Van kasteel tot gemeentehuis H. Reynders In de afgelopen jaren hebben in ons land verschillende gemeentelijke herindelingen plaatsgevonden. De voorbeelden zijn te veel in aantal om op te noemen. Toch is een aantal problemen, dat een gemeentelijke herindeling met zich meebrengt vaak identiek en geldt voor elke nieuw ontstane gemeente. 40 Heemschut juni 2002 Enerzijds willen de oorspronkelijke kernen (of opgeheven gemeenten), indien enigszins mogelijk, enige vorm van eigen identiteit hand haven, maar anderzijds is het uit bestuurlijk oogpunt verstandig en vaak ook nodig, om vanuit één punt het gemeentelijke wel en wee aan te sturen. Vele oplossingen zijn mogelijk voor een centraal gehuisvest gemeentebestuur en diensten, waar hier niet verder op zal worden ingegaan. Een punt van discussie dat bijna overal aan de orde komt, is de vraag waar het bestuurlijke centrum zal worden gesitueerd, daar de partici perende kernen niet zelden over onvoldoende bouwvolume beschikken op één plek in één van de al aanwezige gemeentehuizen het nieuwe bestuursapparaat te huisvesten. De belangrijke vraag rijst dan: waar en hoe moet het bestuur lijke centrum vorm krijgen op één punt? Bij voorkeur moet het nieuw te vormen gemeente huis centraal liggen, goed bereikbaar zijn, voldoende bouwvolume hebben en voorzien zijn van ruime parkeergelegenheid. Toekomstige uitbreiding zal (soms) gewenst zijn en het bestemmingsplan moet sporen met te nemen beslissingen, wil een eventuele wijzi ging niet de kans lopen ernstig vertraging op te lopen bij onverhoopte procedures. Voormalige havezathe Heeckeren te Goor. Frontgevel uit 1596. Het is een L-vomig gebouw, waarvan de ene poot naar achteren niet is te zien. Foto's auteur. Hof van Twente Een voorbeeld ter illustratie vormt de sinds 1 januari 2002 gevormde gemeente Hof van Twente. Deze nieuwe gemeente is ontstaan uit de vijf zelfstandige gemeenten Goor, Markelo, Diepenheim, Ambt Delden en Stad Delden, plus in die gemeenten een aantal verspreid liggende buurtschappen. Elke gemeente was in het bezit van een eigen gemeentehuis, die stuk voor stuk te klein zijn om onderdak te verlenen aan het nieuwe gemeentelijke apparaat (waarbij overigens ook ruimte werd gedacht voor politie en openbare bibliotheek). De gemeenteraad denkt dat een nieuw centraal te bouwen gemeentehuis aan de oorspronke lijke gemeente Goor een extra impuls zou

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 42