Mts <*-M r - Heemschut 29 v SS*.Th <3*0*2^* _j^*~* -r - yj& kerkhoven en begraafplaatsen. Zij ontwikkel den bijvoorbeeld een speciaal grafmobiel om zerken te lichten, zodat de ondergrondse ruimten hersteld kunnen worden. Hoe ver ga je met het opknappen van de zerken en wat maak je schoon? Sommige mossen kan men laten zitten, andere begroeiingen, zoals bepaalde algen zijn schadelijk. Zoals natuursteendeskun- dige Scbellevis tijdens de studiedag zei: 'Je moet niet kunnen zien dat je geweest bent', en dat is bijvoorbeeld op de Joodse begraafplaats in Ouderkerk aan de Amstel en de begraafplaats aan de Groenesteeg in Leiden het geval. Database Er zijn in ons land ca 4.000 begraafplaatsen of kerkhoven. Van 3200 zijn sedert 1998 de loca tiegegevens in een database vastgelegd door de Rijksdienst in samenwerking met Terebinth. Inmiddels zijn ruim 1100 kerkhoven en begraaf plaatsen en objecten daarop beschermd. De RDMZ en het LOB verrichten momenteel onderzoek naar de status van 2 5 beschermde kerkhoven en begraafplaatsen ter voorberei ding van het te ontwikkelen beleid. Uit het onderzoek, dat overigens nog niet helemaal is afgerond, kan echter wel geconcludeerd wor den dat bescherming tot op heden maar zelden heeft geresulteerd in de beoogde instandhou ding. Bovendien wordt er nog steeds vaak onvoorbereid en onzorgvuldig geruimd. Sommige begraafplaatsbeheerders wisten niet eens dat zij een monument beheerden! Dat daar nu verandering in gaat komen moge duidelijk zijn. De stad Utrecht heeft bijvoor beeld onlangs de drie algemene begraafplaatsen opgenomen in de ecologische hoofdstructuur. En in Zutphen zouden de landschappelijke begraafplaats uit 1840 naar ontwerp van Zocher, het omliggende wandelgebied, de Berkel en de Berkelpoort aangemerkt kunnen worden als een Bélvederegebied. RDMZ heeft in samenwerking met verschil lende instanties (zoals gemeente, historische vereniging) een Blauwdruk ontwikkeld voor de Instandhouding en ontwikkeling van de (gesloten) Algemene begraafplaats Zeist. Deze blauwdruk wordt nu toegepast op de Joodse Begraafplaats in Overveen, met de vraag of de systematiek ook op een totaal andere soort begraafplaats van toepassing kan zijn. Voor het formuleren van beleid moeten er vele vragen beantwoord worden, maar in eerste instantie de vraag waarom we het voor de toekomst willen behouden. Begraafplaatsen zijn levende monumenten, waar begraafactivi- teiten bij instandhouding en bescherming een wezenlijke factor zijn. Samenwerking noodzakelijk De LOB is een landelijk organisatie, die eige naren (gemeenten en kerkgenootschappen) van begraafplaatsen verenigt en door middel van Begraafplaats in Zutphen. J.D. Zocher richtte deze in als landschapspark. De lichte gedenk stenen steken af tegen het donkere geboomte. Foto. W. Cappers. discussie en kennisoverdracht staat voor een beter beheer van begraafplaatsen. Samen werking met deze organisatie, die in het ver leden door tegenstrijdige belangen moeizaam bleek, is van essentieel belang. In ieder geval was voorzitter Mr. W. G.H.M. van der Putten van de LOB in zijn inleiding positief gestemd en meldde, dat zijn organisatie nu tot verdere samenwerking bereid is: 'Zeg nu maar gewoon wat jullie willen, zet dat op papier', zei hij tot de aanwezigen. Begraafplaatsen kampen met een enorm ruimtegebrek, 40 tot 60% bewaren uit de vakken van na 1940 is onmogelijk zegt van der Putten vervolgens. Alhoewel nog wat terughoudend - want beheerders kampen voortdurend met ruimtegebrek - toont hij zeker bereidwilligheid. Echter het gezamenlijk beleidsplannen ontwik kelen met eenduidige uitgangpunten en een heldere structuur (eeri beheersplan op langere termijn), is de enige mogelijkheid om in har monie tot oplossingen te komen. En dan zijn er nog financiële en juridische aspecten, die verre van eenvoudig zijn. Het is dus zaak, dat de erva ringen die de afgelopen jaren zijn opgedaan worden gebundeld en dat alle verschillende partijen voortaan samenwerken. Het zal geen sinecure zijn en er is nog heel wat werk aan de winkel. V olgend jaar organiseren RDMZ, LOB en Terebinth een vervolg-studiedag met als thema instandhouding en exploitatie van beschermde begraafplaatsen. De vaart lijkt er nu na 16 jaar eindelijkin te zitten. Zie hiervoor: Bulletin KNOB, 86 (1987) nr 5. Cate, A. ten, en B. Franssen.'Begraafplaatsen en kerkhoven, wat doen we ermee In: Heemschut, 64(1987) 2,p. 7-10. Informatie: Tijdens de studiedag werd er een formulier met stellingen, suggesties en aanbevelingen m.b.t. de instandhouding van kerkhoven en begraafplaatsen uitgedeeld. Men kan deze opvragen bij Leon Bok, project medewerker bij de RDMZ, e-mail: l.bok@amr.nl of RDMZ t.a.v. Y Attema, Postubs 1001, 3700 BA Zeist. Het verzoek is mee te denken, aanvullingen en suggesties te doen. Brochures Rijksdienst, Info restauratie en beheer no. 16(1999) 'Algen, korstmossen en mossen op monumenten', no. 18 (2000) 'Instandhouding en herstel van historische natuur stenen graftekens', enno. 19(2000) 'Instandhouding van historische graftekens van ijzer, kunststeen en. hout'. Bulletin KNOB. Een uitgebreid verslag van deze studiedag zal in een van de komende nummers van het bulletin geplaatst worden. Bureau KNOB, Mariaplaats 51, 3511 LM Utrecht. Tel. 030-2321756. www.knob.nl De Therebinth; vereniging tot herstel van zorg rond dood en rustplaats. Postbus 85177, 3 009 MD Rotterdam. Tel/fax: (010) 4212762. e-mail: terebinth@box.nl De deeltjes in de reeks Funerair Erfgoed zijn ca 10 per deel en kunnen bij de Vereniging besteld worden. Intekenen op de serie is ook mogelijk. De Vereniging geeft ook een kwartaalblad uit. www.begraafplaats.org www.dodenakkers.nl-, een website over funerair erfgoed in Nederland. Een website die sinds april 2001 online is. Het is een niet-commer- cieel initiatief. juni 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 31