Koninklijke Van Drunen: aannemer met een vooruitziende blik H Luchthavengebouw Welschap. Foto Zita Messchaert. behoud van het natuurkundig laboratorium, het zogenaamde Nadab, door plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. Juist dat labo ratorium was een broeinest waar veel uitvindin gen zijn gedaan waarmee Philips groot werd, maar bovendien vormt het, ondanks de vele latere toevoegingen, een eenheid die in archi tectonisch opzicht waardevol mag heten. Voor het overige worden vele gebouwen van Strijp-S gesloopt. Toen in 1940 de Tweede Wereldoorlog uitbrak waren beide gebieden, Emmasingel en Strijp-S nagenoeg volgebouwd. Rondom de fabriekscomplexen bouwde Philips woningen voor zijn personeel, waaronder het zogenaamde Philipsdorp, waarvan eveneens een deel als monument is aangewezen. De schade die de oorlog aanrichtte heeft niet tot gevolg gehad, dat de beide complexen hun eigenheid verloren. En zo behield Eindhoven een stuk cultureel erfgoed van enorme waarde en met een unieke betekenis. H.H.M. Strijbos is lid van Heemschut Noord-Brabant. Stilstand is achteruitgang, daar zijn we als civiele bouwers goed van doordrongen. Want net als monumentale gebouwen en pit toreske stadsgezichten moeten ook vestingwerken, bruggen en sluizen, kademuren en overkluizingen zorgvuldig worden onder houden. Zeker als ze van cultuurhistorische waarde zijn. Het is dus zaak om slagvaardig te reageren en maatregelen niet langer uit te stellen dan nodig is. Koninklijke Van Drunen heeft op het gebied van waterbouw kundige restauraties een brede ervaring opgebouwd. Zowel in onderzoek, planontwikkeling en hersteladvies, als in de uitvoe ring. Met respect voor het ambacht, dat spreekt vanzelf, maar ook met nieuwe funderings-, reparatie- en verankeringstechnie ken. Niet voor niets immers is Van Drunen de vraag naar inno vatieve oplossingen vaak een stap voor. Koninklijke Aannemingsmaatschappij Van Drunen B.V Ertveldweg 33 Postbus 332, 5201 AH 's-Hertogenbosch Telefoon (073) 648 16 11Fax (073) 648 16 66 Internet: www.heijmans.nl Koninklijke Van Drunen maakt deel uit van de divisie Beton- en Waterbouw van Heijmans N.V. en heeft vestigingen in 's-Hertogenbosch, Barendrecht, Meppel en Nijkerk. drukken op de gebouwen en inmiddels ook de ontwerpen had gemaakt voor de overige gebouwen aan en rond de Emmasingel. Het gebied tussen Emmasingel en Willemstraat en de spoorlijn naar 's-Hertogenbosch werd vervolgens nagenoeg vol gebouwd. Dat gebeurde in een hoog tempo. Opvallend is dat daarbij de kantoorgebouwen en de laboratoria een meer representatief karakter kregen door de toepassing van baksteen, zoals bij de Bruine Heer al het geval was. glasfabriek van Philips die daaraan gelegen was), de Kastanjelaan, de Schootsestraatde Beukenlaan en voornoemde spoorlijn. In dat complex waren opgenomen het zogenaamde Veemgebouw aan de Beukenlaan en in het verlengde daarvan twee gebouwen die samen met het Veemgebouw vanwege hun hoogte worden aangeduid als de Hoge Rug. De Hoge Rug en het karakteristieke Klok- gebouw, dat langs de spoorbaan is gelegen, zijn op de Rijksmonumentenlijst geplaatst. Hoge Rug Tegelijkertijd ontstond het complex Strijp S tussen de Glaslaan (genoemd naar de eigen Natlab De gemeentelijke monumentencommissie en de Van Abbestichting maken zich sterk voor het 38 Heemschut juni 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 40