Heemschut 31 Gedeeld verleden Er zijn veel velschillende culturen in Suriname vertegenwoordigd: CreolenHindoestanen Chinezen, Javanen, Inheemsen, Marrons... Beschouwt iedereen de binnenstad, toch goeddeels door Nederlandse kolonisten gebouwd, wel als zijn eigen culturele erfgoed? 'Natuurlijk heb je mensen die zeggen dat de historische gebouwen niet van ons zijn, dat ga je altijd hebben. We proberen die mensen altijd duidelijk te maken dat hun voorouders ook aan de bouw van die historische stad hebben meegewerkt, wellicht als timmerman of als iemand die in het oerwoud het hout gekapt heeft. Het mogen dan waarschijnlijk de Nederlanders zijn geweest, die de bouwmeester of de architect waren, maar het is wel zo dat de Surinamers een belangrijke bijdrage aan de totstandkoming van de stad en de gebouwen geleverd hebben. We kunnen beter spreken van een gemeenschappelijk cultureel erfgoed, het is een gedeeld verleden van zowel Nederland als Suriname. Over het algemeen draagt men monumenten zorg een warm hart toe en op de jaarlijkse monumentendag en in het onderwijs zie je de belangstelling dan ook groeien.' Kunt u aangeven hoe monumentenzorg georgani seerd is in Suriname? 'Misschien is het goed als ik een overzicht geef van de belangrijkste monumentenzorg organisaties. De Stichting Monumentenzorg Suriname is een particuliere organisatie die zich meer bezighoudt met public awaren ess, zij organiseert jaarlijks de Open Monumentendag en geeft een monumentenkalender uit. Daar naast is er de Commissie Monumentenzorg, dat is het adviesorgaan van de Minister van Onderwijs en Volksontwikkeling, waaronder ook Cultuur en Monumentenzorg in Suriname ressorteren. Verder heeft de toenmalige minis ter Tjan Gobardhan op 1 augustus 1997 de Stichting Gebouwd Cultureel Erfgoed Suriname opgericht. Deze stichting heeft als hoofdtaakstelling het voorbereiden van een monumentenbeheersinstituut. Tenslotte is in 1999 ICOMOS-Suriname opgericht. Daarnaast zijn er nog veel kleine verschillende specifieke stichtingen die zich bezighouden met een individueel gebouw, zoals de Waag, de Oranjetuin [begraafplaats, MB], de kathedraal, de Hendrikschool en dejodensavanne. Tenslotte zijn er de Unie van Architecten in Suriname en de Algemene Aannemers vereniging, die zich beide beijveren voor monumenten en monumentenzorg. Er werd al in de jaren '60 een monumentenlijst van Paramaribo gemaakt, maar pas in 1999 zijn monumenteigenaren formeel in kennis gesteld en hebben ze een aanwijzingsbeschikking gekregen. De Wet Historische Monumenten uit 1963 is nu achterhaald, maar vigeert nog Huizen langs de oever van de Surinamerivier. Het deel van de stad, dat genomineerd is om aan gewezen te worden als beschermd stadsgezicht komt overeen met het Unesco-gebied: Fort Zeelandia en omgeving, Sommelsdijkse Kreek, deel Tourtonnelaan, Gravenstraat, Klipstenen- straat, Heiligeweg, Knuffelsgracht, Waterkant. steeds. Momenteel ligt er een wetsontwerp klaar op basis waarvan het mogelijk zal worden de historische binnenstad als beschermd stads gezicht aan te wijzen.' Achterstallig onderhoud Kan men in aanmerking komen voor een restaura tiesubsidie? 'In tegenstelling tot Nederland en de Antillen is er geen restauratiefonds en zijn er geen speciale fiscale voordelen. Monumenteigenaren zijn over het algemeen grotendeels op zichzelf aangewezen. Als je een bedrijf hebt dat in een monumentaal gebouw zit, dan kan je nog tot op zekere hoogte de restauratiekosten aftrekken van de belastingen. Een particuliere woonhuis eigenaar daarentegen zal de restauratie uit eigen zak moeten bekostigen. Desondanks zie je dat vrij veel particulieren overgaan tot restauratie. Aan de gebouwen van de overheid zie je aan het achterstallig onderhoud dat er daar een tekort is aan geldelijke middelen en adequaat beheer.' Binnenkort welstandscommissie Hoe denkt u de soms vergaande aantastingen tegen te gaan? 'We hopen daarmee deels een eind te kunnen maken, wanneer er binnenkort een welstands commissie wordt ingesteld. In ieder geval moeten dan alle verbouwingen en nieuwbouw- plannen binnen de historische binnenstad en de Traditionele houten woonhuisarchitectuur. juni 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 33