UITKIJK 26 GROMINGEN 43 32 Heemschut juni 2002 ijjnjurtKta 1 Suriname van oost naar west met op de achtergrond het vervallen vroeg 19de-eeuwse Ston Oso, het enige historische bakstenen gebouw in Paramaribo buiten het oude centrum, Zwartehovenstraat 88. twee bufferzones eerst door de welstandscom missie beoordeeld worden. Tot nu toe zijn er geen duidelijke richtlijnen voor nieuwbouw in de historische binnenstad. Als ik het voorbeeld mag nemen het congresgebouw aan het Onafhankelijkheidsplein. Dat ontwerp had eigenlijk eerst door een welstandscommissie beoordeeld moeten worden. Op zich heb ik geen moeite met de architectuur, maar wel met de locatie. Zo'n gebouw hoort daar niet thuis.' 244 monumenten Zijn er voorbeelden op de monumentenlijst van de architectuur van Hindoestanen of Javanen? 'Vooralsnog zijn er in totaal 244 monumenten aangewezen, voor het merendeel zijn het grote gebouwen, zoals het complex Fort Zeelandia, het Presidentieel Paleis, het Ministerie van Financiën, de Rooms-katholieke kathedraal St. Petrus en Paulus, het hoekhuis Waterkant 2, de Waag, de Hervormde kerk aan het Kerkplein, de Lutherse kerk en de synagoge Neve Shalom, maar ook kleine traditionele Surinaamse woon- huisjes. Verder de Palmentuin, de begraafplaats Oranjetuin, maar inderdaad geen moskeeën of tempels. We zijn nu bezig met de formele aanwijzing van Fort Amsterdam. Het wordt het eerste monument van het district Commewijne. Daarna volgt waarschijnlijk de Jodensavanne, gelegen in het district Para, daar bevindt zich nog de ruïne van een synagoge - een van de oudste van het westelijke halfrond - een joodse begraafplaats en een zogenaamde Creolen begraafplaats. Bijzondere aandacht verdienen ook de plantagehuizen aan de Commewijne, waaronder Frederiksdorp, Peperpot, Spieringshoek en Mariënbosch. Afgezien van Commewijne bevinden zich in de districten Saramacca, Coronie en Nickerie ook waarde volle historische gebouwen die beschermd en in stand gehouden moeten worden. Het zal echter nog wel even duren eer er buiten Paramaribo ook monumenten zijn aangewe zen.' Houtbouw is bij uitstek een gespecialiseerd onderdeel van de bouwnijverheid. Ook het metselwerk met de vele vormstenen verraadt historisch vakmanschap. 'Helaas zijn die ambachten er bijna niet meer. Het echte vakwerk is hier moeilijk te krijgen. De fijne profileringen verdwijnen dan uit het houtwerk. En mensen hebben minder tijd om iets mooi te maken, want tijd is geld. Je ziet daardoor zowel een figuurlijke als een letter lijke vervlakking. Goede baksteenmetselaars ontbreken al helemaal in Suriname. Bij sommige restauraties is dat te merken aan het metselwerk, dat simpelweg met cement wordt dichtgesmeerd, waarna er zogenaamde baksteenprofileringen worden aangebracht. Het is echter nep, geen vakwerk.' Behoefte aan opleidingen Er is hier dus ook een grote behoefte aan restauratie opleidingen en gespecialiseerde bouwopleidingen. 'Ongetwijfeld. Het is trouwens ook een aanbe veling geweest van ICOMOS bij de aanwijzing tot historische binnenstad, dat aannemers en architecten warm gemaakt moeten worden voor het aanwenden van vaklieden en getraind moeten worden in het vak van conservering- en restauratietechnieken. Het vermelden waard is dat de Algemene Aannemersvereniging hier op eigen wijze het tekort aan geschoolde ambachts lieden tracht op te vangen via de methode van Werkend Leren.' Tijdens ons onderzoek ontdekten wij dat er jammer genoeg heel wat historische panden in vlammen zijn opgegaan. Onder de latere slachtoffers waren het Statengebouw en de naastgelegen Ministeries van Algemene en Buitenlandse Zaken. Daardoor is een gapend gat in de Gravenstraat geslagen. Wat ziet u persoonlijk naast brand als een groot probleem voor de monumentenzorg in Suriname 'Het grootste probleem is, hoe krijg je begrip en waardering bij de eigenaren voor monumen tale gebouwen als er geen subsidiefaciliteiten zijn en je geen restauratiefonds en geen fiscale voordelen te bieden hebt. Het gevaar van de verwaarlozing is een grote kopzorg voor mij. Ik denk dat we een heel stuk verder kunnen komen als we in staat zijn de eigenaren finan cieel enigszins tegemoet te treden. Ik weet niet hoe we dit op korte termijn kunnen aanpakken. We zijn wel bezig met het opzetten van het monumentenbeheersinstituut en het is de bedoeling dat we proberen een deel van de monumentale gebouwen van de overheid daarin onder te brengen. Wij nemen zo de onderhoudstaak weg bij de overheid, omdat de overheid het geld niet heeft om ze te restaureren en vervolgens is er dan ruimte om ook particu liere monumenten over te nemen en beheers contracten af te sluiten, ook hier is rendabel hergebruik noodzakelijk. Het wordt vergelijk baar met Stadsherstel Amsterdam of Willemstad en het Monumentenfonds Aruba. Wij gaan het gebouwd erfgoed gebruiken als katalysator bij de revitalisering van de histori sche binnenstad. Mensen zien gewoon hoe het er uit kan gaan zien. Het geeft een sneeuwbal effect.' Nieuwe monumentenverordening Nog even naar de gevaren. 'In verband met de nominatie van de histori sche binnenstad gebeurt het in tegenstelling tot enkele jaren geleden gelukkig steeds minder

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 34