m de Bonth van Huiten wm? Bouw Restauratie Projectontwikkeling 36 Heemschut verzekeringsbank te ontwerpen. Hij ontwierp hiervoor een 40 nieter hoge toren met een ronde onderbouw van 9 meter hoogte. Het ringgebouw vervulde als rentekaarten-archief een essentiële functie voor de verzekeringsin stelling. De gevels zijn bekleed met lichte travertinplaten. De hoofdentree is overdekt en bevindt zich in 'de voorbouw' die wordt opge tild door vier betonnen kolommen. In nissen staan twee sculpturen opgesteld van de beeld houwers Hildo Krop en Han Wezelaar, die respectievelijk de rechtvaardigheid en de zorg zaamheid van de instelling symboliseren. De constructie van het gebouw is uitgevoerd in een vroege en grootschalige toepassing van het staalskelet. Roosenburg's gebouw wordt gesub limeerd door de stedenbouwkundige ligging op een belangrijk kruispunt van wegen en de diagonale plaatsing op het terrein. Het kantoorgebouw vormt een absoluut hoogte punt in zijn oeuvre. Met het vertrek van de bank in 1990 onderging het gebouw een ingrij pende renovatie, die niet heeft mogen verhin deren dat plaatsing op de rijksmonumentenlijst aanstaande is. In het Apollo House is thans een advocatenkantoor gehuisvest. K.L.M.-gebouw topper In 1938 bouwde Roosenburg in opdracht van Plesman een nieuw hoofdkantoor voor de K.L.M. (Plesmanweg 1-5) te Den Haag. Teneinde het gebouw de vereiste grootte te verschaffen, werd in overleg met de N.Z.H. Tramweg Maatschappij de trambaan over een aanmerkelijke afstand opgeschoven. Roosenburg ontwerpt een monumentaal gebouw, dat door een bijzondere schakeling van de verschillende bouwdelen een prachtige gevelwand oplevert. Het gebouw bestaat uit vier vleugels, waarvan twee evenwijdig aan en twee loodrecht op de Plesmanweg zijn geplaatst. De eerste vleugel met halfrond gebouw langs de Plesmanweg kwam in 1940 gereed. De overige drie bouw delen met overkluizing van een kleine Kwekerijvaart kwamen in 1949 gereed.3 Over de architectuur van dit gebouw werd al in 1949 door de invloedrijke criticus J.P. Mieras lovend geschreven: 'De architectuur van dit gebouw met zijn zachtrode muren uitrijzend boven een elegisch aangelegde omranding, is ontsproten uit een vrije geest, die groot ziet. Het zal mij benieuwen wat zij van dit gebouw over 50 jaren zullen zeggen.' Anno 2002 behoort het K.L.M.- gebouw tot een van de toppers van de Nederlandse wederopbouwarchitectuur en verdient onverwijld plaatsing op de rijksmonu mentenlijst. Het K.L.M.-gebouw is thans onderkomen van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Op zeventig jarige leeftijd beëindigde Roosenburg zijn loopbaan. Door collega-archi tecten werd hij alom geprezen voor zijn mense lijke kwaliteiten als 'een al te bescheiden mens', die nooit aan de weg timmerde. Bescheidenheid die hand in hand ging met zijn vakmanschap, zonder vastgestelde architectuurprogramma's of ideologieën, maar waarin juist het innova tieve karakter van zijn werk zo aansprekend werd. Drs. Z. Messchaert isfree-lance architectuur historica te Amsterdam.. Zij verricht onderzoek en publiceert op het gebied van stedenbouw en architec tuur. Mom,enteel werkt zij onder andere aan een m.onografie over architect Dirk Roosenburg. Noten 1 De dienst kan worden beschouwd als een voor loper van de Rijksgebouwendienst. 2 O.a. adviseur van Koningin Wilhelmina. 3 Als architectenbureau Roosenburg-Verhave-Luyt (vanaf 1946). Zie ook bet artikel oppag. 31 over Eindhoven, waar Roosenburg gebouwen ontwierp. Postbus 115 - 5250 AC Vlijmen - Telefoon 073 - 5119022 E-mail bvh@kvws.com - Website www.bonthvanhulten.nl Utiliteitsbouw, woningbouw en renovatie. Vakkundig behoud van monumentale panden. Slagvaardig van initiatief tot oplevering. It juni 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 38