Jongeren veroveren hun eigen monument Bert Franssen Vinden jongeren monumenten saai? Tweederde van in Alkmaar geïnterviewde jongeren van 13 tot 18 jaar vond monumenten met saai. Het is maar hoe je er aandacht voor vraagt, de klassieke manier voldoet niet. Het VSB Fonds wil jongeren meer monumentgevoelig maken. Dat kan alleen door aan te sluiten bij de belevingswereld van jongeren zelf. En zo gingen jongeren zelf aan de slag in pilot- projecten onder het motto 'Verover je eigen monument!' Zonder verhalen erbij kon het niks worden. 'Als er niks over wordt verteld, dan denk ik: shit, wat saai.' In het hele land kunnen nu soortgelijke projecten worden opgezet, met financiële steun van het VSB Fonds. VSB Fonds steunt jongerenprojecten 2 Heemschut juni 2002 Omslag informatiemap 'Verover je eigen monument'. Iedereen heeft zo zijn eigen voorkeur voor monumenten en iedereen kijkt op zijn eigen manier naar monumenten, jongeren anders dan ouderen. En daar moet je rekening mee houden, vond de Stichting Alexander. Het VSB Fonds had bij de stichting aangeklopt in zijn streven jongeren meer bij monumenten te betrekken. Het fonds vroeg aan de stichting om in drie gemeenten pilotprojecten uit te voeren. Die kregen de naam Verover je eigen monu ment. Ze moesten aanwijzingen opleveren over hoe je het moet doen. Heemschut werkte mee aan de voorbereiding en steunt het initiatief van harte. Het kwam zo ver dat jongeren uit Alkmaar, Haarlem en Purmerend eind 2001, begin 2002 zelf onderzochten welke waarde monumenten voor jongeren hebben en hoe jongeren en monumenten bij elkaar gebracht kunnen worden. De conclusie: jongeren hebben wel degelijk iets met monumenten. Natuurlijk, dat is nog geen 'actieve' interesse, laat staan inzet voor het behoud van monumenten. Maar dat ligt waarschijnlijk aan de manier waarop de belangstelling van jongeren wordt gewekt. Die sluit volgens Alexander niet goed aan bij hun leef- en belevingswereld. In iedere stad werden teams van acht jongeren- onderzoekers gevormd. Helaas was het onder zoek kleinschalig, tè kleinschalig voor uitspra ken over jongeren in het algemeen. Wel waren de geselecteerde jongeren een heel divers gezelschap: jongens, zowel als meisjes, van Nederlandse, Marokkaanse, Turkse, enz. afkomst, van verschillend opleidingsniveau en in de leeftijd van 13 toten met 18 jaar. Video Welke monumenten vinden jongeren leuk of interessant? Dat zien we - leuk en informatief - op een video over de projecten. De jongeren zoeken zelf monumenten uit die ze interessant genoeg vinden voor een bezoek. In Haarlem zijn dat onder meer: de St. Bavo en de Koepel gevangenis. In Alkmaar: de Waag, in Purmerend een begraafplaats. Een groep Surinaamse rappers gaat in Amsterdam op pad. Ze hebben interesse in de Waag, maar ook in het Scheepvaarthuis. 'Er is een hele mooie hal in, heb ik gehoord. Met een kompas en een grote plaat van de aarde.' De video laat dat ook zien.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 4