat de muren te dik zijn en iedereen zijn eigen luchtkokertje heeft. En over de forten van de Stelling van Amsterdam, dat alle weilan den eromheen onder water konden worden gezet. Over dat de uiteinden van de wieken van een molen 70 km per uur kunnen halen, zodat je een klap van de molen niet overleeft. Over de vieringstoren van de Bavo: 'Die man zei tegen ons: die bovenste toren, die grijze toren, van wat i$ die gemaakt? Toen zeiden we allemaal: van ijzer. Nou, da's gewoon van hout gemaakt.' Of hét werkt, of de belangstelling voor monu menten toeneemt? De jongeren op de video beweren van wel. 'Al die kleine versiersels, die zijn nergens voor nodig. Maar ja, je kijkt er wel naar. Soms best wel mooi. Ik ga toch wel vaker naar monumenten kijken.' Brochures Bij de drie pilots moet het niet blijven, vindt het VSB Fonds. Overal in Nederland moeten jongeren hun monument kunnen veroveren. In het hele land kunnen projecten voor en door jongeren worden opgezet en het VSB Fonds wil ze financieel ondersteunen. Met het oog daarop zijn een Wegwijzer met een video en twee mooie brochures uitgegeven. Een voor erfgoedinstellingen, leerkrachten en jongerenwerkers. En een voor jongeren van 13 tot 18 jaar. Organisaties kunnen concrete voorstellen doen voor interactieve monumentenzorg in samen werking met jongeren. Steeds met het uitgangs punt dat je alleen kunt aansluiten bij de alle daagse, persoonlijk ervaringen als jongeren zelf een actieve rol spelen in het interesse wekken voor monumenten. Samen iets bedenken en organiseren is trouwens leuk. Deze methode geldt als voorwaarde voor steun van het VSB Fonds. De methode die het VSB Fonds dus Verover je eigen monument heeft genoemd. In de brochures wordt het gloedvol beschreven. 'Monumenten dragen het imago met zich mee van oud en stoffig. Ouderen worden met monumenten geassocieerd. Het zijn hun inte resses en inzichten die de presentatie van het monument aan het publiek bepalen. Zij bezit ten als het ware de monumenten. Met 'Verover je eigen monument' wordt geprobeerd dit beeld te doorbreken, door jongeren uit te dagen hun eigen monument te veroveren, zich eigen te maken. In een Verovering wordt hun verhaal en emotie als vlag boven het monument gehesen.' Intrigerend bij zo'n verovering is, welke verha len en aspecten van een gebouw jongeren het meeste aanspreken. Aansprekend is volgens de brochure bijvoorbeeld dat een gebouw het oudste huis is, of een opvang was voor wees kinderen 250 jaar geleden, het eerste huis was met een echte wc, of dat een niet eens zo hoog gebouw toch de eerste wolkenkrabber van Nederland was. Ondersteuning is wel nodig natuurlijk. Waarbij je in de eerste plaats kunt denken aan de Stichting Alexander. Maar ook aan jongeren die zelf al een Verovering hebben gedaan. Die kunnen in de visie van het VSB Fonds als Flying Team een handje helpen. Een Flying Team wordt weer door de Stichting Alexander getraind. Hoe je een project start, bijvoorbeeld hoe je jongeren werft, is zeer gedetailleerd in de brochure beschreven, uiteraard met een stap penplan en een aanmeldingsformulier. Kortom, de monumentenwereld beleeft een initiatief dat je best baanbrekend kunt noemen. Bestellen wegwijzer Verover je eigen Monument: Stichting VSB Fonds Suzanne Zuurbier Postbus 16 3 500 AA Utrecht (030)230 33 40 Info email vsb-fonds@vsbfonds.nl email st.alexander@wxs.nl www.vsbfonds.nl www.veroverjeeigenmonument.nl www.st-alexander.nl Comentaar Het ruimtelijk beleid van het kabinet, dat in de steigers staat, voorspelt weinig goeds. De Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, gaat de prullenbak in, zo kwam naar buiten uit de onderhandelingen voor het nieuwe kabinet. Een paar dagen later werd dit gelukkig weer afgezwakt door 'kandidaat-minister' van Ruimtelijke Ordening Van Geel van het CDA. Het is zeker niet de bedoeling helemaal opnieuw te beginnen, zei hij. Intussen had CDA-leider Van Balkenende wel betoogd, dat het nieuw kabinet het landelijk gebied niet op slot wil zetten. Van Geel is het daarmee eens. Hij wil wel rode contouren trekken om aan te geven tot waar de steden mogen bouwen maar dat geldt alleen voor de Randstad en regio's als Brabant, waar de strijd om de ruimte het scherpst is. In andere gebieden, bijvoorbeeld rond Appelscha, is ruimte zat, daar zijn die scherpe grenzen niet nodig, vindt hij. Zijn boodschap is in elk geval duidelijk: geef gemeenten meer vrijheid om zelf te bepalen waar ze willen bouwen. Heemschut nam kennis van deze ontboe zemingen en sprong onmiddellijk, nog voor de eerste relativeringen werden aangebracht, in het strijdperk, zoals we van een alerte organisatie mogen verwachten. Met zorg heeft de Bond kennis genomen van het terzijde schuiven van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, liet zij de kabinetsinformateur en de pers weten tijdens haar Algemene Ledenvergadering van 8 juni. Zij doet in een brief aan de informateur een klemmend beroep op de betrokken politieke partijen het cultuur- historisch-ruimtelijk beleid krachtig te continueren. Er is de afgelopen jaren veel ruimtelijk relevant beleid tot behoud van de cultuurhistorische schoonheid van ons land vastgesteld. Denk bijvoorbeeld aan het nieuwe beleid, dat onder de mooie naam Belvedere de relatie cultuurhistorie en ruimtelijke ordening wil uitwerken. Van een partij als de LPF is nog geen visie bekend over welk gewicht de cultuurhis torie zal krijgen ten opzichte van bijvoor beeld economische expansie. Heemschut hoopt, dat het nieuwe kabinet wat dat betreft de lijn van het demissionaire kabinet doorzet en verder versterkt. Jaap Kamerling

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 5