ry vt!. Tv juni 2002 Heemschut 41 geven, daar Goor als centraal gelegen koopcen trum tekort schiet (er staan betrekkelijk veel winkelpanden leeg). Het gemeentebestuur besloot om in het centrum van Goor een geheel nieuw onderko men voor het bestuur van de Hof van Twente te bouwen, maar helaas zijn de beschikbare financiën niet voldoende dekkend gebleken. De burgers vrezen de tekorten op een later tijdstip gepresenteerd te krijgen. Heeckeren Ongeveer 500 meter ten noordoosten van de bebouwde kom van Goor ligt de voormalige havezathe Heeckeren, omringd door grachten en fraai opgaand hout en een aantrekkelijk landschap. Die havezathe is minstens al bekend sinds de 13 de eeuw en het heeft een interes sante geschiedenis, waar hier niet dieper op zal worden ingegaan. Vele adellijke geslachten wisselden elkaar in de loop van eeuwen af als bezitters en leenheren. De laatste edelman die het Huis bezat, was Frederik Bosch van Drakensteinwiens erven het goed in 1898 ver kochten. In het volgende jaar werd het kasteel gekocht door de zusters Dominicanessen te Neerbosch, die het Huis bewoonden tot het laatste kwart van de vorige eeuw. Momenteel is het kasteel een asielzoekerscentrum, waarvan het contract afloopt in het najaar van 2003 Het gebouw met bijbehorende opstallen is te koop. Het huidige Heeckeren bestaat uit het vroegere lóde-eeuwse gebouw, waar in de jaren '30 van de vorige eeuw een grote vleugel aan is ge- Hef bouwhuis achter het kasteel, ook een monument. Het verkeert (visueel) in goede toestand en is ongeveer zo groot als twee grote herenhuizen. bouwd. Toen was het gebouw nog geen rijks monument, wat het inmiddels wel is geworden. Uitvoerige beschrijving van het complex zal hier achterwege blijven, daar de bijgaande illus traties voor zich spreken. Aan de noordzijde van het kasteelcomplex staat ook nog een geres taureerd bouwhuis met twee bouwlagen en een hoog opgaand tentdak. Het omringende terrein is mooi, straalt rust uit en noodt tot wandelen. Wat ligt meer voor de hand om het te koop staande gebouw te bestemmen tot gemeente huis, wat zeker goedkoper zal uitpakken dan radicale nieuwbouw. Bij herbestemming zal wellicht ook een restauratiesubsidie mogelijk zijn, daar Monumentenzorg het op prijs zal stellen als het complex behouden blijft en niet ten offer valt aan een appartementencomplex of een andere wellicht 'belastende' bestemming. Haast het 'oude' gebouw is de nieuwbouw uit de jaren '30 te zien. Dat deel is ongeveer even lang als het oude gebouw. Beide delen vormen samen een U-vorm. Voorbeelden De suggestie van bestemming tot gemeente huis is uiteraard niet origineel. In het oosten van het land zijn verschillende havezathen deze weg gegaan. We denken dan aan de kastelen te Vorden en Ruurlo, die beide ook op een steen worp afstand liggen van de bebouwde kom. Het hergebruik van kasteel Vorden (ook uit de 16de eeuw) is een mooi voorbeeld van hoe een en ander tot stand is gekomen. In de jaren '50 van de 20ste eeuw was dat kasteel in handen gekomen van een bouw- exploitatiemaatschappij, wat verontrustend werd genoemd. Om verkaveling en teloorgang te voorkomen besloten Gedeputeerde Staten van Gelderland in te grijpen. Handen werden ineen geslagen door het ministerie van CRM, het gemeentebestuur van Vorden en de bestu ren van Het Geldersch Landschap en de Vrienden der Geldersche Kastelen. Door behoedzaam overleg en manoeuvreren lukte het om via Het Geldersch Landschap het complex over te dragen aan de gemeente Vorden. Sindsdien neemt 'Vorden' weer een belangrijke plaats in voor de burgers van het Achterhoekse dorp. Zo zou het ook kunnen gaan te Goor. Heem schut Overijssel steunt dit plan volmondig. Een initiatief, dat misschien ook elders navolging zou kunnen vinden. Dr. H.Reynders is lid van Heemschut Overijssel. Literatuur Gevers, A.J. en Mensema, A.J. De Havezaten in Twente en htm bewoners. 1995, p.307 t/m 319.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 43