Aannemingbedrijf Zeeburgerpad 48-50 1019 AB Amsterdam 020-6081515 info@kneppers.nl http://www.kneppers.nl restauratie onderhoud verbouw schilderwerken nieuwbouw juni 2002 Heemschut 33 dat grote bedrijven kleine monumentjes weg walsen. Maar in Nieuw Nickerie, het grens stadje in het westen, gaan de ontwikkelingen heel snel en daar verdwijnen wel steeds meer historische gebouwen. In het district Nickerie is nog niets officieel aangewezen en zolang er nog niets is aangewezen heb je geen poot om op te staan. Maar ook als iets is aangewezen loop je onder de huidige wetgeving nog gevaar. De sancties die toegepast kunnen worden zijn belachelijk: gevangenisstraf van één jaar óf een geldboete van 5000 Surinaamse gulden [onge veer 2.7 euro, MB]. Die 5000 gooien ze zo op tafel. Dat is in de nieuwe monumenten verordening opgetrokken naar 10.000.000 (Sur. guldens). Of dat zal helpen moet nog blijken. Belangrijk is dat eigenaren via een restauratiefonds en fiscale voordelen financiële stimulansen moeten krijgen.' Toerisme Welk feitelijk belang heeft Suriname bij het geplaatst worden van de historische binnenstad op de werelderfgoedlijst? 'Voorop staat de internationale erkenning van de waarde van historisch Paramaribo als werel derfgoed, als universele waarde. In juni 1998 heeft de Surinaamse regering al het nomina tiedossier ingediend. Het is nu opnieuw beoordeeld door het World Heritage Panel van ICOMOS. Eind juni wordt dan in Boedapest het besluit genomen. Het vormt een mooie combinatie met het grote natuurreser vaat in centraal Suriname, dat vorig jaar al geplaatst is. Als Paramaribo geplaatst wordt, hebben wij een naturalsite naast een cultural site. Het levert qua financiële middelen niet veel op. Je kan wel aanspraak maken op het wereld erfgoedfonds, maar dat is meer een technische bijstand, in het geval van bijvoorbeeld een natuurramp. Ik denk wel dat je makkelijker toegang kan krijgen tot fondsen en het heeft natuurlijk een gunstig effect op de bouwnijver heid en het toerisme. Er komen nu al vrij veel Nederlanders. Je zult het hier zelfs sterker merken dan in bijvoorbeeld Willemstad, omdat Curagao toch al leeft van het toerisme. Maar we moeten natuurlijk waken voor de negatieve kanten van de toeristenindustrie: wij willen geen nepgeveltjes in de historische binnenstad.' Instandhoudingsplicht Welke eisen stelt UNESCO aan de plaatsing? 'Het geplaatst worden op de lijst houdt voor de overheid een instandhoudingsplicht in. Je hebt op je genomen de historische binnenstad zo goed als mogelijk te conserveren en te bescher men. Hoe zich dat laat rijmen met de gebrek kige financiële middelen van de staat moet zich echter nog laten aanzien. In principe is er verder om de drie jaar een monitor-commissie van het werelderfgoed. Wij hebben de rappor tageplicht over de stand van zaken in het centrum van de stad. De kans bestaat dat als je je huiswerk niet goed hebt gedaan, je na drie jaar een slechte rapportage krijgt. Dus we zou den ook weer van de lijst kunnen worden gewipt.' We ontmoetten laatst iemand die na lange tijd in de stad terugkwam: hij vroeg zich af waar alle bomen waren gebleven. 'Paramaribo was vroeger inderdaad een heel groene stad. De Gravenstraat, de Jodenbree- straat en de Zwartenhovenstraat waren met veel bomen beplant, maar je ziet dat steeds meer groen verdwijnt. Mahoniebomen zijn mooi, maar hebben een groot probleem: ook de termieten zijn er dol op. Als ze niet goed worden onderhouden, worden ze van binnen opgevreten. Wij gaan er van uit dat monumen tenzorg niet alleen gebouwen restaureert, maar ook de omgeving moet meenemen in het plan. Bomen zijn zeker nodig als onderdeel van de revitalisering van de historische binnenstad. Op het fortcomplex zijn we zelf al begonnen met de verjonging. Er zijn nieuwe bomen geplant, waaronder een inheemse Braziliaanse boom soort die twee keer in het jaar knalgele bloemen geeft, het gaat fleur brengen, je zal het zien.' Drs. M. Bakker is archeoloog en architectuur historicus te Heemstede. J. KNEPPERS Aannemingsbedrijf J. Kneppers b.v. is een gecertificeerd Erkend Restauratie Bouwbedrijf en lid van de Stichting Vakgroep Restauratie

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 35