De betekenis van architect Dirk Roosenburg Zita Messchaeit Veertig jaar geleden overleed architect Dirk Roosenburg. Ondanks het feit dat Roosenburg niet in een adem wordt genoemd met bekende architecten als J.J.P. Oud en W.M. Dudok, staat er een indrukwekkende lijst van ruim 600 werken op zijn naam. Veel van zijn werken kunnen worden verbonden aan belangrijke industriële ontwikkelingen in Nederland. Opdrachten die hem werden toebedeeld door het bedrijfsleven (o.a. Philips), de luchtvaartindustrie (K.L.M.) en de rijksoverheid. Een omvangrijk en gevarieerd oeuvre, dat onder meer bestaat uit kantoor- en fabrieksgebouwen, laboratoria, vliegvelden, waterstaatswerken, tunnelontwerpen, scholenbouw, sociale woningbouw en villa's. 34 Heemschut juni 2002 Voormalig KLM-hoofdkantoor, Plesmanlaan 1-5 Den Haag uit 1938/1940, thans Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Voormalige gebouw Sociale Verzekeringsbank, Apollolaan, Amsterdam, uit 1937/39. Dirk Roosenburg (1887-1962) studeerde in 1911 af als bouwkundig ingenieur te Delft. Hij begon zijn werkzame leven bij het architecten bureau van J. Stuyt, de Landsgebouwendienst' en ILP. Berlage. In 1916 vestigde hij zich als zelfstandig architect te Den Haag en vervulde tevens de functie van esthetisch-adviseur bij Rijkswaterstaat. Nieuwe Haagse School De periode waarin hij zijn carrière begon werd gekenmerkt door belangrijke ontwikkelingen op het gebied van de architectuur. Met name de invloed van Amerikaanse architecten, zoals Sullivan en F.I.. Wright was groot en resulteerde zelfs in een Nieuwe Haagse School stijl. Stijlkenmerken als verspringende blokvor mige bouwmassa's, horizontaal geaccentueerde vormgevingsprincipes en stalen ramen werden veelvuldig toegepast. Een stijl die ook in het werk van Roosenburg tot uitdrukking kwam, zoals Villa Windekind aan de Nieuwe Parklaan 76 te Den Haag. De villa werd in 1927 in opdracht van de heer F. van 't Sant1 ontworpen. De vier bouwlagen tellende villa is gesitueerd op een hellende duinrug nabij het Westbroek- park. De gevels zijn uitgevoerd in rode bak steen en worden verticaal geleed door gemet-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 36